[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Dziś jest Dzień Grzeczności za Kierownicą!

Dziś jest Dzień Grzeczności za Kierownicą!

05-04-2017 13:25


Dziś jest Dzień Grzeczności za Kierownicą!

 

Warto być kulturalnym i uprzejmym na drodze. Taki dzień przypada dzisiaj. Namawiamy jednak do tego, żeby być kulturalnym nie tylko 5 kwietnia, ale zawsze. Okazuje się, że ponad 80% kierowców przyznaje, iż raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach.

 

Dzień Grzeczności za Kierownicą to kampania zainicjowana we Francji, której celem jest zwrócenie uwagi na deficyt kulturalnych zachowań wśród wielu kierujących pojazdami. Portal www.radommoto.pl od kilku lat prowadzi swoją kampanię "Radomskie - regionem kultury na drodze". W jej ramach, od października ubiegłego roku prowadzimy, wspólnie z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, akcję "Jestem uprzejmym kierowcą", w której obserwujemy zachowania kierowców z policyjnego radiowozu i od razu, na ulicy, zatrzymujemy i wyróżniamy kulturalnych i uprzejmych kierowców (we wtorek, 4 kwietnia, był już siódmy wyjazd w ramach akcji).

 

Jakimi kierowcami są Polacy?

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania kultury na drodze wśród polskich kierowców. Z badań wynika, że ponad 80% kierowców deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowana na drogach, a ponad 30% przyznaje, że im samym zdarzają się takie zachowania.

 

- Agresywne zachowania na drogach to między innymi oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazda na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi. Jednocześnie, tylko niewiele ponad 30 procent badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie zachowania - podkreśla dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego, autorka badania.

 

Co ciekawe, większość kierowców dostrzega agresję u innych uczestników ruchu drogowego, ale własnej już niekoniecznie. To chyba normalne, bo łatwiej się widzi złe zachowania u innych niż u siebie.

Analogiczną lukę świadomości obserwują badacze w innych krajach. Ciekawe spostrzeżenia dotyczą też sposobu zachowania na drogach w zależności od kontekstu kulturowego, w tym stylu życia w danym kraju. Mieszkańcy krajów z południa Europy postrzegani są za pełnych temperamentu i ekspresji w wyrażaniu emocji. Ich przeciwieństwem są kierowcy, np., z Europy Północnej.

Z kolei, polskim kierowcom bliżej jest do tych pierwszych m.in. z uwagi na tradycję naginania zasad, uwarunkowaną historią. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnych kosztów naszego nieodpowiedzialnego zachowania, które może przybrać nie tylko wymiar finansowy, ale także psychiczny uczestników zdarzenia.

 

 

Z uśmiechem za kierownicą

 

- Agresja na drodze może mieć wiele źródeł, począwszy od typu temperamentu predysponującego do takich zachowań, poprzez brak umiejętności radzenia sobie ze stresem i emocjami, a skończywszy na przeżywaniu osobistych napięć mających swój wyraz w zachowaniu. Starajmy się okazywać życzliwość wobec innych użytkowników ruchu drogowego nie tylko w Dniu Grzeczności za Kierownicą. Ustępujmy pierwszeństwa uprzywilejowanym, studźmy negatywne emocje uśmiechem, żartem i przyjacielskim gestem. Inni kierowcy odwdzięczą się nam tym samym - radzi dr Ewa Odachowska.

 

Nasz portal - www.radommoto.pl - od kilku lat propaguje kulturalne zachowania. Przecież tak niewiele potrzeba, żeby na polskich drogach jeździło się przyjemnie. Bo uprzejmość i grzeczność straty nie przynoszą, prawda?

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


SAMOCHÓD   DROGA   KIEROWCA   AGRESJA   KULTURA   UPRZEJMOŚĆ   KAMPANIA "RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE"   UŚMIECH   NAGRODA   BEZPIECZEŃSTWO   JAZDA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

27 maja 2020 08:46
Imieniny:
Jana, Juliusza, Radowita

 
Profil


Zarejestruj się

 
2acebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 25.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 57
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 71
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 178
źródło:  www.policja.pl
 
25.05.2020
wypadki drogowe - 3
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 4
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 9
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH