• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Komfort dla rowerzystów, kierowcy mogą mieć problem

Komfort dla rowerzystów, kierowcy mogą mieć problem

9 listopada 2019

 

Po oddaniu do użytku ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Żółkiewskiego w Radomiu mogą być zadowoleni rowerzyści. Jednak kierowcy narzekają na wyniesione przejście i przejazd dla rowerów.

 

Przez kilka tygodni budowana była ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Żółkiewskiego, między rondem Narodowych Sił Zbrojnych a skrzyżowaniem z ul. Mieszka I. M.in. o kilkadziesiąt metrów przeniesiono przejście dla pieszych z osiedla do centrum handlowego. Przy zjazdach z ul. Żółkiewskiego do osiedla i ul. Sobieskiego zrobiono wyniesione przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. O ile z tych wyniesionych przejść i przejazdów mogą być zadowoleni piesi i rowerzyści, o tyle mogą być problemem dla kierowców. Dlaczego?

 

Będą problemy z wyjazdem?

Wyniesione przejścia są tuż przy zjazdach z i wjazdach w ul. Żółkiewskiego. Przez pewien czas, zwłaszcza to bliżej ronda było tak zrobione, że kłopotów z jego pokonaniem nie mieli tylko kierowcy z pojazdów o wysokim prześwicie, czyli SUV-y i terenowe. Samochody o niskim zawieszeniu i kołach 15-16-calowych tarły zderzakami o asfalt. W końcu, zrobiono bardziej łagodny najazd. Wydawać by się mogło, że problem zniknął. Okazuje się, że wcale nie.

 

– To, że zrobiono ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Żółkiewskiego, to bardzo dobre rozwiązanie. Wielu mieszkańców naszego osiedla jeździ na rowerach. Ale jesteśmy również kierowcami samochodów i motocykli. Dla nas, problem będzie w okresie zimowym, gdy spadnie śnieg i jezdnie będą śliskie, przejazd przez to nowe przejście i włączenie się do ruchu w ul. Żółkiewskiego. Do tej pory niełatwo było z podjazdem pod ul. Żółkiewskiego, ze względu na nachylenie wjazdu, a teraz, po wybudowaniu wyniesionego przejścia, może być, a raczej będzie jeszcze gorzej. Trudniej będzie podjechać pod ul. Żółkiewskiego – powiedział pan Sławomir (nazwisko do wiadomości redakcji), jeden z mieszkańców osiedla Michałów.

 

 

Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z kilkudziesięcioma mieszkańcami dzielnicy, którzy mają podobne zdanie.

 

– Dzwoniłem w tej sprawie do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Rozmawiałem z panem z Inżynierii ruchu, nazwiska niestety nie pamiętam. Zgłosiłem problem, przedstawiłem argumenty. Pracownik wysłuchał, powiedział, że tak został zrobiony projekt. Powiedział, że były błędy w tym projekcie. Gdy zapytałem, dlaczego w takim razie ten projekt z błędami został zatwierdzony przez MZDiK, pan nie potrafił odpowiedzieć – mówił pan Sławek. – Gdy zapytałem dlaczego jest zastosowano takie rozwiązanie, niekorzystne dla kierowców, odpowiedział, że jest jednak zgodne z przepisami. Zapytałem więc, czy gdyby przejście i przejazd były obniżone do poziomu jezdni, to takie rozwiązanie byłoby niezgodne z przepisami? Odpowiedział, że nie, też byłoby zgodne. To dlaczego tego nie zrobiono? Nie uzyskałem odpowiedzi. Z rowerzystami jest problem, ponieważ większość z nich nie zwalnia przed skrzyżowaniami i przejazdami dla rowerów. Gdyby to przejście było obniżone, to w naturalny sposób wymuszałoby spowolnienie jazdy rowerzystów. Byłoby zatem bezpieczniejsze. Pan nie potrafił odpowiedzieć na moje argumenty i w końcu rzucił słuchawką. Odniosłem wrażenie, że ma tak być jak MZDiK postanowił i nie ma dyskusji.

 

Dodał, że pracownik MZDiK powiedział, że dlatego zrobiono wyniesione przejście, bo chodzi o to, żeby samochody tam się nie rozpędzały.

 

– Jak mają się rozpędzić na odcinku 20-30 metrów? Tam nie ma tam takich możliwości – pyta pan Sławomir.

 

 

MZDiK się obraził

i nie odpowiada na pytania

Po wysłuchaniu opinii i uwag przedstawiciela mieszkańców, zwróciliśmy do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji z prośbą o przedstawienie swojego stanowiska w tej sprawie. Przesłaliśmy pytania do Dawida Putona, rzecznika MZDiK.

1. Dla pieszych i rowerzystów może jest komfortowo, ale nie dla kierowców. Dlaczego zrobiono wyniesione przejście w tym miejscu, gdy są problemy z podjazdem w okresie zimowym? Jak mówią mieszkańcy, problem będą mieli motocykliści, którzy zjeżdżając z ul. Żółkiewskiego będą najeżdżali na wyniesione przejście pod kątem, a nie na wprost, i może dochodzić do upadków.
2. Czy nie można było zrobić przejścia i przejazdu na jednym poziomie jezdni, łącznika między ulicami Sobieskiego a Żółkiewskiego? Czy obniżenie krawężników i zrobienie przejścia oraz przejazdu stanowiłoby jakiś problem?
3. Dlaczego został zatwierdzony taki projekt organizacji ruchu w tych miejscach? Nie dochodziło tu do potrąceń pieszych.
Przez kilka dni nie otrzymywaliśmy odpowiedzi. Te same pytania przesłaliśmy więc do Piotra Wójcika, dyrektora MZDiK. Również nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

 

Rzecznik mówi nieprawdę

Nam rzecznik nie chciał odpowiedzieć. W wypowiedzi dla jednej z redakcji miał powiedzieć, cytujemy:

 

– Na przecięciach z jezdniami łączącymi ulice Żółkiewskiego i Sobieskiego zbudowano wyniesione przejścia i przejazdy, co ma zapewnić większe bezpieczeństwo. Kierowcy muszą tam zwolnić, ponieważ wjeżdżając samochodami z trasy krajowej na osiedle Michałów znajdują się już na obszarze ograniczonej prędkości Tempo 30 – informuje Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

 

Takie samo tłumaczenie można znaleźć na stronie internetowej MZDiK.

Wypowiedź rzecznika jest, delikatnie mówiąc, nieprawdą.

Wybudowane wyniesione przejścia nie są na obszarze ograniczonej prędkości Tempo 30. One są przed tym obszarem! Obszar Tempo 30, zjeżdżając z ul. Żółkiewskiego, najpierw są wyniesione przejścia, a za nimi zaczyna się strefa ograniczonej prędkości, o czym informują znaki. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd. Jeżeli ktoś nie wierzy, dysponujemy zdjęciami (poniżej).

 

 

 

Mało tego, przed zjazdem z ul. Żółkiewskiego nie ma znaków dla kierowców, że jest wyniesione przejście, czyli jakieś wyniesienie.

 

– Coraz więcej ludzi z osiedla wie o tych przejściach, ale inni mogą o tym nie wiedzieć. Byłem świadkiem takie zdarzenia, że pani zjeżdżała w lewo z ulicy Żółkiewskiego, jej auto podbiło na tym przejściu i wpadło na chodnik. Dobrze, że w tym czasie nie było ludzi – powiedział nasz rozmówca.

 

 

Od redakcji:

Pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji najwyraźniej nie lubią, gdy im się coś podpowiada, a tym bardziej zwraca uwagę. Na nasz portal obrazili się jak dzieci w piaskownicy, po naszych artykułach o bezprawnym pobieraniu opłat i o niewłaściwym oznakowaniu miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Obrazili się jeszcze bardziej po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 maja, który mówił, że to my mamy rację.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt