• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Nawet dzieci wiedzą, że warto nosić odblaski – dla bezpieczeństwa

Nawet dzieci wiedzą, że warto nosić odblaski – dla bezpieczeństwa

24 września 2020

 

– Bardzo ważne jest noszenie odblasków, bo wtedy kierowca wcześniej zauważy pieszego i nie dojdzie do wypadku – to nie są słowa specjalistów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale Leny Staniszewskiej, uczennicy klasy 2 Publicznej Szkoły Podstawowej w podradomskim Kozłowie. Dziś, właśnie w tej szkole odbyła się inauguracja kampanii „Świeć przykładem‿.

 

W szkole w Kozłowie, z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i nauczycieli szkoły, odbyły się odblaskowe warsztaty. Dzieci wykonywały odblaski w nowej formie, kształcie. Robiły odblaskowe kolczyki, kapelusze i opaski przyozdabiane elementami odblaskowymi. Cudeńka artystyczne.

 

– Dajemy odblaskom nowe życie. Stare odblaski, które leżą gdzieś na dnie szuflady przerabiane są na nowo. Pod tym względem, nic się nie zmienia od lat: chodzi o bezpieczeństwo na drodze – powiedział mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik WRD KWP zs. w Radomiu. – Nasze bezpieczeństwo na drodze, to kwestia naszej świadomości. Gorzej jest pod tym względem z pieszymi i rowerzystami w małych miejscowościach.

 

 

 

– Bardzo ważne jest noszenie odblasków, bo wtedy kierowca wcześniej zauważy pieszego i nie dojdzie do wypadku. Bez odblasków nie powinno się chodzić. Nawet jak wyjeżdżam z rodzicami na wycieczkę rowerową, to wszyscy mamy odblaski – mówiła Lena Staniszewska z klasy 2.

 

 

– Poprzez takie akcje jak ta, chcemy, żeby świadomość dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze wzrastała. Staramy się to propagować od kilku lat. Dbamy, żeby każdy z naszych uczniów nosił odblaski, żeby były one również przy rowerach, którymi przyjeżdżają na zajęcia. Co jakiś czas nagradzamy tych, którzy je noszą – powiedziała Małgorzata Zych, dyrektor szkoły w Kozłowie.

 

 

Według specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, pieszy idący drogą lub jej poboczem mający jakiś element odblaskowy jest widoczny dla kierowcy z odległości ok. 150-200 m. Natomiast osoba bez odblasku jest zauważona dopiero 30-40 m przed pojazdem. Przy takiej małej odległości bardzo trudno jest uniknąć potrącenia, którego skutki mogą być opłakane.

Czy noszenie odblasku jest obciachem? Nie. Mamy takie czasy, że nikogo nie dziwi nawet ekscentryczny ubiór innych, a więc jakiś element odblaskowy nie powinien dziwić.

 

Okres jesienno-zimowy obfituje w dużą ilość wypadków. Piesi i rowerzyści poruszający się po drogach bez elementów odblaskowych są szczególnie narażeni na potrącenia. Życzymy, żeby takich zdarzeń w ogóle nie było, a jeśli już – to jak najmniej.

 

 

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt