[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Żywopłoty - wybór między estetyką a bezpieczeństwem

Żywopłoty - wybór między estetyką a bezpieczeństwem

12-09-2018 12:06


Żywopłoty - wybór między estetyką a bezpieczeństwem

 

Jedna z uliczek na osiedlu Michałow w Radomiu. Mieszkaniec dzielnicy jedzie autem powoli wzdłuż bloku. Nagle, zza wysokiego żywopłotu najpierw wylatuje piłka, a tuż za nią kilkuletnie dziecko. Kierowca hamuje. Piłka została zniszczona, dziecko oparło się na masce, nic mu się nie stało.

 

Takie zdarzenie miało miejsce kilka dni temu na Michałowie.

 

- Dobrze, że jechałem powoli, nawet nie 10 km/h, bo mieszkając na tym osiedlu nie raz widziałem niebezpieczne sytuacje. Chociaż minęło kilka dni od zdarzenia z dzieckiem, do tej pory je przeżywam - mówi pan Sławek. - Problem jest z wysokimi żywopłotami i krzewami rosnącymi przy klatkach bloków. Jadąc, nie widać niewysokich ludzi, a zwłaszcza dzieci. Pojawiają się oni tuż przed maską, po wyjściu zza żywopłotów. Czy naprawdę musi dojść do tragedii, żeby ludzie zrozumieli, że ważniejsze jest bezpieczeństwo niż krzaki? Czy nie można sadzić żywopłotów i krzewów w innych miejscach?

 

 

Sprawdziliśmy na miejscu, jak wygląda sytuacja. Istotnie, na Michałowie są uliczki, przy których rosną wysokie żywopłoty i krzewy "odprowadzające" ludzi do klatek. Widoczność dla kierowców jest bardzo ograniczona.

 

 

- Widzi pan, jak to wygląda. Przy niektórych blokach zupełnie nie widać, czy ktoś wychodzi z klatki na ulicę, czy są jakieś dzieci. Do tego, ludzie nie upewniają się, czy jedzie samochód, czy nie, po prostu, wchodzą na jezdnię - opowiada pan Marcin, również mieszkaniec Michałowa. - Najlepszym rozwiązaniem byłoby posadzenie niskiej roślinności, żeby przechodnie i kierowcy się widzieli. Tak jest przy niektórych blokach na tym osiedlu, ale zarządzanym przez wspólnotę mieszkaniową, a nie przez spółdzielnię. Tylko, że trudno niektórym ludziom to wytłumaczyć, szczególnie starszym.

 

 

O niebezpiecznym zdarzeniu z udziałem pana Sławka rozmawialiśmy z Zenonem Kozera, wiceprezesem ds. technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej "Michałów". Wiedział już o tej sytuacji.

 

- Staramy się zwracać uwagę w rozmowach z przedstawicielami firmy zajmującej się przecinaniem żywopłotów i krzewów rosnących przy blokach, żeby odpowiednio przycinali rośliny. Problem jest w tym, że niektóre żywopłoty są już wiekowe i zbyt niskie ich przycięcie spowoduje, że pozostaną same gałęzie. Po drugie, często nasadzenia robili samo mieszkańcy i teraz usunięcie żywopłotów może spowodować ich protesty. Ale generalnie, jest problem i staramy się ludziom to uświadamiać, że ważniejsze jest bezpieczeństwo. Staramy się ludzi do tego przekonywać - powiedział Zenon Kozera.

 

 

Sprawa wysokich żywopłotów i krzewów zasłaniających widoczność na osiedlowych uliczkach nie jest tylko problemem osiedla Michałów. Podobnie jest w innych dzielnicach Radomia.

Zresztą, widoczność i bezpieczeństwo to również problem na ulicach miasta. Kilka razy zgłaszaliśmy przedstawicielom Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji miejsca, gdzie może dochodzić do kolizji użytkowników dróg. Niestety, przycięć wysokich roślin nie było.
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


AUTO   KIEROWCA   JAZDA   OSIEDLE   ULICA   BEZPIECZEŃSTWO   DZIECKO   ZABAWA   ŻYWOPŁOT   SPÓŁDZIELNIA   MZDIK   PIESZY   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

5 lipca 2020 01:37
Imieniny:
Karoliny, Antoniego, Filomeny

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 03.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 78
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 85
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 275
źródło:  www.policja.pl
 
02.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 10
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 8
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH