[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Kulturalni kierowcy są na radomskich ulicach

Kulturalni kierowcy są na radomskich ulicach

21-01-2017 15:32


Kulturalni kierowcy są na radomskich ulicach

 

Emil Soból, Kazimierz Kozieł i Krzysztof Osuchowski to kolejni kierowcy wyróżnieni w kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" i akcji "Jestem uprzejmym kierowcą". Wszyscy ustąpili pierwszeństwa pieszym. Otrzymali gadżety od naszych Partnerów Akcji.

 

Po raz kolejny wyjechaliśmy na radomskie ulice z policjantami z miejskiej drogówki, żeby zobaczyć jak zachowują się kierowcy: czy są uprzejmi względem innych użytkowników dróg (kierowców, pieszych, rowerzystów, motocyklistów), czy ustępują pierwszeństwa, albo umożliwiają wyjazd z parkingów lub podporządkowanych ulic. Idealnie może jeszcze nie jest, ale słabo również nie. Na uwagę i wzór do naśladowania zasługują ci, którzy zatrzymywali się, np. przed przejściami dla pieszych, żeby pozwolić ludziom przejść na drugą stronę jezdni.

Tym razem mieliśmy trochę trudniejsze zadanie. Ze względów technicznych, patrolowaliśmy ulice oznakowanym radiowozem. Musieliśmy się zatem gdzieś przyczaić i obserwować ulice. Znaleźliśmy takie miejsce i wzięliśmy "pod lupę" odcinek ul. 25 Czerwca.

 

 

Uprzejmość i grzeczność

straty nie przynoszą

Pierwszym, który zasłużył na wyróżnienie był Emil Soból. Jadąc od ul. Struga, będąc kilkadziesiąt metrów przed przejściem naprzeciwko Szkoły Muzycznej, widząc kobietę stojącą na chodniku, zatrzymał swoje auto. Za jego przykładem poszli inni.

 

- W miarę możliwości, staram się jak najczęściej ustępować pierwszeństwa pieszym, szczególnie na drogach dwujezdniowych, z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, bo na takich jest najbardziej niebezpiecznie - powiedział Emil Soból.

 

Pan Emil uważa, że z kulturą na polskich drogach jest coraz lepiej. Jako przykład podał jazdę na tzw. suwak (lub zakładkę), gdzie coraz lepiej to działa.

 

 

To co zrobił następny kierowca, Kazimierz Kozieł, zasługuje na szczególną pochwałę. Będąc na prawym pasie zatrzymał się, żeby umożliwić przejście pieszemu, który stał po jego lewej stronie, po drugiej stronie ulicy. I czekał kilka sekund na reakcję pieszego.

 

- Staram się być kulturalnym na drodze. Zawsze należy być uprzejmym, obserwować co się dzieje wokół i sytuacje. Jeżeli ktoś stoi przy przejściu, rozgląda się, to widzę, że to znak, że chce przejść przez jezdnię. Staram się zawsze ustępować pierwszeństwa - wyjaśnił Kazimierz Kozieł.

 

 

Trzeci z kierowców, Krzysztof Osuchowski, zatrzymał się przed tym samym przejściem jak pierwszy z naszych wyróżnionych, w identycznej sytuacji.

 

- Wprawdzie spieszy mi się, bo jestem umówiony na konkretną godzinę na ważne spotkanie, ale nawet w takich przypadkach staram się ustępować pierwszeństwa. Ja zawsze wolę przepuścić pieszego niż przejechać przed nim. Tak mnie uczono - powiedział Krzysztof Osuchowski. - Opłaca się jeździć spokojnie, nie nerwowo, nie wymuszać pierwszeństwa. Zwłaszcza zimą trzeba jeździć ostrożnie. Nie wolno jeździć dynamicznie jak niektórzy sobie pozwalają.

 

 

Upominki, bezpłatne przeglądy i kurs

Kierowcy otrzymali gadżety od naszych Partnerów Akcji, firm: Ravenol, Würth, Stag, Oximo, kina Helios, SEAT, Ster - dealera marki Volkswagen, Moto Radom, Zespołu Szkół Samochodowych i od RADOMMOTO.PL. Dodatkowo, wszyscy mają zapewniony bezpłatny kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, który przeprowadzi Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego.

 

Akcja "Jestem uprzejmym kierowcą" jest organizowana w ramach kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze". Będzie odbywała się w cyklach 12-miesięcznych.

 

Organizatorami akcji są: portal www.radommoto.pl, Komenda Miejska Policji w Radomiu Wydział Ruchu Drogowego i Stowarzyszenie "Radomski Samorząd Obywatelski".

Pomysłodawcą kampanii i akcji - w formule wyjazdów radiowozem i honorowania kierowców gadżetami - jest www.radommoto.pl. W projekt akcji włączył się "Radomski Samorząd Obywatelski" - z formułą przysyłania filmów z pozytywnymi zachowaniami kierowców.

 

Partnerami Akcji są: Oximo (Gdynia), Moto Radom - autoryzowany salon i serwis motocyklowy BMW i Yamaha,  Optimal - dealer Citroena, Ster - dealer Volkswagena, SEAT, Würth Polska, STAG (Białystok), Ravenol (Starogard Gdański), kino Helios, "Kajtek" Stacja Demontażu Pojazdów z Rajca Poduchownego, Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego i Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu.

 

Kolejne wyjazdy, już niebawem.

 
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


KAMPANIA "RADOMSKIE - REGIONEM KULTURY NA DRODZE"   DROGA   UPRZEJMOŚĆ   KIEROWCY   PARKOWANIE   AKCJA "JESTEM UPRZEJMYM KIEROWCĄ"   BEZPIECZEŃSTWO   USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

12 lipca 2020 10:54
Imieniny:
Jana, Pameli, Weroniki

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 09.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 84
zabici w wypadkach - 9
ranni w wypadkach - 92
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 200
źródło:  www.policja.pl
 
09.07.2020
wypadki drogowe - 9
zabici w wypadkach - 1
ranni w wypadkach - 9
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 11
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH