• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Nowe, obowiązkowe zmiany w ruchu

Nowe, obowiązkowe zmiany w ruchu

17 października 2019

 

Gdy napotkamy na drodze wypadek lub zator, trzeba będzie zrobić tzw. „korytarz życia“, żeby umożliwić dojazd pojazdom uprzywilejowanym do poszkodowanych. Natomiast, gdy napotkamy zwężenie jezdni na drodze dwu- lub trzypasowej trzeba będzie jeździć na tzw. „suwak“.

 

Sejm przyjął nowelizację przepisów w ruchu drogowych dotyczących tworzenia „korytarzy życia‿ i jazdy „na suwak‿ (lub jak kto woli „na zakładkę‿). W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub nawet skrzyżowania, nie mówiąc już o wypadkach. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość. Mało tego, kilka razy w mediach pojawiały się informacje, że przy wypadkach byli nierozsądni kierowcy, którzy jechali pod prąd korytarzem życia, by wyjechać z korka.

 

 

Korytarz życia – jak powinien wyglądać?

Teraz, kierowcy będą musieli tworzyć „korytarz życia‿, czyli wolną przestrzeń pozostawioną dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku. Pozostawienie takiej wolnej przestrzeni jest szczególnie ważne na drogach ekspresowych i autostradach. Pas awaryjny jest wąski i może być zablokowany przez uszkodzone pojazdy czy resztki opon lub zderzaków. Dlatego potrzebny jest korytarz życia.

Gdy zauważymy zator na drodze to automatycznie, nie czekając na sygnał karetki, radiowozu lub wozu strażackiego, powinniśmy zjechać jak najbardziej na skraj swojego pasa rruchu. Kierowcy z pasa lewego zjeżdżają na lewo, natomiast wszyscy z prawego zjeżdżają w prawo.

Tylko skrajnie lewy pas zjeżdża w lewo, pozostałe pasy, jeśli jest ich więcej, ustawiają się na prawo tak, by pozostawić jeden pas wolny. W ten sposób utworzony jest szeroki korytarz, którym bez problemu przejadą nawet największe wozy straży pożarnej.

 

 

Obowiąązka będzie jzda “na suwak” przy zwężeniu jezdni i pasów ruchu w jednym kierunku. W takiej sytaucji, kierowcy mają jechać naprzemiennie, żeby usprawnić ruch i żeby nie tworzyły się korki.

 

Za wspomnianymi zmianami w przepisach głosowało 415 posłów. Zmiany mają wejść w życie 21 dni po ich ogłoszeniu, czyli w pierwszej dekadzie przyszłego miesiąca.

 

Roman Furciński, grafika: GDDKiA

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt