[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Al. Wojska Polskiego ma być oddana w połowie listopada. Powód? Ma być położony asfalt wysokiej jakości

Al. Wojska Polskiego ma być oddana w połowie listopada. Powód? Ma być położony asfalt wysokiej jakości

25-09-2020 15:46


Al. Wojska Polskiego ma być oddana w połowie listopada. Powód? Ma być położony asfalt wysokiej jakości

 

Nie 30 września, a na połowę listopada planowane jest oddanie do ruchu al. Wojska Polskiego. Oficjalnym powodem jest propozycja wykonawcy przebudowy, żeby położyć lepszej jakości asfalt. W tle jest, naturalnie, również epidemia koronawirusa. Ale prawda jest taka, że jeszcze gros z inwestycji jest albo rozgrzebana, albo nie rozpoczęta.

 

Informacja o przesunięciu terminu spadła jak grom z jasnego nieba wczoraj. I mogła mocno zaskoczyć. Miesiąc temu napisaliśmy, że jeszcze w sierpniu Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji planował puścić ruch jedną jezdnią al. Wojska Polskiego (wschodnią, po stronie lotniska). Na początku tego miesiąca, w rozmowie z nami Dawid Puton, rzecznik MDiK potwierdził, że zgodnie z umową, cała jezdnia zostanie oddana do ruchu do 30 września. A tu klops. Termin został przesunięty na połowę listopada.

 

W imię dobra kierowców

Co jest powodem przesunięcia terminu i kto wyszedł z taką propozycją, wykonawca inwestycji czy inwestor – MZDiK?

 

- Kilka dni temu wykonawca wyszedł z propozycją położenia lepszej jakości asfaltu na warstwie ścieralnej takiej, który wytrzyma znacznie dłużej i będzie bardziej trwały. Nie chcemy, żeby po dwóch-trzech latach od położenia wymieniać nową nawierzchnię lub łatać dziury – powiedział Dawid Puton. – Poza tym, wpływ na przesunięcie terminu ma również pandemia koronawirusa. W pewnym momencie, wykonawca poinformował nas, że może zejść z placu budowy. Na szczęście tak się nie stało. Prace szły powoli, ale były prowadzone.

 

 

Zdaniem MZDiK, kiedy kilka lat temu podpisywano umowę środowiskową na inwestycję, nie było takiej jakości asfaltu.

Zastanawia nas taka argumentacja. Po pierwsze, czy wiedząc wcześniej - przy podpisywaniu umowy na wykonanie robót – o krótkiej trwałości asfaltu, nie można było, np. 12 miesięcy temu, podpisać aneksu do umowy mówiącego o zastosowaniu znacznie lepszej jakości asfaltu?

 

 

Po drugie, w kwietniu pisaliśmy o ofercie grupy LOTOS Asfalt, która oferowała samorządom wysokomodyfikowany HiMA (highly modified asphalt - w miejscach, gdzie użycie takich asfaltów jest szczególnie uzasadnione, np., dróg obciążonych ruchem bardzo ciężkim, spowolnionym i postojowym, rond czy dojazdów do skrzyżowań, fabryk i magazynów oraz obiektów mostowych) o trwałości przynajmniej 50 lat (tutaj).

Jednak żaden z samorządów naszego regionu nie złożył wniosku. Potrafiły to jednak zrobić samorządy z północnego rejonu województwa mazowieckiego.

 

Dużo prac jeszcze do zrobienia

Chyba to jednak nie sprawa zamiany asfaltu na ten wyższej jakości i koronawirus jest powodem przedłużenia terminu. Wystarczy pojechać w rejon budowy i zobaczyć na jakim etapie są prace.

Np., nie zrobione jest skrzyżowanie ul. Żółkiewskiego z ul. Kozienicką (w stronę miasta).Nie rozpoczęte są prace dotyczące przebudowy ul. Zwolińskiego od ronda Popiełuszki (kozienickie) do granic miasta (w stronę Lublina). Nie zrobione są ścieżki rowerowe wzdłuż przebudowywanych ulic. O ile zrobioną ścieżkę wzdłuż al. Wojska Polskiego, po prawej stronie jadąc od ul. Słowackiego w kierunku ul. Lubelskiej, o tyle na pozostałym odcinku inwestycji są albo wykonane częściowo, tylko z podłoże, albo w ogóle (od wiaduktu nad torami kolejowymi w kierunku ul. Lubelskiej po prawej stronie).

 

 

- Założenie było takie, że ulica Zwolińskiego będzie robiona dopiero po wybudowaniu nowego ronda Popiełuszki – dodał Dawid Puton.

 

Ten argument, chyba jednak nie jest mocny i nie rzutuje na całość. Zbyt dużo rzeczy jest nie zrobionych i rozgrzebanych. Wykonawca, jeśli myślał o zamianie asfaltu na lepszy, to mógł złożyć taką propozycję kilka miesięcy wcześniej, a nie kilka dni temu. Zresztą, chodzi przecież tylko o ostatnią warstwę, ścieralną, której układanie jeszcze się nie zaczęło.

 

 

 
/ Roman Furciński /


AUTO   KIEROWCA   ULICA   PRZEBUDOWA   RONDO   JEZDNIA   RUCH   ASFALT   MZDIK   WYKONAWCA   GRANICA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

30 października 2020 12:15
Imieniny:
Zenobii, Przemysława, Edmunda

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 01.09.2020
kraj
wypadki drogowe - 92
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 114
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 154
źródło:  www.policja.pl
 
01.09.2020
wypadki drogowe - 7
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH