• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Noś odblaski. Mogą Ci uratować życie

Noś odblaski. Mogą Ci uratować życie

4 października 2017

 

Jak wynika z policyjnych statystyk, do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi w okresie jesienno-zimowym. Nasz portal – radommoto.pl, od kilku lat apeluje i propaguje noszenie elementów odblaskowych. I nie chodzi tylko o obszar niezabudowany, ale nawet miasta i miejscowości, i nawet przez przejścia dla pieszych.

 

Zgodnie z przepisami, piesi poruszający się poza terenem zabudowanym, gdy nie ma chodnika lub wyznaczonej ścieżki dla pieszych, muszą mieć na sobie element odblaskowy. Ich brak może kosztować nawet do 500 zł.

Po zmroku, na słabo oświetlonej drodze kierowca widzi pieszego dopiero z odległości 30 metrów. Założenie elementów odblaskowych zwiększa tę odległość nawet do 150-200 metrów (w zależności od jakości i materiału elementu odblaskowego). Kierujący ma więc czas na reakcję i wcześniejsze wyhamowanie pojazdu. Jakie odblaski wybierać i jak je nosić?

 

Jak nosić odblaski?

Najlepiej założyć kamizelkę odblaskową, ale wystarczą nawet małe elementy: opaski o wymiarach 30 cm x 2 cm, które można założyć na przegub ręki (potem schować do kieszeni lub torebki), albo zawieszki 5 cm x 4 cm. Mimo małych rozmiarów takie elementy mogą uratować życie.

 

Jak kupować i prawidłowo używać akcesoria odblaskowe radzi Instytut Transportu Samochodowego.

 

1. Przy zakupie odblasku należy zwrócić uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że wyrób nie powinien być używany na drodze – jest gadżetem, który jedynie przypomina odblask.

 

2. Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego. Optymalną wysokością, na jakiej użytkownik powinien nosić odblask, jest wysokość padania na niego światła reflektorów samochodu.

Ponieważ samochodowe światła mijania opuszczone są nisko i oświetlają drogę, element odblaskowy należy umieszczać jak najniżej. Jeżeli pieszy dysponuje odblaskiem-zawieszką, można powiesić go na szyi. Jednak tak wysokie umieszczenie powoduje, że będzie on mniej skuteczny od elementu umieszczonego metr niżej, np. przy kostce. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów. Ta różnica może decydować o życiu pieszego.

 

3. Należy zwracać uwagę, aby noszone akcesoria odblaskowe nie były zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem.

 

 

4. Idąc lewą stroną drogi – w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów, odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Gdy poruszamy się w kolumnie, powinniśmy iść prawa stroną i nosić odblask na lewej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

 

5. W przypadku elementów przytwierdzonych na stałe do odzieży (zwłaszcza naszyte taśmy odblaskowe) należy okresowo sprawdzać, czy powierzchnia odblaskowa nie wytarła się, np. w wyniku wielokrotnego prania lub tarcia. Jeżeli zauważymy, że taśma odblaskowa naszyta na naszej odzieży lub plecaku jest wytarta, należy ją wymienić.

 

6. Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda (dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych), należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.

 

Apelujemy! Noście elementy odblaskowe. One mogą uratować zdrowie i życie.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt