[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Radom najmniej kolizyjnym miastem!

Radom najmniej kolizyjnym miastem!

17-05-2020 23:00


Radom najmniej kolizyjnym miastem!

 

Najbardziej przyjazne miasta dla kierowców to Lublin – w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców i Gliwice – w kategorii do 300 tys. Mimo zwycięstwa w dwóch kategoriach, Radom został sklasyfikowany na ...przedostatnim miejscu.

 

Ranking miast 2020, przygotowany przez oponeo.pl we współpracy z twórcami systemu Yanosik, obejmuje dwie kategorie: miast do 180 tys. do 300 tys. mieszkańców i powyżej 300 tys. mieszkańców. Miał dać odpowiedź na pytania: „Jakie miasto w Polsce jest najbardziej kolizyjne? W których miejscowościach korki to codzienność? Jakie miasta okazały się najbardziej przyjazne kierowcom?”

 

Radom świetnie...

Jedną z kategorii było „Miasta najmniej i najbardziej kolizyjne” (pozyskano informacje z systemu dla kierowców Yanosik, za pomocą którego użytkownicy ostrzegają się m.in. przed kolizjami lub poważniejszymi wypadkami). Im mniej wypadków zanotowanych w 2019 roku w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, tym większe bezpieczeństwo na drodze i mniejszy stres kierującego. Z tego powodu jest to jedna z najważniejszych kategorii w rankingu.

Gdzie w 2019 roku jeżdżono najrozsądniej? Jakie miasta okazały się najbardziej bezpieczne dla kierowców? Radom miał rekordowy współczynnik 5,2 zgłoszonych kolizji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, aż trzy razy mniej wypadków niż w najgorszych pod tym względem Katowicach (15,3).

 

 

Radom uzyskał najwyższą ocenę – 10 pkt. Może do takiego wyniku m.in. przyczyniła się zainicjowana przez nas akcja „Jestem uprzejmym kierowcą” (prowadzona wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu), w której nagradzamy kulturalnych kierowców?

W drugiej kategorii wygrał Wrocław (7,2). Najbardziej kolizyjne miasta to Katowice (15,3) i Warszawa (15,6).

 

 

Radom wygrał również kategorię „W którym mieście najtaniej wymienisz opony?” (pod ocenę wzięto koszt wymiany jednej opony w popularnym rozmiarze 205/55 R16). Wśród mniejszych miast najtaniej wymienić opony można w Radomiu, gdzie średnia to 17,07 zł!

Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców najniższe ceny są w Lublinie - 20,14 zł.

 

 

i kiepsko

Przy bardzo dobrych informacjach, są i bardzo złe. Radom uzyskał 0 pkt w dwóch kategoriach „ekojazda” i „carsharing”.

W pierwszej, brana była ilość dostępnych stacji ładowania na 1 km2. Na tle Polski wypadamy beznadziejnie. Nie mamy ani jednej! Mimo że tyle się mówi o ekologii, pozytywnych stronach aut o napędzie elektrycznym i namawia do ich zakupu oraz o udogodnieniach dla ich właścicieli, to Radom nic nie robi w tym kierunku, i jest na szarym końcu.

Druga, to wypożyczanie aut na minuty. W tej również jesteśmy na końcu stawki. Nie ma w mieście, zdaniem organizatorów rankingu, ani jednego auta na minuty.

 

Słabo wypadliśmy w kategoriach „parkowanie”, „ceny paliw” i „koszt ubezpieczenia OC”.

W pierwszej, brano pod uwagę ogólny poziom miejskiej infrastruktury parkingowej i czy miasto jest prawdziwie przyjazne kierowcom (nie tylko duża liczbą miejsc parkingowych, rozsądne ceny, ale także udogodnienia i abonamenty parkingowe dla mieszkańców). Wzięto pod uwagę średnią opłatę za pierwsze 4 godziny postoju, godziny obowiązywania płatnych stref parkowania (im krócej, tym lepiej), ofertę abonamentową (im bardziej elastyczna, tym więcej przyznanych punktów), zwolnienie motocyklistów z opłat oraz rozbudowanie infrastruktury typu Parkuj i Jedź (liczba miejsc w przeliczeniu na 1000 mieszkańców). W tym ostatnim aspekcie Radom ma przelicznik 0,9 na 1000 mieszkańców. Prawdopodobnie chodzi o parking P&R przy dworcu mający służyć dla tych, którzy dojeżdżają do pracy do Warszawy. Ale chyba nie o to tu chodzi. P&R ma służyć mieszkańcom, żeby mogli się przesiadać i korzystać z komunikacji miejskiej.

I jeszcze dla ciekawości, wpływy do budżetu gminy Radom z opłat za korzystanie z SPPN w 2018 roku wyniosły 3,049 mln zł. Dodajmy, że w tym czasie nie powinny być pobierane opłaty za korzystanie z SPPN, bo nie była ona właściwie oznakowana.

 

 

W rankingu wzięto pod uwagę również ceny paliw. Jak podkreślają jego organizatorzy, ceny na polskich stacjach to loteria, w których często trudno doszukać się logiki. W tej kategorii, wysokie noty otrzymały miejscowości, w których suma średnich cen za trzy podstawowe rodzaje paliwa: LPG, benzyny i diesla była najniższa.

W miastach do 300 tys. mieszkańców Radom był na 7 miejscu za ceny benzyny, na ostatnim za ceny ON i na 8 za LPG. Słabo.

W „naszej” kategorii wygrał Sosnowiec (najtańsze Pb i ON) i Gliwice (najtańszy LPG). W kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, wygrała Łódź (Pb i ON) i Poznań (LPG).

 

Jeśli chodzi o stawki ubezpieczenia OC, różnica średniej ceny między pierwszą Częstochową a drugimi ex-aequo Kielcami i Gliwicami wyniosła zaledwie 3 zł, odpowiednio 531 zł i 534 zł. Radom na 8 miejscu ze stawką 570 zł.

Wśród miast powyżej 300 tys. mieszkańców najtańsze OC oferowano w Lublinie (536 zł).

 

W środku stawki

Ważne dla kierowców jest poruszanie się po mieście. Im płynniej, tym lepiej, tym jest ono bardziej przyjazne zmotoryzowanym. Przygotowano osobne wyniki dla centrów miast oraz ich dalszych części w granicach administracyjnych. Dane z systemu Yanosik przedstawiają średnią prędkość pojazdów poruszających się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 21.

Średnia prędkość w centrum Radomia to 25 km/h, co dało nam ostatnie miejsce (wygrały Katowice - 35 km/h). Natomiast średnia prędkość w granicach miasta była już wyższa – 44 km/h - 4 miejsce (wygrała Częstochowa - 53 km/h).

Łącznie, w kategorii „W jakich miastach poruszamy się najszybciej?” (suma punktów za podkategorie: „poruszanie się w centrum miasta” i „poruszanie się w granicach miasta”) Radom zajął 7 miejsce.

Najmniej zakorkowanymi miastami są: Katowice i Lublin.

 

 

W ramach rankingu wyłonionych zostało dwóch zwycięzców: osobno dla każdej kategorii miast – liczyła się suma punktów zgromadzonych we wszystkich kategoriach. W grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców wygrał Lublin – 46 pkt, wyprzedzając Gdańsk, Szczecin (po 40 pkt) i Wrocław (38). Na szarym końcu uplasowały się Kraków (32) i Warszawa (30).

W drugiej kategorii wygrały Gliwice wyprzedzając Kielce i Sosnowiec. Radom zajął 8 miejsce ex-aequo z Toruniem. Ostatnia – 10, była Gdynia.

 

 

Jak przygotowano ranking?

W rankingu wzięło udział 19 największych miast Polski (podzielone na dwie grupy: od 180 tys. do 300 tys. mieszkańców i powyżej 300 tys. Mieszkańców). W badaniu punktowane były: parkowanie, liczba kolizji, ceny paliw, prędkość jazdy, koszt zmiany opon, cena ubezpieczenia OC, ekojazda, carsharing. Dane dotyczą całego roku 2019. Zostały udostępnione przez urzędy miast, zarządy dróg i aplikację Yanosik.

Miastom powyżej 300 tysięcy mieszkańców przyznawano noty w skali od 1 do 9, natomiast mniejszym od 1 do 10. W kategorii ceny zmiany ogumienia punktacje zawężono do zakresu 1-6 pkt, a w nowej kategorii - carsharing, można było otrzymać 1 dodatkowy punkt.

O zwycięstwie decydowała suma punktów zgromadzonych we wszystkich kategoriach.

 

źródło: https://www.oponeo.pl/artykul/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

 

 

 
/ Roman Furciński, źródło: oponeo.pl, neptis.pl /


AUTO   KIEROWCA   WYPADEK   KOLIZJA   PRĘDKOŚĆ   BEZPIECZEŃSTWO   JAZDA   SPPN   CARSHARING   YANOSIK   OPONY   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

30 października 2020 11:19
Imieniny:
Zenobii, Przemysława, Edmunda

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 01.09.2020
kraj
wypadki drogowe - 92
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 114
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 154
źródło:  www.policja.pl
 
01.09.2020
wypadki drogowe - 7
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH