• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Czy wymienią lustro na ul. Kasztelańskiej?

Czy wymienią lustro na ul. Kasztelańskiej?

17 listopada 2017

 

Czy warto wydać 617 zł, żeby poprawić bezpieczeństwo uczestników dróg? Każdy chyba odpowie – tak. Czy Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji zamontuje lustro na ul. Kasztelańskiej, u zbiegu z ul. Jagienki? Zobaczymy. Do tej pory uznawali, że gra niewarta jest świeczki.

 

Sprawę poprawy bezpieczeństwa na wspomnianym skrzyżowaniu opisaliśmy kilka miesięcy temu. Na ul. Kasztelańskiej stłuczone jest lustro służące do obserwacji drogi i bezproblemowego wyjazdu z drogi podporządkowanej, czyli z ul. Jagienki. Obraz przekłamuje rzeczywistą sytuację, co może doprowadzić do kolizji lub wypadku.

Chcąc wjechać na ul. Kasztelańską kierowca nie ma dobrej widoczności na drogę z lewej strony. Zacznie ogranicza ją ogrodzenie posesji. To jest o tyle niebezpieczne, że ok. 30 m wcześniej jest zakręt i pojazdy – samochody i autobusy, wyjeżdżają zza zakrętu. Żeby upewnić się, czy można bezpiecznie wyjechać z ul. podporządkowanej trzeba wystawić cały przód auta. Wtedy jednak może być już za późno.

Takie lustra ustawiane są w miejscach, w których nie jest zachowany trójkąt widoczności, czyli musi być dobra widoczność z lewej i prawej strony.

 

MZDiK nie zamierza jednak wstawiać nowego lustra, czego dowodem była odpowiedź na nasze pytanie (w kwietniu) w tej sprawie.

“W odpowiedzi na pismo z dnia … uprzejmie informuję, że lustro U-18a zlokalizowane w rejonie skrzyżowania ulic Kasztelańska/Jagienki ustawione zostało na warunkach tymczasowych. Informuję, że ze względu na ograniczone środki finansowe przedmiotowe lustro może zostać jedynie zdemontowane” (pisownia oryginalna).

 

Sprawę poruszyliśmy ponownie, na zebraniu Zespołu ds. Poprawy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym przy Straży Miejskiej. Przedstawiciele MZDiK będący na spotkaniu zapisali temat.

Czy w kwestii poprawy bezpieczeństwa powinniśmy skąpić grosza? W tej sytuacji chodzi raptem o 617 zł brutto (lustro, słupek, uchwyty, montaż). Czy lustro zostanie wymienione? Czy może jednak zdemontowane? Poczekamy, zobaczymy.

Jeszcze raz polecamy wycieczkę pracownikom MZDiK odpowiedzialnym za oznakowanie dróg i inżynierii ruchu oraz urzędnikom magistratu na ul. Kasztelańską i Jagienki, żeby naocznie przekonali się, czy jest tam zachowany trójkąt widoczności.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt