[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Czy warto oszczędzać na oponach?

Czy warto oszczędzać na oponach?

09-02-2018 14:19


Czy warto oszczędzać na oponach?

 

W obecnych czasach samochody, autobusy, motocykle, nie zapominając o rowerach, są uzależnione od okrągłego kawałka gumy naciągniętego na obręcze kół. Mało jednak kto pamięta, że opracowana w dziewiętnastym wieku opona diagonalna, pojawiła się szybciej niż samochód. Była przeznaczona początkowo do bicykla, jak wówczas określano rower.

 

W motoryzacji, opona znalazła szerokie zastosowanie znalazła dopiero w ubiegłym wieku i od tej pory jest z nią ściśle związana. Opona może nie wygląda zbyt efektownie, ale za to ma ogromne znaczenie dla samego samochodu, a także dla kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ten kawałek gumy, naciągnięty na obręcze jest jedyną częścią naszego samochodu, który się styka z podłożem. Jej jakość, jej przyczepność odpowiada za prowadzenie się pojazdu, a więc za bezpieczną i komfortową jazdę. Wszelkie nierówności, jakie można spotkać na swojej drodze podczas jazdy, są najpierw tłumione właśnie przez opony. Im lepiej jest to wykonane, tym bardziej chronione są elementy układu jezdnego samochodu. Te same drgania są odczuwane w przez kierowcę, pasażerów. Jakość opon jest ważna, czy warto więc na nich oszczędzać?

 

Oszczędzanie jest dobre, ale…

Nikt nie lubi wydawać zbytnio pieniędzy. No, prawie nikt. Jednak większość właścicieli samochodów słysząc o konieczności wymiany opon, jakby dostawała gęsiej skórki. Kupując opony letnie, lub zimowe do swojego samochodu trzeba się liczyć z wydatkiem co najmniej kilkuset złotych, za komplet z co najwyżej średniej półki. Oczywiście mowa jest o oponach do najbardziej popularnych samochodów, bo zależność przy kupowaniu opony jest taka, że im jest większa, im przeznaczona do bardziej wymagających warunków, tym jej cena jest wyższa. Nic dziwnego, że właściciele kupując opony szukają oszczędności. Najczęściej objawia się to poprzez kupowanie opon budżetowych lub pochodzących od producentów zupełnie nieznanych. O ile opony kupowane z segmentu budżetowego, mogą się przydać dla tych kierowców, którzy nie jeżdżą zbyt wiele, a jeśli jeżdżą to w dobrych warunkach i wyłącznie po ulicach naszych miast, to już opony tzw. „no name”, a więc pochodzące od nieznanych producentów jest już ryzykowne. Jeśli wierzyć fachowcom od motoryzacji, to takie opony mogą się zachować nieprzewidywalnie. Może i wyglądają bardzo atrakcyjnie, ale ich wnętrze jest wielką tajemnicą. Zamiast tego można się zainteresować oponami bieżnikowanymi, ale nie wszystkimi.

W wielu naszych miast można spotkać się z ogłoszeniami oferującymi opony używane. To bardzo ciekawa propozycja, o ile opony takie będą przygotowane przez fachowców. Mało kto wie, że czołowy producent opon Bridgestone wprowadził do swojej oferty właśnie opony bieżnikowane, które przeznaczone są do autobusów oraz samochodów ciężarowych. Biorąc pod uwagę, fakt iż są to pojazdy użytkowe, które potrzebują wymagających opon, a także renomę producenta, trzeba przyznać, że jest to oferta, którą właściciele firm przewozowych powinni się zainteresować. Jednak przy zakupie u lokalnego sprzedawcy, oferującego najczęściej opony bezpośrednio ściągnięte z innego samochodu, to warto się zastanowić. Dla zwykłego właściciela samochodu, pomocą przy zakupie opon do pojazdu mogą być sklepy internetowe. Dzięki niższym kosztom prowadzenia takiego sklepu, chętni mogą zakupić opony nawet do 30% taniej, niż w zaprzyjaźnionym sklepie, czy warsztacie wulkanizatorskim. Oczywiście, można narzekać, że w warsztacie to od razu zakładają, a tu trzeba jeszcze dopłacić do takiej usługi, ale nawet kiedy się doliczy usługę nałożenia opon i wyważenia koła, to zazwyczaj koszt całości zakupu opon w sklepie internetowym jest niższy niż w większości warsztatów tradycyjnych.

Oprócz znajomości, gdzie można kupić taniej opony trzeba wiedzieć jeszcze, kiedy je kupować. Właściciele samochodów nie zwracają uwagi na fakt, że cenami opon rządzą takie same prawa rynku, jak w przypadku np. telefonów komórkowych, telewizorów, czy butów lub odzieży. Im produkt jest nowszy, tym droższy, im jest na niego większe zapotrzebowanie, tym szybciej cena jest windowana. Przekładając to na zakup opon: opon letnich nie można kupować na samym początku wiosny, kiedy się zaczyna sezon. Wówczas ich cena może być zawyżona nawet o kilkadziesiąt procent, z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie. Ale jeśli ktoś poczeka kilka tygodni, to może kupić te same opony już taniej i to znacznie.

Jeszcze lepsze wyniki będzie miał zakup opon w chwili, kiedy sprzedawca będzie chciał zrobić miejsce na nowe opony, a więc mniej więcej pod konie sezonu, na jesień. Podobnie sytuacja ma się z oponami zimowymi. Teraz właśnie jest najlepsza pora by zacząć szukać i kupować.

 

Czy warto oszczędzać na oponach? Oczywiście że tak, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, by oszczędności nie okazały się tylko pozorne, a zamiast oszczędzić, więcej się wyda na paliwo, na części zamienne itp.
/ artykuł sponsorowany /


OPONA   AUTO   DROGA   JAZDA   CENA   BEZPIECZEŃSTWO   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

5 lipca 2020 03:28
Imieniny:
Karoliny, Antoniego, Filomeny

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 03.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 78
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 85
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 275
źródło:  www.policja.pl
 
02.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 10
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 8
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH