• Kajtek_radommoto_zyczenia

Aktualności

Bezpieczeństwo na drogach podczas Świąt Wielkanocnych. Oby w tym roku było mniej wypadków

Bezpieczeństwo na drogach podczas Świąt Wielkanocnych. Oby w tym roku było mniej wypadków

12 kwietnia 2017

 

W ubiegłym roku, w okresie Świąt Wielkanocnych na polskich drogach doszło do 240 wypadków, w których zginęło 28 osób, a 315 zostało rannych. Były jednymi z najbardziej tragicznych w ostatnich latach. Może te liczby przemówią do wyobraźni kierowców, pieszych, motocyklistów i rowerzystów?

 

Mazowieccy policjanci zapowiadają przez najbliższe dni stanowcze przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz kontrole stanu trzeźwości kierowców i stanu technicznego pojazdów. To jedne z działań, które mają przyczynić się do tego, żeby nie powtórzyły się statystyki z ubiegłego roku. Tamte, w skali całego kraju, były fatalne – zginęło 28 osób, a 315 zostało rannych. Najtragiczniejsza była Wielka Sobota, zginęło 16 osób.

Pod względem tragicznych wydarzeń województwo mazowieckie, a szczególnie region radomski, “wyłamały się” – pozytywnie. Na mazowieckich drogach, od piątku do poniedziałku, doszło do 21 wypadków drogowych, w których rannych zostało 29 osób a 1 osoba zginęła, a w regionie radomskim obyło się bez tragicznych wypadków drogowych.

Jak będzie w tym roku, zobaczymy.

 

Apel, apel, apel

Podczas Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem czuwać będzie zwiększona liczba funkcjonariuszy. Jeżeli cokolwiek wyda się nam niepokojące, zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży, nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Takie przypadki należy zgłaszać znajdującym się w pobliżu policjantom lub dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Policjanci będą sprawdzać każdy tego typu sygnał.

 

– Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej – radzą mazowieccy policjanci. – Pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą.

 

Ciągle ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności.

 

Uwaga na złodziei,

z umiarem w Lany Poniedziałek

Policjanci apelują do wszystkich, którzy zamierzają korzystać z publicznych środków transportu, żeby zadbali, by nie stali się ofiarą przestępstwa.

 

– Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Panie niech trzymają torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Wyjątkowo ostrożnym i czujnym trzeba być w miejscach dużych skupisk ludzkich, czy to podczas zakupów w czy też na dworcach kolejowych i przystankach autobusowych – przestrzegają policjanci.

 

Podczas postojów, na przykład na stacjach benzynowych, kiedy oddalamy się od samochodu, upewnijmy się, że jest on w odpowiedni sposób zabezpieczony. Starajmy się z jak największym zaangażowaniem unikać sytuacji, kiedy możemy paść ofiarami rabunku lub innych przestępstw.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą.

 

Policjanci pełniący służbę w okresie świąt zwrócą też uwagę na zachowania osób niewłaściwie obchodzących zwyczaje wielkanocne, a przede wszystkim „śmigus-dyngus‿.

Przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Wylewanie na przechodniów nadmiernych ilości, rzucanie z wiaduktów czy okien na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą, powodować mogą naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia bądź zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

– Za takie, między innymi, czyny można ponieść odpowiedzialność karną – przypominają policjanci.

W okresie świątecznym kontrolowane będą pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton pod kątem zasadności przejazdu. Ograniczenia w ruchu obowiązują w godzinach 18-22 oraz w pierwszy i drugi dzień świąt w godzinach 8-22.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

    Kontakt