• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Auta elektryczne – warto kupić, czy nie?

Auta elektryczne – warto kupić, czy nie?

6 października 2020

 

Samochody elektryczne s ą przyszłością motoryzacji, nie emitują szkodliwych substancji i nisko kosztowe. Z drugiej strony, są bardzo drogie i mają słaby zasięg. Z wykładem „Fakty i mity na temat elektromobilności‿ na wczoraj rozpoczętych Radomskich Dniach Techniki wystąpił Robert Nowakowski, wiceprezes spółki Ster.

 

O autach o napędzie elektrycznym mówi się od kilku lat i od kilku lat przekonuje, że są przyszłością motoryzacji. Mało tego, chyba nie ma od tego odwrotu. W niektórych krajach – np. w Norwegii, Holandii, Niemczech, Francji, Szwecji – stanowią one bardzo dużą grupę całego taboru krajowego. W Polsce, mimo że od kilku lat dużo się o tym mówi i rząd obiecał preferencje, i dofinansowanie w zakupie takich aut, niewiele z tego wynika. Owo dofinansowanie zostało zmniejszone o połowę. Słabo jest w Polsce również z punktami i budową stacji doładowania.

 

Poznać auto w czasie jazdy

Czy zatem warto kupić takie auto? Co nas pozytywnie zaskoczy, a co nas może rozczarować?

Autem elektrycznym trzeba się nauczyć jeździć, żeby wydobyć z niego maksimum komfortu i żeby cieszyć się ekonomicznością jazdy.

 

– Autem o napędzie elektrycznym trzeba trochę pojeździć, żeby poznać jego specyfikę, nauczyć się płynnej jazdy i odzyskiwania energii – mówił Robert Nowakowski, fan samochodów elektrycznych, jak sam siebie określił, na co dzień wiceprezes zarządu spółki Ster mającej salony auta marek Volkswagen i Nissan.

 

Ważną rzeczą jest nauczenie się jazdy. To niesłychanie ważne, bo wpływa na ekonomikę jazdy poprzez wydłużenie zasięgu, a co za tym idzie ładowanie akumulatorów. To podobnie jak z autami z silnikami spalinowymi. Przy szybkiej jeździe, agresywnej, z ostrym ruszaniem i hamowaniem spalanie idzie mocno w górę.

 

 

Ekonomiczny w eksploatacji

Plusem aut elektrycznych jest bardzo cicha praca i natychmiastowe przyspieszenie, bo wysoki moment obrotowy jest od chwili naciśnięcia pedału gazu, a nie jak w silniku spalinowym maksymalny moment obrotowy dopiero po osiągnięciu odpowiednio wysokich obrotów.

 

– Minusem aut elektrycznych był zasięg jaki mogą pokonać na jednym ładowaniu. To się zmienia na plus. Są już samochody, którymi można pokonać nawet 550 km. Stacji ładowania również przybywa, w Polsce na koniec marca było ich 1114, także z tych z szybkim ładowaniem w ciągu 30-40 minut. Są już stacje z możliwością ładowania prądem o mocy 100-125 kilowatów – powiedział Robert Nowakowski. – Średnie dzienne użytkowanie auta to odległość 60-70 km, czyli w zupełności wystarczy do naszej dziennej jazdy. Poza tym, takie samochody mają bezpłatne parkowanie w strefach parkowania i wjazd do centrów miast.

 

Plusem elektryków są również niższe koszty eksploatacyjne. 100-kilometrowa podróż jest tańsza niż autem z silnikiem spalinowym. Właściciel nie myśli o wymianie oleju silnikowego, filtrów i częstych przeglądach.

 

 

Cena blokuje

Na pewno do minusów aut elektrycznych trzeba zaliczyć ich cenę, powyżej 100 tys. zł. Nawet biorąc pod uwagę dofinansowanie przez państwo do zakupu takiego auta (ok. 18-20 tys. zł), to dla przeciętnej rodziny jest to i tak duża kwota.

 

– Ceny tych aut są wysokie, bo między innymi są wyposażone w większą ilość systemów elektronicznych i wspomagania niż te z silnikami spalinowymi – dodał prelegent.

 

Jeśli do tego dodać, że dużo kosztują badania nad elektromobilnością (technologia systemy) i wdrożenie ich do użytkowania pojazdów, a także koszt akumulatorów i ich recykling, to wyjdzie nam dlaczego te auta są takie drogie. Jednak, tak jak zaznaczyliśmy na początku, sprawy z produkcją elektryków zaszły tak daleko, że nie ma już od tej technologii odwrotu.

 

Dziś, w ramach Radomskich Dni Techniki, zaprezentowano aut elektrycznych. Były volkswagen golf i nissan leaf. Zainteresowaniem cieszył się pojazd solarny napędzany panelami słonecznymi, jednoosobowy (na zdjęciu, poniżej), wykonany przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu.

 

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt