• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Masz okazję sprawdzić swoje auto przed zimą. Za darmo

Masz okazję sprawdzić swoje auto przed zimą. Za darmo

20 października 2016

 

Nie zrobiłeś jeszcze przeglądu po sezonie letnim? Nie wiesz, gdzie to zrobić? Masz niepowtarzalną okazję. Musisz tylko spełnić dwa warunki: 1. zarezerwować sobie czas w najbliższą sobotę, 2. przyjechać do Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

 

W sobotę, 22 października, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, Zespół Szkół Samochodowych oraz Stowarzyszenie Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego po raz kolejny organizują akcję “Sprawny samochód – bezpieczny kierowca”. Ta pożyteczna akcja powoli staje się cykliczną i zalecamy, żeby znalazła się w kalendarzu każdego posiadacza samochodu.

 

O bezpieczeństwie decyduje kilka rzeczy

Jak kiedyś powiedział nam nadkom. Krzysztof Bielecki, zastępca naczelnika WRD KWP zs. w Radomiu, ważne jest, żeby wszyscy kierowcy mieli świadomość, jak istotne jest sprawne auto w okresie jesienno-zimowym. Przy coraz wcześniej zapadającym zmierzchu i ograniczonej widoczności sprawny układ hamulcowy, sprawne światła, wycieraczki, zawieszenie, ogumienie mają bardzo duży wpływ bezpieczną jazdę. Nie wystarczy zatem założenie opon zimowych, wymiana płynów w chłodnicy i spryskiwaczach. Ważne są jeszcze inne rzeczy.

 

Na stacji diagnostycznej “samochodówki” uczniowie szkoły, pod okiem diagnostów i przedstawicieli SR TSiRD, sprawdzą zawieszenie, działanie amortyzatorów, grubości lakieru pojazdów, skontrolują układ hamulcowy wraz z płynem hamulcowym, dokonają przeglądu i regulacji świateł w autach i przeprowadzą wyceny pojazdów (Audatex, Infoekspert).

Będą również zajęcia z instruktorem nauki jazdy i policjantem odnośnie przygotowania auta do jazdy, prawidłowej pozycji za kierownicą, przekładania rąk na kierownicy i zapinanie pasów bezpieczeństwa (projekcja filmu pod tytułem „Jak jeździć bezpiecznie‿ promującego zapinanie pasów bezpieczeństwa).

 

Porady i jazda w alkogoglach

Zaplanowano również zajęcia instruktażowe dla grup zorganizowanych i prelekcję na temat układu elektrycznego pojazdu połączoną z ćwiczeniem diagnostyki układu oświetlenia pojazdu, prelekcję na temat geometrii podwozia pojazdów połączoną z ćwiczeniem regulacji zbieżności kół oraz na temat układu hamulcowego połączoną z ćwiczeniem wymiany klocków hamulcowych.

Będzie można sprawdzić punkty w ewidencji kierowców naruszających przepisy i uzyskać porady prawne z zakresu ruchu drogowego.

Natomiast na placu manewrowym, niektórzy będą mogli założyć specjalne okulary, tzw. alkogogle, które symulują stan nietrzeźwości i zniekształcające obraz jak po spożyciu alkoholu, żeby przekonać się jak to jest, gdy się jedzie po wypiciu kilku głębszych kieliszków wysokoprocentowego alkoholu wykonując slalom lub kilka prostych manewrów autem (naturalnie, pod okiem instruktora).

Akcja odbędzie się w sobotę, w godzinach od 8 do 13, w ZSzSamochodowych (wjazd od ul. Młynarskiej).

 

Portal www.radommoto.pl jest jednym z patronów medialnych akcji.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • awp_woda_920

  Nieprzejezdne radomskie ulice

  Kilkunastominutowa burza i obfite opady deszczu spowodowały, że zostało zalanych kilka ulic. Są nieprzejezdne....

  więcej...
 • polmaraton2021_920

  Półmaraton. Utrudnienia w centrum miasta

  W niedzielę, 27 czerwca, odbędzie się impreza sportowa - Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. Bieg zostanie...

  więcej...

Kontakt