[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Zadbaj o światła! Mogą decydować o życiu Twoim lub innych

Zadbaj o światła! Mogą decydować o życiu Twoim lub innych

21-11-2018 17:35


Zadbaj o światła! Mogą decydować o życiu Twoim lub innych

 

W najbliższy weekend ruszy akcja wyregulowania świateł w pojazdach samochodowych. Przez cztery kolejne soboty będzie można to zrobić bezpłatnie. W Radomiu i regionie w akcji bierze udział tylko jedna stacja.

 

W nocy, na drogach nieoświetlonych, występuje najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek, w ciągu dnia - w co piętnastym.

Dziś ruszyła ogólnopolska kampania "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" (Wydział Ruchu Drogowego Komendy wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu zainaugurował kampanię w ubiegłym tygodniu).

 

Źle ustawione światła = niebezpieczeństwo

Prawidłowe działanie świateł ma wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących jak i pieszych. Źle ustawione światła, słabo oświetlające drogę lub pobocze, albo oślepiające nadjeżdżających z przeciwka mogą przyczynić się do zagrożeń na drodze.

W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia. Sprawne, dobrze wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. W przypadku, gdy światła świecą zbyt silnie mogą doprowadzić do oślepienia nadjeżdżających z przeciwka kierowców. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

 

– W nocy, na drogach nieoświetlonych, występuje najwyższy wskaźnik osób zabitych w wypadkach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. W dzień, w co piętnastym. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada wcześniej, niezwykle ważne jest prawidłowe ustawienie świateł. Zbyt nisko ustawione reflektory mogą niedostatecznie oświetlić jezdnię. W konsekwencji kierowca może nie zauważyć przeszkody bądź pieszego na swojej drodze. Natomiast w przypadku świateł, których strumień pada za wysoko, prowadzący pojazdem oślepia innych uczestników ruchu. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przykładzie łatwo o niebezpieczne sytuacje – mówi podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.

 

 

Według badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego, ponad 90% pojazdów ma niedokładnie ustawione reflektory, a więcej niż połowa z nich nie jest w stanie zapewnić minimum niezbędnego oświetlenia.

 

– Za jakość oświetlenia odpowiadają trzy elementy: reflektor, źródło światła i prawidłowe ustawienie. Gdy choć jeden z tych elementów szwankuje, światła oślepiają albo droga jest niedostatecznie oświetlona. Stąd takie statystyki i powszechne narzekania kierowców na stan świateł. Dlatego, nawet najnowocześniejszy reflektor z doskonałym źródłem światła, jeśli jest źle wyregulowany może stanowić zagrożenie. Wzrokiem nie sposób tego ocenić i bardzo ważne jest skorzystanie ze specjalistycznego sprzętu używanego przez wykwalifikowany personel. Panuje powszechne, choć mylne przekonanie, że świateł automatycznych nie należy ustawiać. Jeśli jednak będą źle ustawione to automatycznie będą stale oślepiać. Prawdą jest, że niektóre automatyczne systemy mogą bardziej oślepiać niż tradycyjne. Wymaga to udoskonalenia regulacji prawnych i dokładniejszego sprawdzania – zauważa dr inż. Tomasz Targosiński z Instytut Transportu Samochodowego.

 

 

200 w kraju, 1 w Radomiu

Od dziś, 21 listopada, policjanci w całym kraju prowadzą działania prewencyjno-edukacyjne w zakresie kontroli świateł w samochodach. Dodatkowo kierowcy są poinformowani w jakich miejscach bezpłatnie sprawdzą prawidłowe ustawienie reflektorów w swoich autach.

Podczas trwania działań w dniach 24 listopada oraz, 1, 8 i 15 grudnia odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, dodatkowo w Warszawie na stacji Instytutu Transportu Samochodowego oraz Przemysłowego Instytutu Motoryzacji. Kierowcy będą mogli na nich bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich samochodach. Aplikacja Yanosik doprowadzi ich do najbliższej stacji kontroli pojazdów wspierających kampanię.

 

Bezpłatne badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. W naszym regionie, za darmo wyregulujecie światła w swoich autach na stacji przy ul. Giserskiej 20 w Radomiu.

 

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego.
/ Roman Furciński, źródło: ITS, fot. Roman Furciński, grafika: ITS /


ŚWIATŁA   AUTO   KIEROWCA   JAZDA   DROGA   WYPADEK   REFLEKTOR   STACJA DIAGNOSTYCZNA   BEZPIECZEŃSTWO   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 13:14
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 26.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 48
zabici w wypadkach - 3
ranni w wypadkach - 54
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 144
źródło:  www.policja.pl
 
26.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 5
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH