[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Kto jest lepszym kierowcą? Kobieta czy mężczyzna?

Kto jest lepszym kierowcą? Kobieta czy mężczyzna?

04-11-2015 13:28


Kto jest lepszym kierowcą? Kobieta czy mężczyzna?

 

Kto jeździ bezpieczniej, jest bardziej uprzejmy na drodze, powoduje mniej zagrożeń, kolizji i wypadków? Czy mężczyźni są lepszymi kierowcami? Czy stereotypowe powiedzenie "baba za kierownicą" nawiązujące do niezdecydowania i błędów podczas jazdy mają potwierdzenie w rzeczywistości? Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać serwis Korkowo.pl.

 

Wśród kierowców krąży opinia, że kobiety jeżdżą ogólnie gorzej. Zwrot: „jeździsz jak baba” odnosi się do kierowcy (niezależnie od płci), który nie potrafi prowadzić, jeździ zbyt wolno, nie zna się na znakach drogowych. Ile w tym stereotypie prawdy?

 

Wolniej i ostrożniej

Kobiety jeżdżą ostrożniej i mają mniejszą skłonność do ryzykownych zachowań na drodze. Potwierdzają to statystyki policyjne: w 2014 roku płeć piękna za kierownicą spowodowała łącznie 6 154 wypadki, w których zginęło 261 osób, 7 897 zostało rannych. To o wiele mniejszy bilans niż "rezultat" dotyczący mężczyzn za kółkiem. Z winy mężczyzn wydarzyło się 21 500 wypadków, w których śmierć poniosło ponad 1 900 osób, a ponad 27 000 osób zostało rannych.

Tak duża różnica w liczbie powodowanych wypadków nie wynika z tego, że mało kobiet posiada prawo jazdy (kobiety stanowią 44 % kierujących w Polsce). Kobiety jeżdżą wolniej, ostrożniej. W całej Europie powodują one zaledwie jedną czwartą wszystkich wypadków. Rzadziej też łamią przepisy ruchu drogowego.

 

 

Mężczyźni powodują więcej wypadków

Badania psychologów dowiodły, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni posiadają cechy dobrego kierowcy, chociaż są one dla każdej płci inne. Płeć piękną cechuje ostrożność, odpowiedzialność oraz stawianie na bezpieczeństwo podróży. Natomiast mężczyźni są bardziej opanowani w nerwowych sytuacjach, posiadają lepszą orientację techniczną, podzielność uwagi i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Mają jednak większą niż kobiety zdolność do brawury i przeceniania własnych umiejętności za kierownicą, co może być zgubne na drodze.

W tym roku, najczęstszymi przyczynami wypadków powodowanych przez mężczyzn były: niedostosowanie prędkości do warunków jazdy (ponad 4 000 wypadków), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (ponad 3 800 wypadków), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (prawie 1 400 wypadków) i nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu (prawie 1 000 wypadków).

W przypadku kobiet, kolejność jeśli chodzi o powód wypadku jest podobna, ale liczby te są znacznie mniejsze. Panie były sprawcami ponad 1 500. wypadków spowodowanych nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu, 900. wypadkami spowodowanymi niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze i 334. wypadkami związanymi z nieudzieleniem pierwszeństwa pieszemu. Brak zachowania bezpiecznej odległości między autami przyczyniło się do 326. wypadków spowodowanych przez kobiety.

Ponadto, panie są o wiele rzadziej niż panowie zmuszone do gwałtownego hamowania z powodu zbyt dużej prędkości. W tym roku spowodowały one 20 wypadków przez nagłe naciśnięcie hamulca (0 ofiar śmiertelnych), podczas gdy mężczyźni o ponad 100 więcej (2 ofiary śmiertelne).

 

 

Różne style jazdy

Jak tę swoistą "wojnę płci" na drodze oceniają same kobiety?

Swego czasu zapytaliśmy o to kobiety: Magdę Wilk, pochodzącą z Radomia, uczestniczkę rajdów samochodowych, dziennikarkę oraz Annę Dereszowską, znaną aktorkę.

 

Magda Wilk na wstępnie zaznaczyła, że błędy popełniają kierowcy obu grup. Tyle, że błędy wynikają z odmiennych stylów jazdy.

 

- Mężczyźni jeżdżą z reguły bardzo pewnie, szybko, agresywnie. Natomiast kobiety jeżdżą wolniej. Ale czasami ta wolniejsza, ostrożniejsza jazda, teoretycznie bezpieczniejsza, również może stanowić zagrożenie - powiedziała Magda Wilk.

 

Sama korzystając z dróg stara się przestrzegać przepisów ruchu drogowego chociaż, jak przyznaje, nie zawsze jest idealnie.

 

- Staram się nie blokować lewego pasa, zawsze jeździć prawym pasem i nie być zawalidrogą - zaznaczyła.

 

Anna Dereszowska uważa, że kobiety świetnie prowadzą auta, bardzo bezpiecznie.

 

- Być może odrobinę wolniej, ale to wcale nie znaczy, że gorzej. Wręcz przeciwnie, kobiety mają więcej wyobraźni niż mężczyźni. Pewnie dlatego jeżdżą wolniej, ostrożniej - powiedziała nam popularna aktorka. - Niestety, są bardziej uparte za kółkiem i, na przykład, udają, że nie widzą, gdy ktoś chce się włączyć do ruchu z drogi podporządkowanej. Nie wiem dlaczego tak jest. Może my się bardziej spieszymy, bo mamy obowiązki domowe, bo mamy odebrać dzieci z przedszkola, ze szkoły.

 

W ogólnym rozrachunku należy przyznać, że choć ostrożna jazda kobiet może czasami denerwować mężczyzn, to powinni się oni wiele od pań uczyć. Kobiety jeżdżą bezpieczniej, a to najważniejszy argument, by uznać kogoś lepszym kierowcą.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl w oparciu o raport policyjny : „Ruch drogowy 2014”.
/ Roman Furciński, źródło: Korkowo.pl, fot. Roman Furciński, grafika: Korkowo.pl /


AUTO   KIEROWCA   SAMOCHÓD   KOBIETA   MĘŻCZYZNA   WYPADEK   KOLIZJA   DROGA   JAZDA   BEZPIECZEŃSTWO   USTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA   MAGDA WILK   ANNA DERESZOWSKA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

5 lipca 2020 02:17
Imieniny:
Karoliny, Antoniego, Filomeny

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 03.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 78
zabici w wypadkach - 6
ranni w wypadkach - 85
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 275
źródło:  www.policja.pl
 
02.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 10
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 8
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH