Aktualności

    Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej

    Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej

    18 listopada 2016

     

    Nie bójmy się pomagać osobom rannym lub nieprzytomnym. Nie zaszkodzimy im, a możemy uchronić ich przed utratą zdrowia, a nawet uratować. Przekonywali o tym ratownicy medyczni podczas dzisiejszego pokazu w jednym z radomskich centrów handlowych.

     

    Często nie udzielamy pomocy poszkodowanym, bo albo się boimy, np. nie chcąc się ośmieszyć, albo twierdzimy, że nie potrafimy. A 4 pierwsze minuty mogą być dla poszkodowanego wręcz zbawienne.

     

    – Cztery minuty są bardzo istotne, bo po tym czasie dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu i nic gorszego już takiej osobie nie może się przydarzyć. Nasze działania mogą przyczynić się tylko do poprawy zdrowia takiej osoby – powiedział Mariusz Wielocha, ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – Preferowałbym dzwonienie pod numer 999. Po drugiej stronie słuchawki siedzi dyspozytor medyczny, który krok po kroku poprowadzi nas jak udzielać pierwszej pomocy do czasu przyjazdu służb ratowniczych.

     

    Ratownicy przez ponad 2 godziny pokazywali jak należy udzielać pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Zachęcali do pokazu osoby przebywające w centrum, ale z zaangażowaniem i chęcią sprawdzenia swoich umiejętności było różnie. Bardziej skłonni do prób na fantomie byli młodzi ludzie.

     

    – To był mój pierwszy raz. Na pewno nie jest to trudne, ale działa stres w takim przypadku, wymaga trochę siły i trzeba opanować emocje. Taka umiejętność jest bardzo ważna, bo można komuś uratować życie – podsumowała Gabriela Gurtat, która jako pierwsza podjęła się próby udzielania pierwszej pomocy.

     

    Za jej przykładem poszli jej rówieśnicy.

     

    – Świadomość społeczna jeśli chodzi o pierwszą pomoc przedmedyczną jest coraz większa. Zawsze powinniśmy się stawiać w sytuacji, że być może my również będziemy potrzebowali takiej pomocy i pewnie chcielibyśmy, żeby nam również ktoś takiej pomocy udzielił – dodał Mariusz Wielocha.

     

    Akcja została przeprowadzona z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w przeddzień obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych (przypada 19 listopada).

     

    Roman Furciński, fot. Roman Furciński

    Zgłoś info!

    Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
    Poinformuj nas sms-em lub mailem!

    603 216 702 redakcja@radommoto.pl

    Może Cię zainteresować:

      Kontakt