Bezpieczeństwo

    PIERWSZA POMOC MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

    PIERWSZA POMOC MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE

    5 lutego 2013

    Nie przejeżdżajmy, nie przechodźmy obojętnie obok leżącej na ziemi lub poszkodowanej osoby. Być może potrzebuje ona szybkiej pomocy. Nasza odpowiednia reakcja może uratować jej życie.

    Zdajemy sobie sprawę, że część z osób widząc kogoś leżącego przejdzie obojętnie, część po prostu boi się udzielić pomocy, a część w ogóle nie wie jak taka pomoc powinna wyglądać. Na pewno zamieszczony u nas materiał nie spowoduje, że nagle wszyscy będą umieli doskonale udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Być może niektórzy przeszli szkolenie w tym zakresie, ale było to bardzo dawno. Będą mieli zatem okazję przypomnieć sobie zasady.

     

    O tym jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przedmedyczna mówią ratownicy medyczni z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, Sylwester Jelonek i Tomasz Michalec.

    – Widząc poszkodowaną osobę nie przechodźmy obok niej obojętnie, ale jednocześnie pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Udzielając innym pomocy nigdy nie możemy sami się narazić na niebezpieczeństwo, bo to tylko spowoduje zwiększenie liczby osób poszkodowanych – tłumaczy Tomasz Michalec.

    Jeśli mamy taką możliwość, podchodzimy od strony nóg osoby poszkodowanej. Przyklękamy na jedno kolano, dalsze od  leżącego. Sprawdzamy, czy osoba poszkodowana jest przytomna potrząsając delikatnie za jej barki i zadajemy pytania wymagające prostych odpowiedzi, typu: “Czy pan/i mnie słyszy?”. Jeśli usłyszymy odpowiedź, np. “tak, słyszę”, oznacza to ,że osoba poszkodowana jest przytomna.

     

     

     

    OSOBA POSZKODOWANA JEST PRZYTOMNA

    Jeśli osoba poszkodowana jest przytomna i leży na wznak, staramy się ją ułożyć na boku. Zginamy jej dalsze od nas kończyny, rękę w  łokciu, nogę w kolanie i na zasadzie dźwigni przechylamy na bok w naszą stronę. Rękę podkładamy pod głowę osoby poszkodowanej.

    Wzywamy służby ratownicze i czekamy na ich przyjazd.

     

    OSOBA POSZKODOWANA JEST NIEPRZYTOMNA

    Jeśli stwierdziliśmy, że osoba poszkodowana jest nieprzytomna, klękamy na oba kolana i udrażniamy drogi oddechowe odchylając jej głowę do tyłu. Przykładamy policzki do ust i nosa poszkodowanej osoby, upewniając się, czy oddycha. Jednocześnie zwracamy uwagę czy jej klatka piersiowa się unosi.

    Jeśli nie słyszymy oddechu lub jest on nieprawidłowy, oznacza to, że nastąpiło zatrzymanie krążenia. Musimy natychmiast wezwać fachową pomoc informując, gdzie zdarzenie ma miejsce i podając swój numer telefonu.

    Do czasu przyjazdu karetki pogotowia sami możemy udzielić pomocy osobie poszkodowanej wykonując resuscytację, czyli sztuczne oddychanie i uciski klatki piersiowej.

     

    UCISKI KLATKI PIERSIOWEJ

    Uciski wykonuje się na środku klatki piersiowej, na mostku, nie poniżej.

     

     

    Splatamy ręce układając je na środku klatki piersiowej. Ręce muszą być wyprostowane w łokciach. Pochylamy się nad leżącą osobą, żeby wykorzystać ciężar swojego ciała. Staramy się nie odrywać rąk od klatki piersiowej osoby poszkodowanej.

     

     

    Wykonujemy 30 uciśnięć, na głębokość 5-6 cm, z częstotliwością 100-120 razy na minutę.

     

    RESUSCYTACJA

    Przed przystąpieniem do sztucznego oddychania musimy ponownie udrożnić drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy osoby poszkodowanej. Jedną rękę układamy na jej żuchwie, drugą na czole zamykając palcem wskazującym i kciukiem nozdrza.

     

     

    Wykonujemy dwa oddechy ratownicze. Jeden oddech powinien trwać około 1 sekundy.

     

    Wykonując oddech obserwujemy klatkę piersiową. Jeśli się unosi, świadczy to o prawidłowo wykonanym sztucznym oddychaniu.

    Obie wspomniane czynności wykonujemy na zmianę, do momentu przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego lub gdy osoba poszkodowana zacznie prawidłowo oddychać. Czynności przerywamy, gdy sami zmęczymy się na tyle, że nie będziemy w stanie prowadzić akcji ratunkowej.

     

    Jeżeli z jakichś powodów mamy opory, by wykonać sztuczne oddychanie (estetycznych, higienicznych) lub boimy się, że możemy się zarazić, możemy wykonywać tylko uciski klatki piersiowej.

    Jednym ze sposobów wyjścia z takiej sytuacji jest specjalna maseczka do przeprowadzenia sztucznego oddychania. Można ją kupić w każdej aptece. Maseczkę zakładamy wkładając ustnik do ust osoby poszkodowanej. Chroni nas ona przed bezpośrednim kontaktem z osobą, której udzielamy pomocy i nie musimy się obawiać ryzyka zakażenia. Powietrze wtłaczane jest tylko w jedną stronę.

     

     

     

     

    PAMIĘTAJMY ZAWSZE O TYM, ŻE NASZA POMOC MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE.

    Ważne numery telefonów:

    112 – alarmowy

    999 – Pogotowia Ratunkowego

    997 – Policja

    Roman Furciński

    Zgłoś info!

    Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
    Poinformuj nas sms-em lub mailem!

    603 216 702 redakcja@radommoto.pl

    Może Cię zainteresować:

      Kontakt