[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » S12 od Radomia do Puław. Trasa według wariantu B ze wskazaniem

S12 od Radomia do Puław. Trasa według wariantu B ze wskazaniem

23-10-2020 11:58


S12 od Radomia do Puław. Trasa według wariantu B ze wskazaniem

 

Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI) przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad jest za wariantem B przebiegu nowej trasy ekspresowej S12 na odcinku od Radomia do Puław. To wariant pomyślny dla samorządu Radomia, ale wbrew opiniom i sugestiom samorządowców miasta Skaryszew oraz gmin Kowala, Gózd i Tczew.

 

KOPI zatwierdziła Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S12 na odcinku węzeł Radom Południe (z węzłem) - Puławy (węzeł Puławy Zachód - poprzednia nazwa Bronowice). Zweryfikowana została dokumentacja projektowa, w tym również analiza wielokryterialna, gdzie w oparciu o kryteria środowiskowe, społeczne, ekonomiczne i techniczne został wskazany najkorzystniejszy wariant przebiegu przyszłej trasy. Komisja jest za wariantem B, z podwariantem AB (za wariantem B była również GDDKiA).

 

Radom za, inne samorządy przeciw

Samorządy Skaryszewa, Gozdu, Kowali i Tczewa optowały za wariantem A. Zwłaszcza gmina Kowala była niezadowolona, bo nowa trasa w wariancie B dzieli ją na pół. Wariant B jest natomiast korzystny dla władz Radomia, które chcą, żeby nowa trasa przebiegała blisko miasta i przyszłego lotniska.

 

Na przełomie 2020 i 2021 roku GDDKiA złoży do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej, wskazując jako preferowany wariant B (kolor brązowy) z podwariantem AB. Ma on mieć długość ok. 67 km i przebiegać przez tereny miast, i gmin Orońsko, Kowala, Radom, Skaryszew, Gózd, Tczów, Zwoleń, Przyłęk, Policzna, i Puławy.

Kolejnym etapem prac (realizowanym w ramach umowy przez konsorcjum firm Schuessler Plan Inżynierzy i Safage) będzie uszczegółowienie rozwiązań oraz prace związane z rozpoznaniem geologicznym podłoża dla wariantu, dla którego RDOŚ wyda decyzję środowiskową.

Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na grudzień 2021 roku. Kolejnym krokiem (po pozyskaniu pieniędzy na realizację) będzie ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy w systemie „Projektuj i buduj”, który zaprojektuje i wybuduje drogę.

 

S12 granica woj. łódzkiego i mazowieckiego - Radom 

Trwa postępowanie administracyjne prowadzone przez RDOŚ w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla przebiegu S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Radomia według wariantu 2 (kolor pomarańczowy). Wybrany wariant preferowany o długości ok. 41,3 km przebiega przez teren gmin Gielniów, Rusinów, Przysucha, Wieniawa, Wolanów i Orońsko. Przyszła trasa będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a dostępność do niej odbywać się będzie poprzez trzy węzły - Gielniów, Przysucha i Wieniawa.

Po pozyskaniu decyzji, uszczegółowieniu dokumentacji na etapie II STEŚ-R, a następnie przyznaniu finansowania na realizację, będzie można ogłosić przetarg na wybór wykonawcy w systemie „Projektuj i buduj”.

Przyszła trasa S12 w województwie mazowieckim na długości ok. 107 km będzie posiadła dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Dostępność do niej będzie odbywała się poprzez węzły: Gielniów, Przysucha, Wieniawa, Radom Południe, Radom-Kowala, Radom-Skaryszew, Tczów, Zwoleń, Czarnolas, Puławy Zachód.

 

S12 Piotrków Trybunalski - granica woj. łódzkiego i mazowieckiego 

30 maja 2019 roku GDDKiA uzyskała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla 61-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S12 od autostrady A1 w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego do granicy województw łódzkiego i mazowieckiego oraz drogi ekspresowej S74 od Sulejowa do granicy woj. łódzkiego i świętokrzyskiego. Wpłynęły od niej odwołania do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który zalecił uzupełnienie raportu oddziaływania na środowisko.

 

Droga ekspresowa S12 w przyszłości połączy autostradę A1 (w okolicy Piotrkowa Trybunalskiego) z S7 (koło Radomia) i funkcjonującym już odcinkiem S12 (od Puław do końca obwodnicy Piask). Stanie się także najkrótszym szlakiem przez Lublin do granicy z Ukrainą w Dorohusku czy też przez S17 do Hrebennego. Obecnie przygotowywana jest koncepcja programowa dla 75 km S12 od Piask do granicy państwa, a zakończenie budowy tej trasy, wraz z obwodnicą Chełma, planowane jest w 2026 roku.

 
/ Roman Furciński, źródło: GDDKiA /


DROGA EKSPRESOWA S12   JAZDA   AUTO   KIEROWCA   RADOM   PUŁAWY   WARIANT B   KOWALA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

3 grudnia 2020 18:06
Imieniny:
Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 29.11.2020
kraj
wypadki drogowe - 34
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 42
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 234
źródło:  www.policja.pl
 
29.11.2020
wypadki drogowe - 4
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 5
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 13
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH