[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Pomysł na poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Znakomity!

Pomysł na poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Znakomity!

28-04-2016 13:37


Pomysł na poprawę bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Znakomity!

 

Wśród pomysłów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego 2017, jeden zwrócił naszą szczególną uwagę. Po pierwsze, dlatego, że od kilku lat rozmawialiśmy o identycznym z Policją. Po drugie, może istotnie poprawić bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza po zmroku. Po trzecie, że jest unikalnym pomysłem - na pewno w skali Polski, a kto wie, czy nie świata.

 

Autorem projektu pod nazwą "Bezpieczne przejścia dla pieszych" zgłoszonego do budżetu obywatelskiego 2017 jest prof. nadzw. Krzysztof Śmiechowski, dziekan Wydziału Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu. Jak czytamy w opisie: "(...) Projekt zakłada zainstalowanie specjalnych "pojemników" do przechowywania elementów odblaskowych z napisem odblaskowym widocznym w nocy, np., "Pieszy na przejściu", "Ja idę" itp. - Radom. Powinny one być (...) zainstalowane na dwóch słupkach (po obydwu stronach jezdni) ze znakiem przejście dla pieszych, umieszczone na wysokości umożliwiającej łatwe wyjęcie i włożenie specjalnego elementu odblaskowego. Pieszy, przechodząc na drugą stronę jezdni bierze do ręki bardzo dobrze widoczny specjalny element odblaskowy. Po przejściu [przez jezdnię - przyp. aut.] pieszy wkłada go do drugiego "pojemnika" znajdującego się po drugiej stronie jezdni. W "pojemnikach" powinno być po 5 specjalnych elementów odblaskowych tak, żeby zawsze w każdym koszu był co najmniej jeden. Konstrukcja "pojemnika" i elementów odblaskowych powinna być taka, żeby odblaski w nim się znajdujące nie były widoczne dla kierowców. "Pojemniki" z elementami odblaskowymi proponuję umieścić, np., w 20 najniebezpieczniejszych, najgorzej oświetlonych przejściach dla pieszych w Radomiu i okolicach. (...) Proponuję jako jedno z miejsc zainstalowania koszy ze specjalnymi „odblaskami” przejście dla pieszych na ul. Chrobrego – naprzeciwko Wydziału Ekonomicznego UTH Radom, gdzie przed kilkoma laty miało miejsce potrącenie studentek mojego wydziału (Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa UTH Radom) .

Projekt powinien wzmocnić bezpieczeństwo pieszych na przejściach (...)".

 

- To tragiczne zdarzenie sprzed kilku z udziałem moich studentek zapadło mi mocno w pamięci. Sam jestem kierowcą i widzę problem poruszania się pieszych po zmroku, którzy bardzo często są niewidoczni lub słabo widoczni. Coś trzeba z tym zrobić. Kierowca powinien widzieć osobę zamierzającą przejść przez jezdnię - powiedział prof. Krzysztof Śmiechowski. - Poza tym, chcę, żeby o Radomiu mówiło się pozytywnie. Takim projektem jest na to szansa. Nie ma chyba na świecie podobnego projektu. Przynajmniej ja nie znalazłem na ten temat informacji.

 

Uważamy, że pomysł jest świetny.

Już trzy lata temu rozmawialiśmy o identycznym z radomskimi policjantami przy okazji zainicjowanej przez radommoto.pl kampanii społecznej "Radomskie - regionem kultury na drodze". Próbowaliśmy zainteresować nim władze miasta. Bezskutecznie.

Dlatego bardzo dobrze, że taki projekt został zgłoszony przez prof. Krzysztofa Śmiechowskiego. Jeśli możemy podpowiedzieć, to "pojemniki" z odblaskami powinny się pojawić nie tylko przy 20 najniebezpieczniejszych przejściach, ale kilkudziesięciu "zebrach", gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej. Mimo że przejścia są oświetlone latarniami, np., na ul. Słowackiego przy skrzyżowaniu z ul. Jasną i Złotą, to po zmroku - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym - piesi są słabo widoczni, ponieważ noszą ciemne ubrania. Zakładając jakiś element odblaskowy ludzie będą widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości.

Gdy rozmawialiśmy kilka lat temu z jednym z policjantów o takim projekcie, usłyszeliśmy: - Ale ludzie mogą zabierać odblaski.

I dobrze. Jeśli będą zabierać i z nich korzystać, to dobrze. Bardzo dobrze. Odblaski zawsze można uzupełnić w koszach. Nawet lokalizacja koszy z odblaskami przy 80-90 % wszystkich przejść w Radomiu będzie kosztem niższym niż kolejnego wypadku.

 

Gorąco będziemy popierać pomysł i namawiać do głosowania na "Bezpieczne przejścia dla pieszych". Projekt został zgłoszony do obszaru ogólnomiejskiego. Głosujcie na wniosek nr 20. Najlepiej za 3 pkt.

 

Można głosować metodą tradycyjną, czyli w formie papierowej i przez internet (tutaj) . Zasady głosowania.

 

Zasady uczestnictwa w głosowaniu

 

- Głosowanie polega na ocenie inwestycji (zadań, projektów) poprzez zaznaczenie "x".

 

- Należy dokonać oceny w skali od 1 do 3 (gdzie 3 oznacza projekt w opinii mieszkańców bardzo potrzebny).

 

- Głosujący może ocenić wszystkie projekty lokalne w każdym z okręgów wyborczych, kilka z nich, lub tylko jeden.

 

- Jeśli głosujący nie zaznaczył żadnego pola, jest to traktowane jako brak zdania.

 

- Udział w głosowaniu mogą brać mieszkańcy Radomia w wieku od 16 roku życia.

 

- W przypadku osób między 16 a 18 rokiem życia konieczne jest dołączenie oświadczenia rodzica, załącznik nr 6

 

 

 

Głosowanie przez internet

 

- Aby oddać swój głos przez Internet zarejestruj się w systemie głosowania udzielając informacji takich jak imię i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania, za pomocą tych informacji system będzie mógł przeprowadzić weryfikację głosujących. Jeśli jesteś już zarejestrowany zaloguj się, aby zagłosować.

 

- Po wprowadzeniu danych na wskazany adres e-mail dotrze wiadomość z linkiem weryfikacyjnym, który należy kliknąć (wiadomość powinna dotrzeć w ciągu 20 min w godzinach pracy urzędu lub do godziny 8.00 następnego dnia roboczego). Prosimy sprawdzić SPAM!

 

- Po oznaczeniu przyznanej liczby punktów należy nacisnąć przycisk  "Głosuj" dla wybranego projektu.

 

W przypadku zakończenia głosowania w obecnej edycji klikamy "zakończ głosowanie" (po kliknięciu zakończenia głosowania wyborca nie będzie już mógł ocenić pominiętych projektów).

 

- Mieszkańcy Miasta Radomia między 16 a 18 rokiem życia zobowiązani są załączyć skan/zdjęcie podpisanego  oświadczenia rodzica.

 

 

 

Głosowanie przez tradycyjną kartę do głosowania

 

W punktach stałych jak i mobilnych pracownicy upoważnieni do przetwarzania danych osobowych będą weryfikować tożsamość głosujących na podstawie dokumentu. Przy weryfikacji tożsamości zostanie zweryfikowany również nr PESEL (system weryfikacji PESEL), za pomocą którego zostanie wyeliminowana możliwość ponownego zagłosowania w obecnej edycji. 

 

 

 

Miejsca w których można głosować tradycyjnie

 

- Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta - ul. Żeromskiego 53 pokój 104 (7.30-15.30)

 

- Centrum Organizacji Pozarządowych - ul. Struga 1 (7.30-19.00)

 

- Biuro Rady Miejskiej - ul. Moniuszki 9 (7.30-15.30)

 

- Biuro Obsługi Mieszkańca - ul. Kilińskiego 30 pokój 19 (7.30-16.00)

 

Mobilne Punkty - informacja o terminach i miejscach będzie udostępniana w aktualnościach na stronie www.konsultacje.radom.pl, zamówienie punktu za pomocą załącznika nr 9 wysłanego na adres konsultacje@umradom.pl.
/ Roman Furciński, fot. Roman Furciński /


ODBLASKI   PRZEJŚCIE DLA PIESZYCH   SAMOCHÓD   KIEROWCA   WIDOCZNOŚĆ   BEZPIECZEŃSTWO   ŚWIATŁA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

31 maja 2020 19:15
Imieniny:
Anieli, Marietty, Petroneli

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 29.05.2020
kraj
wypadki drogowe - 69
zabici w wypadkach - 7
ranni w wypadkach - 69
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 176
źródło:  www.policja.pl
 
27.05.2020
wypadki drogowe - 2
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 2
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 13
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH