[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Piesi i rowerzyści słabo widoczni po zmroku.

Piesi i rowerzyści słabo widoczni po zmroku.

03-10-2013 14:17


Piesi i rowerzyści słabo widoczni po zmroku.

 

Kierujący, uważajcie na pieszych. Piesi, uważajcie na kierujących. W okresie jesienno-zimowym, obie grupy muszą być szczególnie ostrożne na drodze. Najlepiej nosić elementy odblaskowe.

 

Policjanci z radomskiej drogówki codziennie ujawniają wykroczenia popełniane zarówno przez pieszych, jak i przez kierowców. Np., w poniedziałek funkcjonariusze jadąc w nieoznakowanym radiowozie z wideorejestratorem zauważyli na ul. Kieleckiej Volkswagena, który nie tylko nie zatrzymuje się przed przejściem, ale nawet nie zwalnia kiedy na przejściu dla pieszych znajduje się kobieta. Samochód został zatrzymany do kontroli. 51-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi.

W środę, na ul. Warszawskiej grupa osób czekała przed przejściem dla pieszych. Jednemu z mężczyzn tak bardzo się śpieszyło, że postanowił przejść na czerwonym świetle. Został ukarany mandatem karnym.

Tylko od początku września doszło do 17 wypadków z udziałem pieszych. Wielu z nich było pod wpływem alkoholu.

 

Widziani z 30 metrów

Kierowcy, piesi, rowerzyści - pamiętajcie. Miesiące jesienno-zimowe to okres bardzo niebezpieczny. Na drogach jest ślisko, coraz wcześniej robi się ciemno. Grupą szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych są piesi i rowerzyści. Często są oni zupełnie niewidoczni. Piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, a rowerzyści bez oświetlenia (wielu również nie posiada elementów odblaskowych) poruszają się po nieoświetlonych drogach.

Pamiętajmy wszyscy, że po zmroku poruszając się drogą bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20–30 metrów. Biorąc po uwagę, że samochód jadący z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje 25 m w ciągu 1 sekundy, to widać, iż kierujący nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję.

Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, wówczas kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest aby „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

 

Noście elementy odblaskowe!...

- Pieszy jest, tak zwanym, niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. To grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Wydaje się, więc, że to właśnie piesi i rowerzyści powinni być najbardziej zainteresowani poprawą swojego bezpieczeństwa na drodze. Niestety, zupełnie nie przejmują się zaleceniami dotyczącymi używania elementów odblaskowych - informuje Justyna Leszczyńska z Biura ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. - Apelujemy do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. W strugach deszczu czy we mgle, piesi i rowerzyści są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.

 

I bądźcie kulturalni na drodze

Policjanci będą nakładać mandaty karne na wszystkich pieszych, którzy m.in. przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz kierowców, którzy stwarzają zagrożenie na przejściach dla pieszych.

Osoby, które chcą przemieścić się na drugą stronę ulicy powinny zawsze pamiętać, że nawet na przejściu dla pieszych istnieją zagrożenia i zawsze trzeba się upewnić czy kierowca nas widzi i zdąży zareagować. Nawet jeżeli pieszy ma pierwszeństwo, lepiej uważać i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli nie ma pewności co do bezpiecznego przejścia, lepiej nie wchodzić na pasy.

Podczas samego przechodzenia też trzeba zwracać uwagę na zachowanie kierujących. Nie wszyscy cierpliwie czekają, aż pieszy wejdzie na chodnik. Prewencyjna obecność patroli ruchu drogowego nie przyniesie jednak rezultatów jeśli nie będziemy sami pamiętali o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego i nie zadbamy o własne bezpieczeństwo.
/ Roman Furciński, źródło: KMP Radom, fot. KMP Radom /


AUTO   ZMROK   ROWER   PIESZY   PRZEJŚCIE   PRZEPISY   POLICJA   MANDAT   SAMOCHÓD   KIEROWCA   WYKROCZENIE   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

16 lipca 2020 19:09
Imieniny:
Mariki, Benity, Dzierżysława

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 15.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 90
zabici w wypadkach - 9
ranni w wypadkach - 99
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 265
źródło:  www.policja.pl
 
14.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 2
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 14
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH