• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Bezpieczeństwo

Mandat za nieodśnieżony samochód

Mandat za nieodśnieżony samochód

27 stycznia 2013

Auto musi mieć czyste szyby, odśnieżone reflektory, kierunkowskazy, a także dach, maskę i klapę bagażnika oraz tablicę rejestracyjną. Jeśli tego nie dopilnujesz, musisz się liczyć się z mandatem.

 

Nieodśnieżony samochód stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla jego kierowcy – zła widoczność, ale również dla innych użytkowników dróg. Przy hamowaniu, śniegu lub nawet lód, z samochodu może spaść na inne auto. Pół biedy, jeśli nic się nie stanie, ale w takiej sytuacji łatwo o kolizję lub nawet wypadek. Zresztą, w tym sezonie można było usłyszeć wiadomości, że bryły lodu spadały na przednie szyby innych samochodów.

 

– Samochód powinien być utrzymany w odpowiednim stanie. Należy więc usuwać śnieg z dachu samochodu, maski, klapy bagażnika, oczyścić szyby, żeby była dobra widoczność, a także reflektory, kierunkowskazy i tablice rejestracyjne – wyjaśnia sierż. sztab. Rafał Kamiński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

 

Mandat za nieodśnieżony samochód może wynieść nawet do 500 zł. Lepiej więc poświęcić kilka minut, wyjść wcześniej z domu i odśnieżyć samochód. Przy takiej czynności, żeby szybciej przygotować auto zwykle włącza się silnik. Raz, żeby nagrzał pojazd w środku, dwa, żeby podgrzał szyby.

 

 

Czy jednak za odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku możemy zostać ukarani?

– Jeśli ktoś włączył silnik i odśnieża samochód, nie zostanie ukarany. W tym wypadku trudno przedkładać emisję spalin do środowiska nad sprawy bezpieczeństwa na drodze. Bezpieczeństwo jest najważniejsze – dodał sierż. sztab. Rafał Kamiński. – Ukaranym można być za włączenie silnika i oddalenie się od samochodu, np. kierowca pójdzie do sklepu, albo do domu. W takim przyoadku mandat wynosi 50 złotych.

/RF/

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt