• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Nawyki, które mogą cię drogo kosztować

Nawyki, które mogą cię drogo kosztować

19 maja 2013

 

O tym, że rozmawiając przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego wiedzą chyba wszyscy kierowcy. Ale czy wiecie, że można otrzymać mandat za picie i jedzenie podczas prowadzenia pojazdu? Mało tego, możemy być ukarani nawet za palenie papierosów.

 

Często można zobaczyć kierowców, którzy jedną ręką trzymają kierownicę, a w drugiej mają telefon komórkowy przy uchu i prowadzą auto rozmawiając. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że prawie 70 % polskich kierowców korzysta podczas jazdy z telefonu bez zestawu głośnomówiącego. Najczęściej przyznawali się do tego kierowcy w wieku od 25 do 39 lat. Najrzadziej natomiast, kierowcy odznaczający się najdłuższym stażem za kierownicą, więcej niż 16 lat – 44 % z nich deklaruje, że nigdy im się to nie zdarza.

Korzystanie z telefonu podczas jazdy, wymagające trzymania słuchawki w ręku przez kierującego jest wykroczeniem. Przy konieczności wykonania nagłego manewru zajęcie jednej ręki telefonem może doprowadzić do wypadku. Taryfikator mandatów przewiduje za to karę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

 

Zapnij pasy!

Chociaż mamy obowiązek jeździć w zapiętych pasach bezpieczeństwa to nie każdy pamięta o ich zapinaniu. I nie każdy lubi je zapinać. Kierowcy i pasażerowie, pytani o to w ramach badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wskazywali najczęściej na niewygodę. Niektórzy wychodzą z założenia, że to do nich powinna należeć decyzja czy chcą zapinać pasy, bo to w końcu ich samochód. Taka wolność w razie kontroli drogowej może jednak uderzyć po kieszeni. Za niezapięte pasy kierowca zapłaci 100 zł mandatu i taką samą kwotę w przypadku przewożenia pasażerów, którzy również nie dbają o zapięcie pasów. Kierowca za brak zapiętych pasów otrzyma 2 punkty karne, a za ich brak u pasażerów 4 punkty.

Z obowiązku zapinania pasów zwolnione są natomiast kobiety będące w widocznej ciąży oraz osoby posiadające stosowne orzeczenie lekarskie.

 

Palenie, picie i jedzenie?!

Palenie papierosów podczas jazdy jest rzadszym zjawiskiem niż rozmawianie przez telefon. Przyznaje się do tego 32 % badanych kierowców, głównie w przedziałe wiekowym 25-39 lat. Palenie za kółkiem może “puścić z dymem” 50 zł, nie otrzymamy natomiast żadnego punktu karnego.

Prawie połowie pytanych kierowców zdarza się czasem jeść i pić podczas prowadzenia samochodu (46%). Co ciekawe, wśród osób, które w ciągu 3 lat poprzedzających badanie otrzymały za to mandat, tendencja do jedzenia za kierownicą jest paradoksalnie wyższa. 69% z nich nadal sięga po przekąski w czasie jazdy. Mandat za niedostosowanie się do zakazu wynosi 50 zł, ale podobnie jak w przypadku palenia papierosów nie wiąże się z punktami karnymi. Ale co istotne, zakaz jedzenia i picia w czasie jazdy nie obowiązuje wszystkich kierowców.

– Według Kodeksu drogowego zakaz obejmuje tych, którzy wykonują zawodowy przewóz osób, czyli np. taksówkarzy czy kierowców autobusów – uspokaja Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik.

Roman Furciński, źródło: creandi.pl, fot. creandi.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • policja2_wypadek920

  Wypadki, kolizje, utrudnienia na drodze. Jeździjcie ostrożniej!

  Problemy z przejazdem na wiaduktach w ul. Młodzianowskiej oraz Żeromskiego/Lubelska, wypadki i stłuczki....

  więcej...
 • linia21_920

  Autobusy blokują jeden pas ruchu

  Znowu czynny jest przystanek na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki (kozienickim). Jednak...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt