• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Początek roku szkolnego. Rusza akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

Początek roku szkolnego. Rusza akcja "Bezpieczna droga do szkoły"

2 września 2018

 

Brak znaków drogowych informujących o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych w rejonie szkoły, słaba widoczność poziomego oznakowania przejścia dla pieszych lub słaba widoczność znaków pionowych, które były przysłonięte przez roślinność – to najczęstsze nieprawidłowości w wyniku kontroli lustracji dróg w rejonach 1003 szkół i placówek oświatowych dokonanych przez mazowieckich policjantów. W sumie było 518 nieprawidłowości.

 

W sierpniu mazowieccy policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dokonali lustracji dróg w rejonach 1003 szkół. Sprawdzili m.in. stan oznakowania pionowego i poziomego oraz stan urządzeń zabezpieczających przed wbiegnięciem uczniów na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd. W wyniku lustracji ujawniono 518 nieprawidłowości. Najwięcej usterek dotyczyło braku znaków drogowych informujących o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych w rejonie szkoły, słabej widoczności poziomego oznakowania przejścia dla pieszych lub słabej widoczności znaków pionowych, które były przysłonięte przez drzewa i krzewy. Informacje o nieprawidłowościach przesłano do właściwych zarządców dróg z wnioskiem o ich pilne usunięcie.

 

 

Ostrożnie w rejonach szkół

Od poniedziałku do piątku, w pierwszy tydzień nowego roku szkolnego, policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół oraz na drogach prowadzących do szkół i placówek oświatowo–wychowawczych. Służyć będą pomocą prawidłowo zachowującym się uczestnikom ruchu drogowego i bezwzględnie reagować na czyny godzące w ich bezpieczeństwo oraz bacznie przyglądać się zachowaniu kierujących poruszających się w rejonie placówek oświatowych, w rejonach wyznaczonych przejść dla pieszych. Kierowcy muszą się liczyć z częstszymi niż zwykle kontrolami prędkości i trzeźwości, a także przewożenia dzieci.

 

– Zgodnie z kodeksem drogowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym, bez względu na długość trasy – przypominają mazowieccy policjanci.

 

Rodzice dowożący dzieci do szkół muszą się liczyć z kontrolami miejsc zatrzymania pojazdów, czy auta nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

 

 

Nie radzimy i uczulamy, żeby nie popełniać rażących wykroczeń zagrażających bezpieczeństwu. Policjanci mają być bezwzględni dla kierowców, którzy będą przekraczali dozwoloną prędkość jazdy, wyprzedzali na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, omijali pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu. Na celowniku będą również kierowcy nieustępujący pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, jeżdżący bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz korzystający podczas jazdy z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

 

 

Piesi proszeni o rozwagę

Ale, żeby nie było, że tylko kierowcy będą poddani szczególnej kontroli. Policjanci będą interweniowali również wobec pieszych popełniających wykroczenia, którzy wchodzą na jezdnię nagle bezpośrednio przed jadący pojazd, przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, poruszają się niewłaściwą stroną drogi, przechodzą przez jezdnię przy zapalonym czerwonym świetle lub wchodzą na jezdnię zza autobusu lub innej przeszkody.

 

 

Naturalnie, będą kontrole stanu technicznego autobusów szkolnych i pojazdów, którymi dzieci są dowożone do szkół oraz stanu trzeźwości kierowców.

Patrole, które pojawią się przy szkołach jeszcze przed pierwszym dzwonkiem, pomogą dzieciom bezpiecznie przejść przez jezdnię oraz wyjaśnią podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach.

 

– Od września rozpoczną się także spotkania z uczniami szkół podstawowych. Zajęcia z policjantami to dla najmłodszych doskonała okazja, by porozmawiać o tym co na drodze wolno i jak postępować by cało i zdrowo dotrzeć do celu. Rozmowa o obowiązujących przepisach nie jest zwykłą lekcją, lecz praktyczną nauką dobrych nawyków i umiejętności rozpoznawania zagrożeń. Równolegle będą się odbywać spotkania policjantów z rodzicami uczniów klas pierwszych podczas, których policjanci będą zwracać uwagę rodzicom między innymi na prawidłowy sposób wsiadania i wysiadania dzieci dowożonych przez nich do szkół z pojazdu oraz wskazywać właściwy sposób sprawowania opieki nad dziećmi w drodze do i ze szkoły – przypominają policjanci.

 

Roman Furciński, /KWP/, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt