• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Uczeń radomskiej szkoły na podium w ogólnopolskim konkursie

Uczeń radomskiej szkoły na podium w ogólnopolskim konkursie

15 kwietnia 2019

 

Paweł Smolaga, uczeń klasy IVa technikum Zespołu Szkół Samochodowych, zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie Young Car Mechanic. Jego o rok młodszy kolega – Michał Tomczak, zajął piątą lokatę.

 

Finał konkursu odbył się w piątek w Białymstoku. Radomska “samochodówka” była reprezentowana przez dwóch uczniów – Pawła Smolagę, ucznia klasy IVa technikum i Michała Tomczyka – ucznia klasy IIId technikum.

Wszyscy zawodnicy, którzy przystąpili do rywalizacji – 10 najlepszych (z 23 szkół samochodowych w Polsce biorących udział w eliminacjach), musieli najpierw rozwiązać test teoretyczny, 25 pytań w ….15 minut. Wśród nich było dwóch z radomskiej szkoły.

 

Problem z silnikiem common rail

 

– W części praktycznej, również na czas trzeba było rozwiązań pięć różnych zadań. Trzeba było, między innymi, poradzić sobie z programem czujników ciśnienia TPMS  w oponach – powiedzieli Paweł i Michał.

 

Na każde zadanie było 30 minut.

Najwięcej problemów było z zadaniem dotyczącym silnika wysokoprężnego common rail.

 

– Problem był taki, że po uruchomieniu silnika, od razu gasł. Trzeba było znaleźć usterkę, zdiagnozować i, naturalnie, naprawić. To było najtrudniejsze zadanie dla mnie – powiedział Paweł.

 

(fot. archiuwm: Paweł Smolaga podczas zawodów wojewódzkich Młody Mechanik)

 

– Mnie zabrakło czasu na wykonanie tego zadania. Gdybym miał jeszcze z pięć minut, zrobiłbym je – dodał Michał.

 

Czas na europejski finał

Paweł Smolaga w końcowej klasyfikacji zajął trzecie miejsce (wygrał Bartek Januszewski, uczeń szkoły z Białegostoku, podobnie jak rok temu).

Michał uplasował się na piątej pozycji.

 

– Cieszę się z miejsca na podium. Będę się starał jak najlepiej zaprezentować w finale międzynarodowym Young Car Mechanic, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Warszawie. Teraz jednak dla mnie najważniejsza jest matura, której poświęcam najwięcej czasu – usłyszeliśmy od Pawła.

 

Na finał międzynarodowy pojedzie trzech pierwszych zawodników z finału ogólnopolskiego w Białymstoku, który odbędzie się w dniach 25-26 maja, z udziałem uczniów z kilku europejskich krajów. Podczas ubiegłorocznego finału międzynarodowego, Paweł zajął drugie miejsce.

 

– Zająłem piąte miejsce, ale uważam je za swój duży sukces. Wystąpiłem w finale konkursu ogólnopolskiego, zdobyłem doświadczenie, poznałem fajnych ludzi – powiedział Michał Tomczak.

 

(fot. archiwum: Michjał Tomaczak podczas zawodów wojewódzkich Młody Mechanik)

 

Warto zaznaczyć, że Paweł Smolaga i Michał Tomczyk zajęli czwarte miejsce w finale konkursu “Młody Mechanik”, który odbył się podczas międzynarodowych targów Motor Show Poznań 2019 pod koniec marca.

 

Na zdjęciu głównym: Paweł Smolaga (trzeci z prawej), zdobywca trzeciego miejsca w finale ogólnopolskim Young Car Mechanic w Białymstoku. Czwarty z prawej, Dariusz Stępniewski, nauczyciel z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt