[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Uprzejmi kierowcy ustępują pieszym

Uprzejmi kierowcy ustępują pieszym

28-12-2019 12:48


Uprzejmi kierowcy ustępują pieszym

 

Zatrzymywanie się przed przejściami dla pieszych staje się coraz częstszym zachowaniem wśród kierowców na radomskich ulicach. Tak wynika z naszych obserwacji podczas tegorocznej akcji „Jestem uprzejmym kierowcą”. Dziękujemy naszym Partnerom Akcji! Zakończyliśmy trzecią edycję akcji "Jestem uprzejmym kierowcą". Czas na podsumowanie

 

Akcję, tak jak w poprzednich latach, przeprowadzaliśmy razem z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Zgodnie z jej założeniami, jeden raz w miesiącu wyjeżdżaliśmy na ulice miasta i obserwowaliśmy zachowania kierujących pojazdami. Kierowców zachowujących się kulturalnie względem innych użytkowników dróg wyróżnialiśmy gadżetami od naszych Partnerów Akcji.

 

Pierwszeństwo dla pieszych

Tegoroczna edycja akcji „Jestem uprzejmym kierowcą” trwała od stycznia do grudnia. Oficjalnie rozpoczęła się w styczniu, ale pierwszy wyjazd był w lutym. Przesunięcie pierwszego wyjazdu spowodowane było z rozmowami z potencjalnym kolejnym Partnerem Akcji – Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych. Zakończyły się szybko i pomyślnie: TUW dołączył do grona Partnerów Akcji.

 

 

Za kulturalne i uprzejme zachowanie wyróżniliśmy 36 osób - 12 kobiet i 24 mężczyzn.

Zachowania, za które zostali wyróżnieni kierowcy to: zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 35 przypadków, umożliwienie skręcenia w lewo pojazdowi jadącemu z przeciwka – 2, jazda na tzw. suwak – 2 oraz umożliwienie włączenia się do ruchu z drogi podporządkowanej - 3.

 

Niektórzy z wyróżnionych kierowców wykazali się kulturalnym zachowaniem w więcej niż w jednej sytuacji, dlatego, liczba kulturalnych zachowań (42) jest większa niż ilość wyróżnionych kierowców (36). Kilkoro kierowców, zanim ich zatrzymaliśmy, zatrzymało się dwa razy przed przejściem, żeby przepuścić pieszych. Były również i takie sytuacje, że widzieliśmy takie zachowania na drugiej jezdni, ale nie mogliśmy uhonorować za to kierowców, ponieważ jezdnie rozdzielał, np. pas zieleni.

Ustąpień pierwszeństwa pieszym było więcej niż w poprzedniej edycji akcji, w zeszłym roku było ich 19. Za to w 2018 roku było zdecydowanie więcej ustąpień pierwszeństwa pojazdom skręcającym w lewo, nadjeżdżającym z przeciwnego pasa ruchu - 16 razy, w tym - 2.

 

 

Musimy zaznaczyć, że za kulturalne zachowania zatrzymaliśmy 39 osób, ale trzy z nich nie chciały wziąć udziały w akcji, wystąpić przed kamerą.

Trzy razy podczas wyjazdów musieliśmy przerwać akcję, ponieważ patrol był skierowany przez dyżurnego KMP do innych zadań służbowych.

Podczas prowadzonych akcji, w jednym przypadku podczas kontroli okazało się, że kierowca nie miał w ogóle prawa jazdy, a w drugim, kierujący miał sądownie zatrzymane prawo jazdy na pewien czas.

 

 

Dziękujemy!

Nie byłoby tej akcji, gdyby nie życzliwe podejście do naszej inicjatywy Komendy Miejskiej Policji w Radomiu oraz Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Radomiu. Dziękujemy bardzo!

Dziękujemy bardzo również firmom, które włączyły się w akcję i przekazały upominki dla uprzejmych kierowców: AC S.A. z Białegostoku (producent instalacji autogaz marki STAG), Oximo z Gdyni (producent wycieraczek samochodowych), marce SEAT Polska, Towarzystwu Ubezpieczeń Wzajemnych oddział w Radomiu, salonowi Optimal - radomskiemu dealerowi marki Citroen, salonowi Ster - radomskiemu dealerowi marki Volkswagena, Moto Radom - autoryzowanemu salonowi i serwisowi motocyklowemu BMW i Yamaha, dla kina Helios (bilety na dowolnie wybrany film), firmie "Kajtek" Stacji Demontażu Pojazdów z Rajca Poduchownego, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (kupon na kurs pierwszej pomocy przedmedycznej), Zespołowi Szkół Samochodowych w Radomiu (kupon na sprawdzenie samochodu), restauracjom Samira oraz Kurger King, firmom Fototapety.pl i Eurobord.

 

 

Miło nam poinformować, że większość firm już zadeklarowała współpracę przy kolejnej, czwartej edycji akcji „Jestem uprzejmym kierowcą“.

 

 

Znani wspierają i propagują akcję

Cieszy nas, że do naszej akcji pozytywnie podchodzą również znane osoby, które zgodziły się ją propagować: Anna Cieślak i Maciej Stuhr (aktorzy), Tomasz Majewski (były lekkoatleta, dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich w pchnięciu kulą), Jerzy Dudek (były bramkarz reprezentacji Polski w piłce nożnej), Anna Kiełbasińska, Sofia Ennaoui i Paweł Wojciechowski (lekkoatleci, reprezentanci Polski), Wojciech Owczarek i Piotr Sujka (muzycy z zespołu IRA), Gosia Rdest (kierowca wyścigowy), Leszek Kuzaj (kierowca rajdowy), Mariusz Nowocień (kierowca rajdowy i rallycrossowy), Maciej Kurzajewski (dziennikarz), Paweł Zatorski, Grzegorz Łomacz i Wojciech Żaliński (siatkarze reprezentacji Polski) i Robert Prygiel (były siatkarz, obecnie trener zespołu Cerrad Czarni Radom).

 

Czwartą edycję akcji "Jestem uprzejmym kierowcą" zamierzamy rozpocząć już w styczniu przyszłego roku.

 

Bądźmy kulturalni na drodze, zawsze - nie tylko w dniach akcji.

Szerokości na drodze! Bezpiecznej jazdy!

 
/ Roman Furciński /


AKCJA "JESTEM UPRZEJMYM KIEROWCĄ"   AUTA   KIEROWCA   BEZPIECZEŃSTWO   PRZEJŚCIE   USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA   PARTNER   KAMPANIA "RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE"   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 07:38
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 25.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 57
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 71
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 178
źródło:  www.policja.pl
 
25.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 4
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH