• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Przejażdżki autobusami, stare samochody i festyn

Przejażdżki autobusami, stare samochody i festyn

22 września 2013

 

Czy jeszcze ktoś chciałby podróżować komunikacją miejską w starym autobusie? W niedzielę, w Radomiu było więcej chętnych niż pomieścił wysłużony Jelcz. To była jedna z atrakcji festynu z okazji “Dnia bez samochodu”.

 

Jelcz był stary, czerwony, model 272 Mex. Produkowany był w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Popularnie zwany był “ogórkiem”. I proszę sobie wyobrazić, że do tego autobusu – przecież bez wygód, klimatyzacji, z twardymi siedzeniami – ustawiały się kolejki (!) chętnych, żeby móc się nim przejechać. Dla jednych, była to taka sentymentalna podróż, a najmłodsi mieli okazję przekonać się jak się kiedyś podróżowało.

Kursów było kilka. Autobus kursował w centrum miasta: z jezdni parkingu przy placu Jagiellońskim jechał m.in. w Focha, Witolda, Żeromskiego, plac Kaziemierza, Wałową, Kanałową, Podwalną, Młodzianowską, przez teren dawnych Zakładów Metalowych, 1905 Roku, Dowkonta, Poniatowskiego, Traugutta, Piłsudskiego, Sienkiewicza, 25 Czerwca, Słowackiego, Niedziałkowskiego, Kelles-Krauza, Pileckiego, Struga. Pasażerowie nie mogli się nudzić ani przez chwilę, bo przez całą trasę o historii Radomia i o tym co właśnie widać zza szyb autobusu ze swadą opowiadała Ewa Kutyła, przewodniczka PTTK.

Do kursu o godz. 15.15 włączyli się również rowerzyści i kawalkada starych samochodów.

Ci, którzy nie chcieli jechać “ogórkiem”, albo po prostu nie załapali się na bilety, mogli pojechać nowoczesnym autokarem firmy Polski Bus. W tym przypadku kursy odbywały się na grodzisko Piotrówka.

 

Obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu zorganizował Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. Festyn na placu Jagiellońskim cieszy się dużym powodzeniem, bo i atrakcji było dużo: występy taneczne i wokalne, pokazy tańca, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, znakowanie rowerów przez radomskich policjantów, wystawa rowerów zorganizowana przez firmę Rodex. Można było wsiąść do policyjnych samochodów i do kilku autobusów obsługujących linie komunikacyjne, co sprawiło największą frajdę dzieciom i młodzieży.

Powodzeniem cieszyła się wystawa starych i zabytkowych samochodów. Wśród prezentowanych modeli były m.in. BMW 300 Isetta, Ford Capri 2000 z 1975 roku, trabanty, duży Fiat, Warszawa.

 

W niedzielę właściciele samochodów mogli podróżować autobusami komunikacji miejskiej za darmo, ale musieli mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • policja2_wypadek920

  Wypadki, kolizje, utrudnienia na drodze. Jeździjcie ostrożniej!

  Problemy z przejazdem na wiaduktach w ul. Młodzianowskiej oraz Żeromskiego/Lubelska, wypadki i stłuczki....

  więcej...
 • linia21_920

  Autobusy blokują jeden pas ruchu

  Znowu czynny jest przystanek na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki (kozienickim). Jednak...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt