• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Ostatnia szansa na bezpłatne ustawienie świateł

Ostatnia szansa na bezpłatne ustawienie świateł

19 listopada 2020

 

Zaplanujcie sobie w najbliższą sobotę czas, żeby przyjechać na stację diagnostyczną i wyregulować światła w Waszych autach. W ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo‿ można to zrobić za darmo. W naszym regionie jest kilka takich stacji.

 

W sobotę – 21 listopada – odbędzie się ostatnia, w tej edycji, akcja bezpłatnego wyregulowania świateł. Można to zrobić w 1200 stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, które przystąpiły do akcji.

 

Dobrze ustawione światła = dobra widoczność

W okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest bardzo krótki i dłużej podróżujemy po zapadnięciu zmroku, znaczenie jakości i stanu świateł samochodowych staje się kluczowe, tym bardziej że wymagania homologacyjne dla reflektorów nie są wygórowane. W skrajnych warunkach gwarantowany zasięg oświetlenia drogi światłami mijania może wynosić zaledwie 20 metrów. Wówczas bezpieczna prędkość pojazdu to tylko 40-50 km/h! Jest to oczywiście indywidualna cecha każdego samochodu, ale niekoniecznie najdroższe modele mają najlepsze światła.

 

– Nie zapominajmy, że dobry zasięg gwarantują tylko światła drogowe. Dlatego na pustej drodze pozamiejskiej trzeba ich używać. Gdy włączasz światła mijania zawsze dostosuj prędkość do indywidualnego zasięgu widoczności – radzi Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

 

Zwykle w nowych, fabrycznych światłach zasięg jest większy i wynosi od 60 do ponad 100 metrów, ale tylko przy spełnieniu dwóch dodatkowych warunków. Pierwszy to precyzyjne ustawienie świateł, wykonane z dużą starannością na wypoziomowanym stanowisku pomiarowym i z wykorzystaniem certyfikowanego przyrządu. Drugi warunek to poprawnie ustawiony ręczny korektor świateł. Jeśli jest zamontowany, to należy go ustawić przed rozpoczęciem jazdy w położeniu opisanym w instrukcji obsługi samochodu, uwzględniając przy tym liczbę pasażerów i ładunek.

 

– Ustawienie tego korektora to obowiązek kierowcy. Niewłaściwie wyregulowany skutkuje nie tylko niewystarczającym oświetleniem drogi, ale także oślepianiem innych kierowców – przypomina Tomasz Targosiński.

 

Najgorzej w ciężarówkach i autobusach

Analizy Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że największy problem z oświetleniem dotyczy samochodów ciężarowych i autobusów, które mają pneumatyczne zawieszenie, nisko zamocowane reflektory i nie są wyposażone ani w ręczny ani w automatyczny korektor ich pochylania. Badania ITS wskazują także, że ok. 30% pojazdów osobowych ma zaledwie akceptowalnie ustawione światła, a tylko kilka procent całkowicie precyzyjnie. Problemy ze światłami potwierdzają statystyki wypadków. Wynika z nich, że na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym ryzyko śmiertelnego wypadku z pieszym w nocy jest aż 12 razy większe niż za dnia.

 

Stacje w naszym regionie

Z naszego regionu (byłe województwo radomskie), do akcji bezpłatnego wyregulowania świateł włączyły się:

– Mechanika Pojazdowa Paweł Górlicki Szydłówek 7, w godzinach 8:00-13:00;

– Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów ul. Radomska 28a w Przysusze (godz. 8:00-13:00);

– Stacja Obsługi Pojazdów Samochodowych Marek Wesołowski ul. Czachowskiego 29 w Ciepielowie (godz. 8:00-13:00);

– PUH KOS-LEX Sp. z o.o ul. Krakowska 86 w Białobrzegach (godz. 8:00-14:00);

– PHU “WID-ROL” ul. Wojtowska 70 w Iłży (godz. 8:00-13:00);

– PHU “WID-ROL” ul. Kolejowa 5 w Wolanowie (godz. 8:00-13:00).

 

Ze strony https://yanosik.pl/dobre-swiatla/ można się dowiedzieć, że w Radomiu jedyną stacją, która włączyła się w akcję jest Auto-Klass przy ul. Giserskiej (godz. 8:00-14:00).

Na wspomnianej stronie można się dowiedzieć, które stacje bezpłatnie ustawią światła. Jeżeli ktoś będzie w czasie podróży po Polsce, będzie mógł sprawdzić, gdzie skorzysta z usługi w ramach akcji.

 

Kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo‿ zainicjowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego.

Szczegóły dotyczące kampanii oraz lista stacji biorących w niej udział znajdują się m.in. na stronach: www.policja.pl i www.its.waw.pl.

Roman Furciński, fot. archiwum

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt