[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Systemy bezpieczeństwa w nowym modelu Volkswagena - Arteon

Systemy bezpieczeństwa w nowym modelu Volkswagena - Arteon

25-05-2017 16:47


Systemy bezpieczeństwa w nowym modelu Volkswagena - Arteon

 

Volkswagen chwali się systemami zamontowanymi w swoim najnowszym modelu - Arteon. Auto jest wyposażone w większą ilość systemów asystujących niż jakikolwiek Volkswagen przed nim. Wśród nich są m.in proaktywny system ochrony pasażerów i aktywny tempomat ACC z systemem wczesnej regulacji prędkości.

 

Być może niektórzy z kierowców znaleźli się z sytuacją, gdy stojąc w korku lub przed zmianą świateł widzieli w lusterku wstecznym szybko zbliżające się inne auto i za chwilę może dojść do zderzenia. Volkswagen opracował proaktywny system ochrony pasażerów Pre-Crash.

 

System w opcji

Układ czujników systemu Aktywnego Systemu Ochrony Pasażerów Pre-Crash reaguje nie tylko na niebezpieczne sytuacje powstające podczas jazdy (rozpoznawane m.in. przez czujniki układu ESC) i reaguje na nagłe zagrożenie kolizją z przodu auta (rejestrowane poprzez radar systemu Front Assist), ale działa również, gdy zagrożenie zbliża się z tyłu auta. System wykorzystuje informacje pochodzące z radarowych czujników systemu Side Assist i w ułamku sekundy, w ramach swoich możliwości, może spowodować działania, które złagodzą skutki takiego uderzenia.

W skrócie, Pre-Crash wykorzystuje czujniki będące elementem asystenta zmiany pasa ruchu Side Assist (w granicach możliwości ostrzega on podczas zmiany pasa ruchu o pojazdach znajdujących się w tzw. martwym polu lusterek). Dzięki radarowym czujnikom Side Assist rejestruje obecność i prędkość samochodu jadącego za Arteonem. Dane są weryfikowane przez Aktywny System Ochrony Pasażerów, nie tylko podczas jazdy, ale także na postoju, gdy silnik jest włączony lub gdy aktywowany jest tryb start-stop, np., na czerwonym świetle. Gdy wykryty pojazd jedzie wprost na Arteona, system (na podstawie położenia i prędkości obydwu samochodów) ocenia prawdopodobieństwo kolizji. Gdy stwierdzi, że zagrożenie rzeczywiście istnieje, nowy system Pre-Crash zaczyna reagować. Światła awaryjne zaczynają mrugać wtedy z dużą częstotliwością, jednocześnie domykają się wszystkie okna oraz (jeśli auto jest w niego wyposażone) dach panoramiczny, zostawiając minimalną lukę aby zapewnić lepsze działanie znajdujących się z przodu poduszek chroniących głowy kierowcy i pasażera. W tym samym czasie napięte zostają napinacze przednich pasów bezpieczeństwa.

 

Aktywny tempomat ACC 

Arteon został również wyposażony w nowy, zaawansowany technologicznie aktywny tempomat ACC reagujący z wyprzedzeniem na ograniczenia prędkości i zakręty. Dotychczas, system jedynie utrzymywał stałą odległość od poprzedzającego pojazdu (wystarczyło zaprogramować żądaną prędkość), a hamowaniem i przyspieszaniem w granicach swoich możliwości zarządzał automatyczny system utrzymywania odległości.

 

 

Teraz, komfort jazdy może być jeszcze wyższy. System ACC nowej generacji dostosowuje prędkość do ograniczeń prędkości i zakrętów. System korzysta z danych czujnika radarowego (by utrzymywać odpowiednią odległość), z kamery umieszczonej w przedniej szybie auta oraz z informacji na temat przebiegu trasy pobieranych z systemu nawigacyjnego. Poprzez kamerę i połączony z nią system rozpoznawania znaków drogowych, Arteon rozpoznaje ograniczenia prędkości, które zostają uwzględnione przez aktywny tempomat. Dzięki danym na temat trasy przejazdu z nawigacji, ACC „dowiaduje się” o znakach i ograniczeniach występujących na drodze z wyprzedzeniem. ACC jest aktywny także podczas jazdy w zakrętach. Auto, w granicach możliwości, może „rozpoznać” swoją pozycję i z wyprzedzeniem zmniejszyć prędkość przed zakrętem, rondem lub skrzyżowaniem. System rozpoznaje także tablice oznaczające początek i koniec terenu zabudowanego.

Elementem ACC jest system Front Assist monitorujący otoczenie przed pojazdem, wyposażony w funkcję hamowania awaryjnego. Arteon wyposażony w automatyczną skrzynię biegów DSG oraz w system ACC, dzięki funkcji stop&go może także automatycznie ruszać z miejsca, np. w wolno poruszającym się korku.
Aktywny tempomat w połączeniu z przekładnią DSG działa w zakresie prędkości od 0 do 210 km/h. Od 30 km/h potrafi stale utrzymywać zadaną prędkość jazdy.

Ta umiejętność systemu ACC nowej generacji sprawia, że dzięki wcześniejszemu hamowaniu i przyspieszaniu przyczynia się on także do zmniejszenia zużycia paliwa przez samochód. 
Kierowca może w każdej chwili przerwać działanie systemu wyłączając go, hamując lub dodając gazu.
/ Roman Furciński, źródło: Volkswagen, fot. Volkswagen /


AUTO   MODEL   VOLKSWAGEN   ARTEON   SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA   AKTYWNY TEMPOMAT   PRE-CRASH   KAMERA   RADAR   DROGA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 07:43
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 25.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 57
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 71
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 178
źródło:  www.policja.pl
 
25.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 4
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH