[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy

Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy

15-06-2017 00:50


Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy

 

91 tysięcy mandatów wystawili w ubiegłym roku policjanci kierowcom rozmawiającym przez telefony podczas jazdy lub piszących sms-y. Mało kto zdaje sobie sprawę, że - według badań - 6-krotnie wzrasta wtedy ryzyko wypadku. Od jutra, 14 czerwca, do 25 dnia tego miesiąca będzie trwała ogólnopolska kampania "Łapki na kierownicę".

 

Codziennie można zauważyć kierowców trzymających telefony, smartfony w dłoniach i jednocześnie prowadzących auta. Bagatelizują oni problem i łamanie przepisów ruchu drogowego.

 

Spóźniona reakcja, łatwo o wypadek

Według badań przedstawionych na zlecenie Policji, wybieranie numeru telefonu zajmuje średnio ok. 12 s, a odbieranie połączenia 5 s. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą, odpowiednio, 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Do tego, wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 s. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 m. Jeżeli osoba nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m (28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie). Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby rozmawiającej przez telefon wynosi 218 m (140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie). To odległość dwóch boisk piłkarskich.

W ubiegłym roku, w całym kraju policjanci nałożyli 91 tys. mandatów za rozmawianie przez telefon komórkowy przy uchu, a w województwie mazowieckim 2 119 mandatów. Na Mazowszu, od lutego do maja tego roku ukarano za to wykroczenie 1 206 kierowców.

 

Koncentruj się na drodze

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z firmą Neptis S.A., operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik, w dniach od 14 do 25 czerwca, organizuje ogólnopolską kampanię „Łapki na kierownicę”. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z używania podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku.

Organizatorzy kampanii przypominają kierowcom, że podczas jazdy wzrok powinien być skierowany na drogę, ręce powinny być trzymane na kierownicy, a umysł maksymalnie skoncentrowany na jeździe.

Kierowcy zatrzymani przez policjantów za korzystanie z telefonu podczas jazdy niezgodnie z przepisami, otrzymają ulotki z informacjami jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą takie zachowanie.

W czasie trwania kampanii, kierowcy, którzy mający zainstalowaną w telefonie aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon otrzymają na swój aparat żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmowy.

 

Dotrą do półtora miliona kierowców?

Kierowcy mający zainstalowany w swoich telefonach aplikację Yanosik otrzymają informacje o akcji z poziomu telefonu. Po włączeniu aplikacji, pojawi się komunikat o kampanii. Klikając w niego użytkownicy zostaną przeniesieni na stronę, gdzie dowiedzą się o szczegółach akcji i zagrożeniach związanych z rozmową przez telefon podczas jazdy. Podobnie jak na ulotce kierowcy będą mogli również rozwiązać test online i zdobyć 5 000 dodatkowych punktów w grywalizacji w aplikacji.

 

– Z aplikacji Yanosik miesięcznie korzysta ponad półtora miliona kierowców. Komunikat o akcji i możliwych skutkach jednoczesnego prowadzenia auta i rozmowy przez telefon dotrze do szerokiej publiczności kierowców. Mamy nadzieję, że w ten przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze – uważa Paweł Bahyrycz, przedstawiciel Neptis S.A. i rzecznik Yanosika.

 

200 zł i 5 pkt karnych

Podczas trwania akcji, policjanci szczególną uwagę będą zwracali na kierowców, którzy w niedozwolony sposób korzystają z telefonu podczas jazdy.

 

- Zwrócenie uwagi na coś innego, na przykład na telefon, na który właśnie odebraliśmy sms i próba jej odczytania może skończyć się tragicznie. W czasie, gdy uwaga kierującego będzie skupiona na telefonie, nie będzie widział tego co dzieje się na drodze. Gdy spojrzy ponownie przed siebie, może być zbyt późno by uniknąć tragedii - przypominają policjanci.

 

Jazda z telefonem w ręku "kosztuje" 200 zł i 5 punktów karnych.

 

W ramach akcji policjanci będą reagować na wszystkie przypadki łamania prawa ze szczególnym uwzględnieniem wykroczeń polegających na korzystaniu z telefonu podczas jazdy wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Szczególnie w związku ze zbliżającym się długim weekendem i związanym z tym wzmożonym ruchem lepiej zachować szczególną ostrożność  i, przede wszystkim, dostosować prędkość do warunków ruchu, pamiętać o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i używania fotelików do przewożenia dzieci. Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierujących i stan techniczny pojazdów.
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


KAMPANIA   JAZDA   SAMOCHÓD   TELEFON KOMÓRKOWY   KIEROWCA   ROZMOWA   SMS   BEZPIECZEŃSTWO   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

5 lipca 2020 02:37
Imieniny:
Karoliny, Antoniego, Filomeny

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 03.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 78
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 85
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 275
źródło:  www.policja.pl
 
02.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 10
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 8
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH