• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Walczymy o właściwe oznakowanie miejsc w strefie płatnego parkowania. Dwie różne decyzje MZDiK

Walczymy o właściwe oznakowanie miejsc w strefie płatnego parkowania. Dwie różne decyzje MZDiK

9 lipca 2016

 

Piotr Wójcik, p.o. zastępcy dyrektora ds. komunikacji Miejskiego Zarządu dróg i Komunikacji w Radomiu, jednemu kierowcy anulował wezwanie do zapłaty dodatkowej za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, a drugiemu nie. Dla wyjaśnienia: po pierwsze – samochody były zaparkowane niemal w tym samym miejscu, po drugie – pierwszą decyzją było anulowanie wezwania do zapłaty. Przedstawiamy dowody.

 

Kontynuujemy cykl artykułów zmierzający do właściwego oznakowania miejsc postojowych dla pojazdów samochodowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu i pobierania opłat zgodnie z prawem.

Posiadamy pisma dotyczące odwołań mieszkańców Radomia za parkowanie pojazdów samochodowych na pl. Kostutucji 3 Maja. Auta były zaparkowane niemal w tym samym miejscu, przy murku placu kościelnego – po lewej stronie patrząc na kościół od strony ul. Żeromskiego.

 

Jedno miejsce, dwie decyzje

Jedno parkowanie miało miejsce 2 lutego b.r. Samochód – Opel – był między znakami pionowymi D-18 (parking) i D-18 z tabliczką “koniec”. Piotr Wójcik, przyznał – w piśmie KS.5094.B.042.2016.MN z 11 lutego 2016 roku będącym odpowiedzią na odwołanie mieszkańca Radomia – że “(…) odbył się postój pojazdu o nr rej. (…) w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Radomiu poza miejscem wyznaczonym jednak na obszarze SPPN (…)”. Miejsce, na którym zaparkował mieszkaniec Radomia, jest oznakowane niezgodnie z przepisami, brak jest oznakowania poziomego (wymalowanych linii). Zdjęcia poniżej.

 

 

 

Za drugim odwołaniem mieszkańca, identycznej treści, Piotr Wójcik anulował wezwanie do zapłaty: “(…) Po ponownym przeanalizowaniu dokumentacji zgromadzonej w sprawie informuję, że wezwanie nr (…) zostaje anulowane (…)”.

 

Wydawać by się mogło, że skoro anulowano wezwanie do zapłaty, bo na pl. Konstytucji 3 Maja nie ma miejsc wyznaczonych do parkowania pojazdów samochodów zgodnie z obowiązującymi przepisami, to kontrolerzy nie będą nikomu wystawiali wezwań do zapłaty. Nic z tego.

Niecałe trzy tygodnie później, niemal w tym samym miejscu co opisany przypadek (może z przesunięciem 2-2,5 m), inny mieszkaniec zaparkował Mazdę. Zdjęcie poniżej.

 

 

 

Tym razem już anulowano wezwania do zapłaty, mimo że odwołania były prawie identyczne jak w poprzedniej historii.

 

Wystosowaliśmy pismo do MZDiK i Piotra Wójcika o odpowiedź na pytania:

 

1. Dlaczego anulował Pan wezwanie do zapłaty jednemu mieszkańcowi, a drugiemu nie, mimo że auta byy zaparkowane niemal w tym samym miejscu? Minęło niecałe trzy tygodnie od pisma, w którym Pan anulował wezwanie do zapłaty – pismo KS (…….) z dnia 29 lutego 2016 roku.

2. Czy są równi i równiejsi wobec prawa i podejmowanych przez Pana decyzji?

 

Czekamy na odpowiedź.

 

Uchwała niezgodna z prawem

MZDiK opiera się na Uchwale nr 180/2015 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 31.08.2015 r. w sprawie ustalenia Strefy Płatnego Parkowania, wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w Strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat w mieście Radom. Jednak uchwała jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Na podobne zapisy uchwał innych samorządów są wyroki sądowe – Naczelnego Sądu Administracyjnego (pisaliśmy tutaj)i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy (pisaliśmy tutaj) oraz rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody pomorskiego (pisaliśmy tutaj).

Do sprawy niewłaściwego oznakowania miejsc postojowych dla pojazdów samochodowych w radomskiej SPPN wrócimy w najbliższych dniach.

Roman Furciński, fot. archiwum radommoto.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt