[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Z kulturą za kierownicą (film)

Z kulturą za kierownicą (film)

16-07-2017 15:38


Z kulturą za kierownicą (film)

 

Magdalena Fularska-Pacholczak, Marta Szymańska-Pawlin i Piotr Dutkiewicz są kolejnymi kierowcami wyróżnionymi w kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" i akcji "Jestem uprzejmym kierowcą". - Pod względem kultury jazdy, w Radomiu jest lepiej niż w Warszawie - powiedziała Marta Szymańska-Pawlin.

 

Po raz 10 wyjechaliśmy na radomskie ulice z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu w ramach kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" i akcji "Jestem uprzejmym kierowcą". Wszyscy wyróżnieni kierowcy zatrzymali się przed przejściami, przy których stali piesi.

 

Piesi z pierwszeństwem

Pierwsze takie zachowanie zauważyliśmy przy przejściu na ul. Szarych Szeregów. Kierowca z peugeota jako pierwszy z przejeżdżających zatrzymał auto, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszym oczekującym na przejście na dugą stronę jezdni. Okazało się, że kulturalnym kierowcą była kobieta, Magdalena Fularska-Pacholczak.

 

- Odkąd mam prawo staram się być kulturalną na drodze. Zawsze mi się wydaje, że nam kierowcom, jest łatwiej - powiedziała pani Magdalena. - Zwłaszcza w czasie niepogody, kiedy pada deszcz, my kierowcy moglibyśmy się częściej zatrzymywać. Nam przecież nie pada na głowę, za kołnierz, nie wieje.

 

Dodała, że zachowanie na drodze zależy od kultury każdego z kierowców. Jest grupa, która z której można brać przykład, ale jest i taka grupa, która zachowuje się zbyt egoistycznie.

 

 

Następnym wyróżnionym kierowcą, a raczej wyróżnioną, była kobieta. Tym razem, zachowanie godne naśladowania zauważyliśmy na ul. 25 Czerwca, przy mostku nad Potokiem Północnym. Pani się zatrzymała, jako pierwsza z grupy przejeżdżających samochodów, bo po jednej i po drugiej stronie jezdni byli piesi oraz rowerzysta.

 

- Zawsze staram się być kulturalna na drodze. Doskonale wiem jak się czują piesi oczekujący na przejście na drugą stronę jezdni, bo sama często jestem właśnie po tej drogiej stronie. Często jestem z wózkiem z dziećmi na przejściu i jest to bardzo przykre kiedy przejeżdża ze 30 samochodów i żaden się nie zatrzyma, a na mnie, na przykład, pada deszcz. Dlatego ja zawsze staram się zatrzymać przed przejściem - powiedziała Marta Szymańska-Pawlin.

 

Do "szewskiej pasji" doprowadza panią sytuacja, kiedy na jednym pasie zatrzyma się samochód, żeby ustąpić pieszym, a na drugim omija go inny. Inna sprawa, że jest to bardzo niebezpieczna sytuacja.

Dodała, że na co dzień mieszka w Warszawie. Jej zdaniem, pod względem kultury jazdy w Radomiu jest lepiej.

 

- Najbardziej zadowolony z tego wyróżnienia będzie mój tata, który bardzo zwraca uwagę na kulturalne zachowania na drodze - powiedziała Marta Szymańska-Pawlin.

 

 

 

Wzorowe przykłady

Panie swoimi wypowiedziami wywołały deszcz. Mocno padało, ale kontynuowaliśmy akcję.

Na ul. Wernera, między targowiskiem a hipermarketami, samochody przejeżdżały nie zważając na starających się uchronić przed deszczem pieszych. Pierwszym, który się zatrzymał był kierowca opla, na numerach rejestracyjnych z powiatu przysuskiego.

Mało tego, że przepuścić trzy piesze, to ok. 150 m dalej, zatrzymał się i umożliwił skręcenie w lewo (w ul. Wolność) innemu kierowcy.

 

- Pierwsza zasada: każdy powinien zrozumieć pieszego. Przecież nie zawsze było się kierowcą. Jeżeli już siedzi się za kierownicą, trzeba patrzeć na warunki i co się dzieje na drodze. Miło jest popatrzeć na zadowolenie osoby, która bezpiecznie przeszła na drugą stronę jezdni - powiedział Piotr Dutkiewicz.

 

 

Akcja dzięki Partnerom

Kierowcy otrzymali gadżety od naszych Partnerów Akcji, którymi są: Oximo (Gdynia), Moto Radom - autoryzowany salon i serwis motocyklowy BMW i Yamaha,  Optimal - dealer Citroena, Ster - dealer Volkswagena, SEAT, Würth Polska, STAG (Białystok), Ravenol (Starogard Gdański), kino Helios, "Kajtek" Stacja Demontażu Pojazdów z Rajca Poduchownego, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego i Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu.

Wszyscy wyróżnieni kierowcy mają zapewniony bezpłatny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadzi Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego.

 

Akcja "Jestem uprzejmym kierowcą" jest organizowana w ramach kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze". Odbywa się ona w cyklach 12-miesięcznych. Jej organizatorami w tej formule, czyli wyjazdy - raz w miesiącu - nieoznakowanym radiowozem i od razu honorowanie kierowców gadżetami, którzy wykazali się szczególną uprzejmością są portal www.radommoto.pl (pomysłodawca kampanii i akcji) i Komenda Miejska Policji w Radomiu Wydział Ruchu Drogowego.

 

 

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


KAMPANIA "RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE"   DROGA   UPRZEJMOŚĆ   KIEROWCY   PARKOWANIE   AKCJA "JESTEM UPRZEJMYM KIEROWCĄ"   BEZPIECZEŃSTWO   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 13:17
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 26.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 48
zabici w wypadkach - 3
ranni w wypadkach - 54
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 144
źródło:  www.policja.pl
 
26.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 5
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH