• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Bezpieczeństwo

Na oznakowanym przejściu pierwszeństwo mają piesi

Na oznakowanym przejściu pierwszeństwo mają piesi

27 stycznia 2013

Nie wolno wyprzedzać przed przejściem dla pieszych. Nie mówiąc już o tym, że gdy wcześniej przed przejściem zatrzymał się jakiś pojazd, również trzeba zrobić to samo.

 

Omijanie stojącego pojazdu, który przepuszcza pieszych by ci przeszli na drugą stronę jezdni może skończyć się zdarzeniem bardzo poważnym w skutkach. Nie trzeba daleko szukać. W ubiegłym tygodniu, na ul. Narutowicza w Radomiu w takiej właśnie sytuacji zostały potrącone dwie kobiety z dwojgiem ich małych dzieci. Na szczęście nie doszło do tragedii, ale i tak cała czwórka została odwieziona do szpitala.

 

– Dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych kierujący pojazdem powinien zachować szczególną ostrożność obserwując jezdnię i okolice przejścia. Na przejściu pieszy ma bezwględnie pierwszeństwo. Nie może on jednak nagle wtargnąć przed nadjeżdżający pojazd – powiedział sierż. sztab. Rafał Kamiński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

 

Kilkadziesiąt metrów przez przejściem, kierowca powinien obserwować również inne pojazdy, jadące przed nim, na sąsiednim pasie, a także z przeciwka. Jeżeli się zatrzymuje, również trzeba się zatrzymać.

Nie przestrzeganie przepisów może narazić nas na mandaty i to nawet niemałe. I tak: za omijanie pojazdu, który zatrzymał się, żeby przepuścić pieszych możemy otrzymać 500 zł mandatu i 10 punktów karnych, wyprzedzanie pojazdów przed przejściem dla pieszych może nas kosztować 200 zł i 10 pkt, a nieustąpienie przez kierującego pierwszeństwa znajdującym się już na przejściu pieszym to 350 zł i 10 pkt.

Natomiast pieszy, który nagle wtargnie na przejście tuż przed nadjeżdżający pojazd może dostać mandat w kwocie 50 zł.

 

/RF/

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt