• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Radiowozy z wideorejestratorami. Bat na piratów drogowych

Radiowozy z wideorejestratorami. Bat na piratów drogowych

22 listopada 2016

 

79 wykroczeń drogowych, w tym 50 związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, odnotowali mazowieccy policjanci z patroli nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami. Zatrzymano jedno prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h.

 

– W niektórych powiatach nie ma nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami, ale to nie znaczy, że drogi nie są patrolowane przez takie samochody. Mogą się poruszać na terenie kilku powiatów – powiedziała Aleksandra Calik z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu.

 

Do tej pory, nieoznakowane policyjne radiowozy z wideorejestratorami działały głównie na terenach pojedynczych powiatów. Niektórzy kierowcy wiedzieli, w których powiatach nie ma takich policyjnych aut i mocniej przyciskali pedał gazu licząc, że nie natrafią na patrol z “suszarką”. Od kilku dni, policjanci patrolują drogi w czterech subregionach: radomskim, grójecki,, płockim i wyszkowskim.

W samochodach zamontowane są wideorejestratory składające się z dwóch niezależnych urządzeń umożliwiających pomiar prędkości pojazdu jadącego z przeciwka, w tym samym kierunku a także w czasie postoju. Policjanci przeszli m.in. kursy, na których rozwijali umiejętności panowania nad samochodem i uczyli się prawidłowych reakcji w sytuacjach ekstremalnych.

Patrole są kierowane do służby na drogach i w miejscach, gdzie – według policyjnych statystyk – najczęściej dochodzi do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. Policjanci zwracają głównie uwagę na znaczne przekroczenia prędkości zagrażające bezpieczeństwu, wykroczenia popełniane wobec pieszych, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych i na przypadki nieprawidłowego wyprzedzania.

 

– Jeżeli dochodzi do wykroczenia na granicy dwóch subregionów, nie oznacza to, że policjanci kończą działania na terenie tego, na terenie którego głównie działają. Kończą akcję na obszarze drugiego subregionu – dodała Aleksandra Calik.

 

Po kilku dniach od wdrożenia projektu działania w ramach subregonów, patrole z wideorejestratorami ujawniły 79 wykroczeń, w tym 50 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy. Zatrzymano 1 nietrzeźwego kierującego i jedno prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h.

 

 

Drogi w województwie mazowieckim patroluje 22 auta z wideorejestratorami, auta oznakowane i nieoznakowane. Wśród nich są m.in. dwa ople insignia, które policjanci otrzymali dwa lata temu w ramach tzw. Funduszy Szwajcarskich.

 

Apelujemy, jeździjcie ostrożnie i bezpiecznie. Zwracajcie uwagę na innych użytkowników dróg. Stosujcie zasadę ograniczonego zaufania, nawet jeżeli poruszacie się drogą z pierwszeństwem przejazdu.

Roman Furciński, źródło: KWP

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt