[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » NSA wydał wyrok, ale MZDiK nic sobie z tego nie robi

NSA wydał wyrok, ale MZDiK nic sobie z tego nie robi

07-06-2019 20:14


NSA wydał wyrok, ale MZDiK nic sobie z tego nie robi

 

Kierowcy wykupują bilety za postój aut w strefie płatnego parkowania w Radomiu. Czy powinni? Naszym zdaniem - nie. Opłaty można pobierać za postój w strefie tylko w wyznaczonych miejscach, a takiego zapisu w uchwale Rady Miejskiej nie ma.

 

Kierowcy przyjeżdżający do centrum Radomia i wjeżdżający do SPPN, parkują auta, i podchodzą do parkomatu - przynajmniej większość, żeby wykupić bilet. Później zostawiają je w autach.

Kontrolerzy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji obsługujący SPPN sprawdzają, czy kierowcy wykładają bilety, a jeśli nie - otrzymują kwity do opłaty dodatkowej.

Kierowcy nie powinni wykupywać biletów. Natomiast działanie MZDiK i osób obsługujących SPPN jest skandaliczne.

 

 

NSA po stronie kierowców

Prawie miesiąc temu, 8 maja, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność par. 1 ust. 3 uchwał Rady Miejskiej w Radomiu: nr 402/2012 z 24 września 2012 r. i nr 180/2015 z 31 sierpnia 2015 r. dotyczących "(...) ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat w mieście Radom (...)".  W obu przypadkach chodzi o zapis tej samej treści: "Opłata za parkowanie pojazdów samochodowych obowiązuje w każdym miejscu SPPN, w całym pasie drogowym".

 

- Opłaty za postój pojazdu samochodowego w strefie płatnego parkowania niestrzeżonego pobiera się tylko za postój w wyznaczonym miejscu - uzasadniała ustnie wyrok sędzia Agnieszka Miernik.

 

Kierowcy nie mogą płacić za postój pojazdu samochodowego na całym obszarze SPPN.

 

 

Skoro wspomniany zapis uchwały Rady Miejskiej został unieważniony i nie ma zapisu w jakich miejscach są pobierane opłaty, to kierowcy nie powinni wykupywać biletów!

Po unieważnieniu przez NSA zapisu par. 1 ust. 3, w uchwale 180/2015 są w zasadzie tylko dwa zapisy dotyczące opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w SPPN: par. 2 ust. 2 "Ustala się opłatę zryczałtowaną za parkowanie pojazdów samochodowych na prawach wyłączności na zastrzeżonych stanowiskach postojowych (kopertach) wyznaczonych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w wysokości 500,00 zł miesięcznie za parkowanie na jednym stanowisku, przez 8 godzin w ciągu doby, w godzinach 8:00 do 16:00, w dni robocze - od poniedziałku do piątku". Przepraszam, jest jeszcze par. 2 ust. 4 "Ustala się zerową stawkę opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na prawach wyłączności na zastrzeżonych stanowiskach postojowych (kopertach) wyznaczonych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej – tylko służbowe pojazdy samochodowe trwale oznakowane zewnętrznie nazwą i adresem zakładu opieki zdrowotnej".

W obu przypadkach, mowa jest o zastrzeżonych stanowiskach postojowych, tzw. kopertach. Pozostałe miejsca powinny być wolne od opłat. Nawet te, które są oznakowane znakami pionowymi D-18 (parking). To jest wprawdzie miejsce wyznaczone, zgodne z przepisami, ale - jeszcze raz podkreślimy - nie ma przecież w uchwale RM zapisu o pobieraniu opłat za postój w miejscach wyznaczonych.

 

Nabierają wody w usta,

działają niezgodnie z prawem

W czwartek zrobiliśmy rekonesans po SPPN. Panie obsługujące ją spotkaliśmy na ul. Kilińskiego. Sprawdzały, czy kierowcy wykupują bilety. Zapytaliśmy, czy znają wyrok NSA z 8 maja, dlaczego kontrolują parkowanie aut i czy wystawiają wezwania do opłaty dodatkowej jeśli ktoś nie wykupi biletu. Nic nie odpowiedziały. Gdy szliśmy jakiś czas za nimi, nie widzieliśmy, żeby sprawdzały auta.

 

 

W poniedziałek zadaliśmy pytania Dawidowi Putonowi, rzecznikowi Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji o konsekwencje wyroku NSA z 8 maja i unieważnienia zapisu w par. 1 ust. 3 uchwały nr 180/2015 z dn. 31.08.2015 r.:
1. Czy kontrolerzy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji sprawdzają zaparkowane pojazdy samochodowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego?
2. Czy wystawiają wezwania do zapłaty dodatkowej, a jeżeli tak w jakich sytuacjach?
3. Dlaczego działają parkomaty - nie są wyłączone? Kierowcy opłacają parkowanie pojazdów samochodowych.

 

W czwartek je powtórzyliśmy dodając pytanie: "Dlaczego MZDiK działa niezgodnie z prawem, wbrew wyrokowi NSA?"

 

Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

 

 

Tak jak zapowiadaliśmy, postaramy się pomóc kierowcom, którzy będą chcieli dochodzić swoich roszczeń i wystąpić o zwrot pieniędzy za wykupione bilety. Zachowujcie je, a najlepiej róbcie jeszcze zdjęcia z parkowania.

Jeżeli otrzymaliście wezwania do opłaty dodatkowej, również je zachowujcie.

Do sprawy będziemy wracać.
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA   PRAWO   PIENIĄDZE   KIEROWCA   ULICA   AUTO   WYROK NSA   MIEJSCE WYZNACZONE   ZNAKI PIONOWE   LINIE   MZDIK   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

12 sierpnia 2020 11:13
Imieniny:
Klary, Lecha, Hilarii

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 10.08.2020
kraj
wypadki drogowe - 89
zabici w wypadkach - 4
ranni w wypadkach - 101
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 269
źródło:  www.policja.pl
 
27.07.2020
wypadki drogowe - 7
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 10
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH