[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Eco Driving? To prostsze, niż myślisz

Eco Driving? To prostsze, niż myślisz

17-08-2013 11:13


Eco Driving? To prostsze, niż myślisz

 

Nie ma chyba kierowców, którzy nie narzekaliby na wysokie i, co najgorsze, stale rosnące ceny paliw. Choć na ceny nie mamy żadnego wpływu, to możemy sprawić, że kolejna wizyta na stacji benzynowej będzie trochę mniej bolesna dla naszego portfela. Wystarczy jedynie przyswoić sobie kilka nawyków z zakresu tak zwanego Eco Drivingu.


Podróżowanie autem wiąże się z kosztami, których nie da się całkowicie wyeliminować. Wydatki związane z samochodem można jednak bez większego wysiłku nieco obniżyć. Od nas samych zależy, czy utrzymanie samochodu będzie nas kosztowało mniej.

 

1. Oszczędności zaczynają się od kół

W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o nasze opony. Decydując się na zakup ogumienia, najważniejszym parametrem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest tzw. efektywność paliwowa. Ona podpowiada nam jak duże będą opory toczenia samochodu.


- Jeśli przyjrzymy się uważnie nowym oponom, wśród kilku różnych wskaźników znajdziemy także informację na temat tego, jak wpływają na zużycie paliwa. Efektywność ta oznaczana jest kolejnymi literami alfabetu, gdzie „A” oznacza największe oszczędności, zaś „F” symbolizuje przede wszystkim wydatki – podpowiada Łukasz Bazarewicz z Centrum Motoryzacyjnego Martom w Białymstoku.


Choć etykietowanie to zostało wprowadzone dopiero w zeszłym roku, to czołowi producenci ogumienia, jak np. Goodyear, Dunlop, Michelin, Bridgestone czy Pirelli, oprócz stałego zwiększania wytrzymałości, od kilku lat skupiają się przede wszystkim na podnoszeniu efektywności paliwowej swoich produktów.

Z całą pewnością warto o tym pamiętać i przy wyborze opon nie kierować się jedynie ich ceną katalogową. Pozorne oszczędności w momencie zakupu szybko przełożyć się bowiem mogą na większe wydatki wynikające z nadmiernego zużycia paliwa.


2. Ciśnienie: prawidłowe i stałe

O tym, że opony w naszym samochodzie powinny być napompowane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Mało kto jednak wie, że na wyższe spalanie wpływ ma także stałość tego ciśnienia.


- Jeżdżąc samochodem na co dzień, z reguły nie kontrolujemy ilości powietrza w kołach. Opony dopompowujemy tylko przy okazji ich sezonowej wymiany, a następnie o nich zapominamy. To błąd, bowiem zmiany w ciśnieniu przekładają się na większe zużycie paliwa – zauważa przedstawiciel Martomu.


Podobnie zatem jak w przypadku, np., poziomu oleju, powinniśmy wyrobić sobie nawyk systematycznego sprawdzania ciśnienia w kołach. Jeżeli zbyt często "ucieka" nam powietrze, warto odwiedzić zakład wulkanizacyjny, bo wraz z uciekającym powietrzem ulatniają się także nasze pieniądze.

 

Dobrym pomysłem jest pompowanie kół azotem, który w czystej postaci w dużo mniejszym stopniu reaguje na zmiany temperatur. Ma to znaczenie zwłaszcza zimą, gdy wprost z podwórka wjeżdżamy do ciepłego garażu, co siłą rzeczy wywołuje zmiany w ciśnieniu.


- Dodatkowo, azot nie wchodzi w reakcję ze stopami metalu, nie musimy się więc obawiać, że lekko uszkodzona czy pokryta rdzą felga będzie przyczyną „uciekania” gazu z koła – wyjaśnia Łukasz Bazarewicz.


3. Płynna jazda = klucz do sukcesu

Na zwiększone zużycie paliwa, w bardzo dużym stopniu wpływa nasz styl jazdy. Nie bez przyczyny spalanie zwykle rośnie podczas jazdy po mieście, gdzie z uwagi na często występujące sygnalizacje świetlne jazda nie jest tak płynna.

Warto zatem spróbować przewidywać następujące wydarzenia i zamiast, np., drastycznie zwiększać prędkość pomiędzy kolejnymi skrzyżowaniami, utrzymywać stałe tempo, co pozwoli uniknąć nagłego, niezwykle „paliwożernego” hamowania.


- Powinniśmy przy tym pamiętać, że kluczem do oszczędnej jazdy jest przede wszystkim unikanie dużych skoków obrotów. Dotyczy to zarówno rozpędzania się, jak i zwalniania przy użyciu samego silnika – podpowiada.


4. Stan techniczny i zawartość bagażnika

Na wydatki ponoszone podczas tankowania wpływa stan techniczny pojazdu. Źle ustawiona geometria, zużyte elementy zawieszenia, łożyska lub amortyzatory w istotnym stopniu decydują o zwiększonym zużyciu paliwa.

Poza badaniami technicznymi warto więc przynajmniej dwa razy do roku sprawdzić swoje auto na ścieżce diagnostycznej. Pozwoli to nie tylko poprawić bezpieczeństwo podróżujących, ale także wskaże usterki, które usunięte od razu nie będą generować dodatkowych kosztów.

 

5. Wyjmuj z auta co niepotrzebne
Ostatnim elementem, o który chyba najłatwiej zadbać, jest usunięcie wszelkich zbędnych przedmiotów. „Odchudzony” w ten sposób samochód będzie miał znacznie mniejsze opory toczenia, co z pewnością przełoży się na niższe spalanie.

O tym, że musi to być skuteczne wystarczy przejrzeć informacje z niemal wszystkich koncernów. Za każdym razem, gdy tylko wprowadzają na rynek nowy model chwalą się zmniejszeniem wagi auta w stosunku do poprzednika.
/ Roman Furciński, źródło: Agencja PUBLICUM, fot. Agencja PUBLICUM /


AUTO   STYL   ECO DRIVING   JAZDA   KIEROWCA   SAMOCHÓD   DROGA   PALIWO   STAN   BAGAŻNIK   KOŁA   OPONA   CIŚNIENIE   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

12 lipca 2020 12:02
Imieniny:
Jana, Pameli, Weroniki

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 09.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 84
zabici w wypadkach - 9
ranni w wypadkach - 92
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 200
źródło:  www.policja.pl
 
09.07.2020
wypadki drogowe - 9
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 9
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH