[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Ciągle ginie dużo ludzi na drogach? Czy musi?

Ciągle ginie dużo ludzi na drogach? Czy musi?

18-09-2018 12:52


Ciągle ginie dużo ludzi na drogach? Czy musi?

 

Tylko w tym miesiącu, na polskich drogach zginęło już 141 osób. Do dzisiaj były dwa dni w roku, kiedy nikt nie zmarł w wyniku wypadku. Jutro, 19 września, prowadzona będzie trzecia edycja akcji pod hasłem EDWARD „Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych”.

 

1700 wypadków wydarzyło się tylko w tym miesiącu, we wrześniu, na polskich drogach. Na miejscu zginęło 141 osób.

W tym roku mieliśmy tylko dwa dni bez ofiar śmiertelnych, 26 marca i 24 maja. W 2017 roku, były cztery takie dni, wszystkie w pierwszym kwartale.

 

Błędy te same od lat

Na naszych, polskich drogach dochodzi do bardzo dużej ilości wypadków i ofiar śmiertelnych. Statystycznie, jesteśmy na szarym końcu w statystykach na tle krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej i na Starym Kontynencie.

 

- Ciągle najwięcej wypadków spowodowanych jest przez użytkowników dróg, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu lub są po spożyciu alkoholu. Droga to nie tor wyścigowy. Każdy z nas, użytkowników dróg, może dołożyć cegiełkę, żeby było bezpieczniej - powiedział podinsp. Krzysztof Bielecki, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

 

Ale nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji lub wypadków.

 

 

Plan na wizję "zero"

19 września, policjanci z krajów europejskich, w czasie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, prowadzić będą działania w ramach projektu EDWARD 2018 (European Day Without Road Death) – Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Są one organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ideą przewodnią projektu jest „wizja zero” - zero osób ciężko rannych i ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu na drogach Europy oraz podniesienie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym i działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

W środę, policjanci w całym kraju przeprowadzą wzmożone działania kontrolno–prewencyjne mające na celu zapobieganie wypadkom drogowym oraz zobligowanie kierujących pojazdami do przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

 

 

- Zwrócimy uwagę również na takie zachowania jak korzystanie z telefonów komórkowych, nie tylko wśród kierowców, ale również poruszających się rowerzystów i pieszych. Będą akcje prewencyjne przy szkołach, przy drogach i miejscahc niebezpiecznych oraz w szkołach i przedszkolach - dodał podinsp. Stanisław Popiel z WRD KWP zs. w Radomiu.

 

Akcja będzie miała na celu nie tylko ujawnianie sprawców wykroczeń i przestępstw drogowych, którzy nagminnie łamią przepisy ruchu drogowego - głównie przekraczania prędkości.

W trakcie prowadzonych kontroli na drodze, policjanci oprócz kontroli prędkości będą także sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w szczególności: układ kierowniczy, układ hamulcowy, stan ogumienia, oświetlenie pojazdu, stan i wyposażenie dodatkowe pojazdów oraz właściwe zabezpieczenie przewożonych osób i ładunku.

 

Policjanci z miejskiej drogówki od samego rana będą prowadzić akcję w Wierzchowinach, w gminie Jedlińsk, a później w przedszkolu przy ul. Powstańców Śląskich.

 

Jeździjcie bezpiecznie! Zawsze!

Wiadomo jednak, że nie wystarczy zmienić swoje zachowanie tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach należy zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo własne i osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Portal radommoto.pl propaguje bezpieczeństwo na drogach oraz kulturę i uprzejmość wśród użytkowników dróg. W ramach kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" prowadzimy akcje : "Jestem uprzejmym kierowcą" (wspólnie z WRD KMP w Radomiu) i "Bezpiecznie na rowerze" (razem z WRD KWP zs. w Radomiu).

 

 

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, nie tylko z okazji Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, ale każdego dnia:

- bądźcie ostrożni na drodze,

- kierujcie się zasadą ograniczonego zaufania,

- zanim wykonacie jakiś manewr na drodze, rozejrzyjcie się, czy będzie on bezpieczny dla Was i dla innych użytkowników,

- bądźcie kulturalni na drodze, bo uprzejmość i grzeczność straty nie przynoszą.

 
/ Roman Furciński, fot. ilustracje /


AUTO   KIEROWCA   WYPADEK   TRAGEDIA   OFIARA ŚMIERTELNA   POLICJA   KARETKA   JAZDA   EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH   RANNY   TISPOL   EDWARD   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 08:56
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 25.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 57
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 71
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 178
źródło:  www.policja.pl
 
25.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 4
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH