• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

70 lat sportowych samochodów Porsche

70 lat sportowych samochodów Porsche

26 stycznia 2018


Jeżeli jesteś fanem sportowych aut, a tych marki Porsche w szczególności, to będziesz miał okazję obejrzeć najlepsze jej samochody. I to jeszcze na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na wystawę trzeba będzie wybrać się do Niemiec.

 

Porsche w tym roku świętuje swój jubileuszowy rok. Z tej okazji organizuje licznie wydarzenia na całym świecie. Zacznijmy od tego gdzie będzie mozna będzie zobaczyć, w jednym miejscu, auta, które wywarły piętno na całej motoryzacji.

 

Wystawy

Już w przyszłą sobotę, 3 lutego, w Petersen Automotive Museum w Los Angeles zodstanie otwarta wystawa „The Porsche Effect‿. Kto jednak nie będzie chciał wybrać się za ocean, może poczekać półtora miesiąca i pojechać do Niemiec. Tam, w ciągu kilku miesięcy będzie zorganizowanych kilka wystaw.

Od 20 do 31 marca potrwa pierwsza wystawa: „70 lat sportowego samochodu Porsche‿, odbywająca się w DRIVE Volkswagen Group Forum w Berlinie.

Także Porsche Museum zorganizuje specjalne imprezy z okazji rocznicy.

9 czerwca zostanie tam, w Porsche Museum, otwarta specjalna, kompleksowa ekspozycja.

Tego samego dnia, producent zaprosi miłośników sportowych aut na wydarzenie „Sports Car Together Day‿, odbywające się we wszystkich placówkach Porsche na świecie.

W dniach 16-17 czerwca pracownicy, mieszkańcy Zuffenhausen (tu produkowane są auta) i potencjalni klienci będą mogli wziąć udział w publicznych obchodach urodzin marki na terenie Porsche Museum w Stuttgarcie.

 

Jubileuszowych akcentów nie zabraknie także na tegorocznym Festiwalu Prędkości, odbywającym się od 12 do 15 czerwca na torze wyścigowym w brytyjskim Goodwood oraz podczas kalifornijskiego Rennsport Reunion (27-30 września). Uroczystości zakończą się 13 października wydarzeniem „Sound Night‿, organizowanym po raz pierwszy na Porsche Arena w Stuttgarcie.

 

 

911 – przełomowy model

Pierwszy pojazd, który nosił nazwę „Porsche‿ został zarejestrowany 8 czerwca 1948 roku. Był to model 356 „No.1‿ Roadster. I ten dzień jest uznany za narodziny marki Porsche.

 

– W tamtym czasie jego wizja ucieleśniała wszystkie te wartości, które definiują naszą markę do dzisiaj – powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. – Bez naszej tradycji, bez naszych fundamentalnych wartości nie bylibyśmy tu, gdzie dzisiaj jesteśmy. Również w przyszłości planujemy utrzymać standard technicznej doskonałości ustanowiony przez Ferryego Porsche. Mamy wszystko, czego potrzeba, by marka Porsche nadal budziła fascynację, nawet za kolejne 70 lat.

Fundamentem producenta sportowych aut jest życiowe dzieło profesora Ferdinanda Porsche, które kontynuował jego syn Ferry. Ferdinand Porsche opracowywał innowacje dla przemysłu motoryzacyjnego już u progu ubiegłego stulecia. W 1900 roku zbudował samochód elektryczny napędzany silnikami w piastach kół, znany jako Lohner Porsche. Na jego bazie powstał pierwszy na świecie pojazd osobowy z napędem na obie osie. W tym samym roku konstruktor stworzył wzorzec dla pojazdów hybrydowych i zaprojektował napęd benzynowo-elektryczny. Jego koncepcję samochodu sportowego pod nazwą Porsche demonstrował „Berlin-Rome Car‿, pokazany w 1939 roku. Marzenie Ferdinanda Porsche ziścił jednak dopiero jego syn Ferry, prezentując w 1948 roku Typ 356.

Przełomowym samochodem był dla Porsche następca 356 – model 911, który zaprojektował syn Ferryego, Ferdinand Alexander. Ten model zapewnił firmie pozycję jednego z czołowych producentów samochodów sportowych na świecie, zarówno od strony techniki, jak i stylistyki. “911-tka” została zaprezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy w 1963 roku. Do dzisiaj powstała w liczbie ponad 1 mln egzemplarzy.

 

– Chociaż w kolejnych dekadach model 911 był systematycznie rozwijana i udoskonalany dzięki stosowaniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, żaden inny samochód nie zdołał zachować swojej pierwotnej istoty w takim stopniu co ten – powiedział Oliver Blume. – Wszystkie modele Porsche muszą być projektowane w oparciu o ten sportowy samochód, teraz i w przyszłości. Jako trzon naszej marki, 911 stał się sportowym autem marzeń, zdobywając serca entuzjastów motoryzacji na całym świecie.

 

 

Elektryczna przyszłość
Przyszłość sportowych samochodów Porsche zbliża się właśnie do linii startu w postaci Mission E, z napędem całkowicie elektrycznym. Ten koncepcyjny pojazd łączy charakterystyczny, emocjonujący design Porsche, niezrównane prowadzenie i osiągi oraz wybiegającą w przyszłość funkcjonalność na co dzień.

Samochód ma cztery drzwi i cztery osobne fotele, moc systemową przekraczającą 440 kW (600 KM) oraz przyspieszenie od 0 do 100 km/h poniżej 3,5 s. Zapewnia ponad 500-kilometrowy zasięg. ſadowanie akumulatora  80% pojemności trwa ok. 15 minut.

W ten futurystyczny projekt Porsche zainwestowało ok. 1 mld euro. Mission E będzie produkowane w swojej siedzibie, w Stuttgarcie-Zuffenhausen.

Roman Furciński, źródło: Porsche, fot. Porsche

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt