• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Drżyjcie drogowi piraci

Drżyjcie drogowi piraci

25 czerwca 2019

 

Trzy samochody marki BMW model 320i mają od dziś do dyspozycji policjanci garnizonu mazowieckiego. Jedno auto zostanie w komendzie wojewódzkiej, jedno trafi do komendy miejskiej w Radomiu, a następne do Płocka. Wszystkie są oznakowane.

 

Auta mają 2-litrowe, turbodoładowane silniki o mocy maksymalnej 184 KM i momencie obrotowym 300 Nm, współpracujące z 8-stopniowymi, automatycznymi skrzyniami biegów. Od zera do prędkości 100 km/h rozpędzają się w 7,1 s i osiągają prędkość maksymalną 240 km/h.

 

Widać i słychać

 

– Te parametry pozwolą, żeby podczas patrolowania głównych ciągów komunikacyjnych garnizonu mazowieckiego wszystkich niesfornych kierowców, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, głównie do ograniczeń prędkości, móc dogonić, zatrzymać i zastosować odpowiednie środki represji. Mamy nadzieję, że takich sytuacji będzie jak najmniej – mówi st. sierż. Marcin Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

 

Radiowozy są tak oznakowane, że nie można tego nie zauważyć. Sygnały błyskowe są na dachu, w atrapie chłodnicy, w obrysach i za szybą przednią oraz w tylnej klapie. Sygnał dźwiękowy jest tak głośny, że szyby drżą w oknach. Ma 113 dB. Dla porównania, startujący samolot emituje odgłos ok. 130 dB.

Jeżeli policjanci będą chcieli zatrzymać auto do kontroli, to nie będzie przeproś, że ktoś nie zauważył sygnałów, albo ich nie usłyszał.

 

– Na obecną sytuację prawną, nie zatrzymanie się do kontroli drogowej nie jest wykroczeniem, a przestępstwem. Jeżeli kierowca nie zareaguje na sygnały dźwiękowe i świetlne, nie zatrzyma się, kierowca będzie odpowiadał przed sądem – tłumaczy policjant mazowieckiej “drogówki”.

 

 

Apteczki na wyposażeniu

Policjanci, którzy będą jeździli nowymi, służbowymi “beemkami” mają za sobą nie tylko szkolenia z jazd pojazdami uprzywilejowymi.

 

– Dodatkowo, pojazdy są wyposażone w apteczki do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z kołnierzami ortopedycznymi, do uruchomienia szyi, różnego rodzaju okłady żelowe – dodaje policjant.

 

Nie zapominajmy, że każdy pojazd uprzywilejowany wymaga od kierowcy pełnego skupienia, rozwagi, ostrożności. Ale tu jest również apel do kierowców.

 

– Starajmy się obserwować drogę, patrzeć co się dzieje na drodze i w razie konieczności umożliwiać przejazd takim pojazdom uprzywilejowanym: karetkom pogotowia, Straży Pożarnej, Policji spieszącym się do akcji i ratowania życia. Starajmy się tworzyć korytarz życia, czyli wszystkie pojazdy znajdujące się na prawym pasie, powinny zjeżdżać maksymalnie na prawo, a pojazdy poruszające się środkowym lub pasem pasem, maksymalnie na lewo – wyjaśnia st. sierż. Marcin Sawicki.

 

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt