[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » Idziemy do kina » Czwartkowy seans Kultury Dostępnej!

Czwartkowy seans Kultury Dostępnej!

02-09-2020 22:13


Czwartkowy seans Kultury Dostępnej!

 

W najbliższym cyklu "Kultura Dostępna" zostanie wyświetlony film "Czarny mercedes". Zapraszamy w czwartek, 3 września, na seanse o godz. 13 i 18 do kina Helios.

 

Warszawa, czerwiec 1942 roku. W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta Landau, żona szanowanego adwokata – Karola Holzera. Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król, funkcjonariusz współpracującej z Niemcami Granatowej Policji, a równocześnie zaprzysiężony żołnierz polskiego podziemia. Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej oraz niejasne powiązania Holzera z wysoko postawionym oficerem SS – Maximilianem Grafem von Fleckensteinem. Czy nadkomisarz Król, który znajduje nieoczekiwanego sojusznika w osobie dowódcy Gestapo – Ernsta Kluge, zdoła odnaleźć mordercę kobiety, zanim ten ponownie przeleje krew?

Seans z polskimi napisami.

 

Recenzja: Łukasz Maciejewski

Janusz Majewski jest być może ostatnim już tak aktywnym i twórczym klasykiem, legendą polskiego kina i przypuszczalnie najstarszym dzisiaj. wciąż twórczym polskim reżyserem. To, co zawsze interesowało Majewskiego jako artystę, to odtwarzanie świata którego nie ma, odnajdywanie dla tego świata filmowej ilustracji wrażeniowej. I to wszystko znajduje również spełnienie w najnowszym, opartym o bestsellerową powieść Janusza Majewskiego filmie „Czarny mercedes”.

Niedawno natknąłem się na bardzo stary wywiad z Januszem Majewskim, rozmowę z początku lat siedemdziesiątych. Reżyser był wówczas dopiero po sukcesach  pierwszych, znakomitych fabuł - „Lokisa” i „Sublokatora”, wprowadzając do naszego kina nieznane wcześniej gatunki: kino grozy i groteskę. We wspomnianym wywiadzie przyszły twórca „Lekcji martwego języka”, serialu „Królowa Bona” i „C.K. Dezerterów”, mówił, że jako artystę nie interesuje go i przypuszczalnie nigdy nie będzie interesowała doraźność, teraźniejszość, wszystko to, co upraszczając można by podejrzeć na ulicy lub zobaczyć przez okno. Jako filmowiec, dowodził młody reżyser, chcę być wierny idei że kino jest przepisywaniem przeszłości na obraz teraźniejszości, odnajdywaniu w dawnych historiach, dawnych, również fikcyjnych bohaterach uniwersalnych mechanizmów działania.

Znamienna i rzadka konsekwencja – Janusz Majewski począwszy od pierwszych fabularnych etiud (legendarne „Rondo” Majewskiego powstało w 1958 roku!) jest wierny temu postulatowi twórczemu. Od ponad sześćdziesięciu lat  tworzy filmy zanurzone w historii, są to zresztą najczęściej adaptacje literackie, znajdując dlań niekiedy pasjonujący ekwiwalent obrazowy.

Janusz Majewski z pierwszego wykształcenia jest architektem. To również jest widoczne w jego kinie. Wszystkie filmy mistrza, także najnowszy „Czarny mercedes”, są swego rodzaju budowlami, którego architekturę tworzą precyzyjna konstrukcja, mocne rusztowania w historii, a w końcu dekoracyjne talenty wykończeniowe. Radość dla oka, ale i wyzwanie dla interpretatorów skłonnych do detalicznej analizy tego kina.

W „Czarnym mercedesie” tłem dla wydarzeń jest druga wojna światowa. Mogłoby się wydawać, że akurat o tym okresie polskie kino opowiedziało już wszystko,  temat został wyczerpany, okazuje się że jednak nie, nie do końca. Janusz Majewski, rocznik 1931, jeden z coraz mniej licznych naocznych świadków brutalnych wojennych wydarzeń, ogląda wojnę inaczej. Owszem, groza, narastająca atmosfera permanentnego zagrożenia, ale z drugiej strony także życie. Życie, które przynajmniej do pewnego momentu bywało również znośne, chociaż przez lata z niejakim zawstydzeniem, przecież niepotrzebnym, usiłowano tę normalność wojny, zwłaszcza w literaturze, w kinie, w sztuce, wyeliminować, zamieść pod dywan. Tymczasem było różnie. Nigdy nie zapomnę rozmowy z Aliną Janowską, która wręcz okrzyczała mnie kiedy dopytując o jej wojenne wspomnienia, wpadłem w martyrologiczny ton. „To zupełnie nie tak – usłyszałem. - Było zło, bomby i śmierć, ale my żyliśmy, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, piliśmy wino, kochaliśmy się jak nigdy przedtem, nigdy potem. Może dlatego, że w zasadzie niewiele było do stracenia? Życie w każdej chwili mogło się skończyć”. „Warszawa przed wojną to było takie piękne miasto, jak Paryż, jak Budapeszt” - wtórowała Janowskiej w rozmowie ze mną Danuta Szaflarska.

W „Czarnym mercedesie” oglądamy właśnie taką Warszawę. Jeszcze przed finałem. Zręcznie prowadzona intryga kryminalna towarzyszy portretowi nieznanej Warszawy, z pięknymi wnętrzami, z gettem, w którym działały ekskluzywne restauracje, z pamięcią światowej przeszłości  stolicy zmiecionej raz na zawsze razem z powstaniem warszawskim.

Janusz Majewski kocha aktorów, wie jak ich prowadzić, dlatego w „Czarnym mercedesie” zagrała cała plejada wspaniałych polskich artystów. Od Artura Żmijewskiego, Marii Dębskiej i Aleksandara Milćevicia  w rolach głównych, po Danutę Stenkę, Sonię Bohosiewicz, Bogusława Lindę i brawurowego, komediowego Andrzeja Seweryna na drugim planie. Operator, Arkadiusz Tomiak fotografuje wojenną Warszawę i Tatry z czułością, wiedzą i opanowaniem, a scenograf Andrzej Haliński odtwarza miasto na nowo. Stare warszawskie pocztówki dostają nowe, nieoczekiwane życie, a „Czarny mercedes” dojeżdża pod wskazany adres...

 

Kultura Dostępna to projekt, który pozwoli, aby szerokie grono odbiorców mogło zapoznać się z polską sztuką filmową. Jednocześnie zniwelowana zostanie jedna z głównych barier w dostępie do kina, jaką jest wysoka cena biletów.

W każdy czwartek o godz. 13.00 i 18:00 bilety na wybrane polskie filmy w naszych kinach kosztują tylko 10 złotych.
/ /


  

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

30 października 2020 10:51
Imieniny:
Zenobii, Przemysława, Edmunda

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 01.09.2020
kraj
wypadki drogowe - 92
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 114
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 154
źródło:  www.policja.pl
 
01.09.2020
wypadki drogowe - 7
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH