[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Czy czeka nas drogowa rewolucja na ul. 25 Czerwca?

Czy czeka nas drogowa rewolucja na ul. 25 Czerwca?

05-02-2021 10:55


Czy czeka nas drogowa rewolucja na ul. 25 Czerwca?

 

Dwa ronda na skrzyżowaniach z ul. 25 Czerwca, możliwość skrętu w lewo w ul. Skłodowskiej-Curie, a przede wszystkim zwężenie jezdni do dwóch pasów ruchu, po jednym w kierunku, to pomysł na nową organizację ruchu na ul. 25 Czerwca. Po konsultacjach społecznych. Czy takie propozycje zostana zrealizowane?

 

Konsultacje społęczne w celu zebrania opinii i propozycji przebudoway ważnej komunikacyjnie ulicy odbyły się w ubiegłym roku (od 7 sierpnia do 4 września). Każdy mieszkaniec mógł zgłosić uwagi i przedstawić swoje propozycje.

 

Przejazdy ciężarówek niemile widziane

Na 104 odpowiedzi (opinie) respondentów, tylko 17 odpowiedziało, że „ul. 25 Czerwca nie wymaga zmian”. Te same osoby odpowiedziały, że „nie zauważają problemów w obecnym funkcjonowaniu ul. 25 Czerwca”. A pozostali co wpisywali w tej rubryce? M.in., że: jest nieprzyjazna dla osób niezmotoryzowanych, jest hałas, nadmierny ruch, prędkość, są wąskie chodniki, wieczne korki, jest zbyt szeroka jezdnia, brakuje zielonego pasa środkiem ulicy, trudno jest się poruszać rowerzystom, brak miejsc parkingowych, bardzo duży ruch tranzytowy pojazdów ciężarowych oraz zła nawierzchnia jezdni.

Respondenci zwracali również uwagę, tak kierowcy jak i piesi, na bardzo długi czas oczekiwania na zmianę światłę na skrzyżowaniach ulic 25 Czerwca ze Słowackiego, Żeromskiego i Sienkiewicza.

Niemal w każdej opinii przewijał się temat przejazdów przez ul. 25 Czerwca pojazdów ciężarowych i uciążliwości z tym związanych: hałas (szczególnie uciążliwy wieczorami i nocą) i degradacja nawierzchni jezdni.

 

Zieleń, rowerzyści, piesi

Jeśli chodzi o zmianę charakteru ulicy to najwięcej było głosów za zrobieniem nasadzeń drzew i krzewów – 73, a następnie ułatwień dla rowerzystów, hulajnów i rolek – 70 oraz dla pieszych - 64.

Wszystko się zgadza, bo zieleni wzdłuż tej ulicy jest mało, chodniki są wąskie, a udogodnienie dla rowerzystów jest tylko jako przejazd przez ul. 25 Czerwca ze ścieżki rowerowej z parku Leśniczówka do ścieżki wzdłuż Potoku Północnego. Cykliści nie mają wydzielonej drogi, i trudną taką znależć równoległą do ul. 25 Czerwca.

 

- Należy w jak największym stopniu ograniczyć fizycznie ruch samochodowy na ul. 25 Czerwca tak, aby to trasa N-S zaplanowana do tego przenosiła tranzyt międzydzielnicowy. 25 Czerwca powinna być ulicą z uspokojonym ruchem, ułatwionym ruchem pieszym oraz funkcjonalnym elementem miejskiej sieci połączeń rowerowych – napisał w ankiecie 46-letni mężczyzna.

 

Inny respondent (mężczyzna, 42 lata) wyszedł z propozycją m.in. likwidacji sygnalizacji świetlnych i wybudowaniu …rond.

 

- Sugerowane jest rozważenie propozycji zostawienia tam trzech pasów ruchu dla pojazdów. Jeden z nich, w zależności od potrzeb, pełniłby funkcję lewoskrętu, buspasa lub azylu w rejonie przejść dla pieszych. … W celu upłynnienia ruchu kołowego po zwężeniu jezdni o jeden pas (z przeznaczeniem go na drogę dla rowerów i niezbędny pas zieleni oraz na perony przystankowe), sugerowana jest likwidacja sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach z ulicami Kelles-Krauza oraz Żeromskiego i zastąpienie ich rondami To pozwoli na samoregulację ruchu (brak kilkudziesięciosekundowych postojów przed światłami, co obecnie jest przyczyną korków), a także jego uspokojenie.

 

 

 

 

Będzie zwężenie, będą korki

Były również i głosy przeciwko ewentualnym zmianom, gruntownym zmianom w organizacji ruchu.

 

- Dlaczego konsultacje nie zawierają propozycji, które chce się wprowadzić? Czy to oznacza, że miasto przeprowadzi dodatkowe konsultacje, jeśli będzie chciało wprowadzić zmiany? Dlaczego konsultacje prowadzone są w celu realizacji dużych projektów infrastruktury miasta przed nimi? Czy to oznacza, że miasto będzie dokonywać zmian po remontach ulicy? Za czyje pieniądze? – napisał mężczyzna, 40 lat.

 

 

- To jest kolejna próba obniżenia rangi ważnych ulic. Pierwsza próba to ulica Narutowicza. Ulica 25 Czerwca to droga, która pozwala na szybki i bezpieczny dojazd z północnych dzielnic miasta z okolic Chrobrego zarówno do dworca PKP jak też w kierunku Glinic i dalej. Jeśli dojdzie do zmian funkcji tej ulicy to zakorkowanie centrum miasta jest gwarantowane – mężczyzna (65 lat).

 

- Nie zwężajcie i nie spowolniajcie już i tak wolnego ruchu w mieście. Brakuje szybkiego przemieszczania się z północy na południe Radomia – mężczyzna, 41 lat.

 

- Nie ma możliwości jej poszerzenia, a zabranie pasa ruchu spowoduje duże utrudnienia w ruchu i korki. Przez 25 Czerwca jeździ dużo linii autobusowych i innych pojazdów. Zwężenie tej ulicy poprzez zmianę infrastruktury utrudni życie mieszkańcom – mężczyzna, 50 lat.

 

 

Zmiany będą? Kiedy i jakie?

To, że dojdzie do zmian na ul. 25 Czerwca raczej nie ulega wątpliwości. Zapowiadały to wielokrotnie władze miasta argumentując, że trasa N-S odciąży i przejmie ruch z ul. 25 Czerwca. Najpierw jednak Wodociągi Miejskie mają zmodernizować sieć wodociągową.

Zmiany w układzie komunikacyjnym nie nastąpią szybko.

Po pierwsze, cała trasa N-S nie jest wybudowana (na razie tylko jej środkowy odcinek od ronda Mikołajczyka do ronda przy ul. Szklanej).

Po drugie, zapowiadane jest wyburzenie obecnego wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską, i wybudowanie nowego, większego obiektu. A to trochę potrwa. Nie ma nawet jeszcze dokumentacji projektowej. Przejazd przez wspomniany odcinek trasy N-S może być bardzo uciążliwy, a przejazd przez fragment ul. Szklanej wręcz niemożliwy.

Po trzecie, kiedy Wodociągi Miejskie zrobią modernizację sieci na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Struga, nie wiadomo.

 

Można jednak już teraz wykorzystać bardzo ciekawy i rzeczowy pomysł jednego z respondentów, żeby przekonać się jak zmiany w organizacji ruchu mogą wpłynąć na przepustowość  i komunikację.

 

- Nie popełnijmy tego samego błędu jak przy ul. Narutowicza. Przecież, aby tam sprawdzić czy zwężenie jezdni nie spowoduje korków wystarczy ustawić tymczasową organizację ruchu i barierami wyznaczyć nowe pasy – proponuje mężczyzna, 35 lat.

 

Nic dodać, nic ująć.

 
/ Roman Furciński, źródło: MZDiK /


AUTO   KIEROWCA   ULICA   PIESI   ORGANIZACJA RUCHU   ZIELEŃ   KOMUNIKACJA   RONDO   SKRZYŻOWANIE   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

26 lutego 2021 01:22
Imieniny:
Aleksandra, Mirosława, Dionizego

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 18.02.2021
kraj
wypadki drogowe - 33
zabici w wypadkach - 5
ranni w wypadkach - 37
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 141
źródło:  www.policja.pl
 
18.02.2021
Garnizon mazowiecki (z wyłączeniem Warszawy i powiatów do niej przylegających)
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 4
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 16
źródło:  www.kwp.radom.pl
 
Radom
...
wypadki drogowe - ..
zabici w wypadkach - ..
ranni w wypadkach - ..
kolizje -..
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - ..
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - ..
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH