• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Dwa dni świąt - będzie więcej policjantów na drogach

Dwa dni świąt – będzie więcej policjantów na drogach

13 sierpnia 2015

 

Akcję “Sierpniowy weekend” przeprowadzą od piątku do niedzieli mazowieccy policjanci. Będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, sprawdzać prędkość i trzeźwość kierowców, a także stan techniczny pojazdów. Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t, poza wyjątkami, mają zakaz poruszania się w piątek w godz. 18-22 oraz w sobotę i niedzielę w godz. 8-22.

 

Wzmożone kontrole na drogach będą już od piątku, 14 sierpnia.

 

– Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będą sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy są trzeźwi, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób oraz  czy stan techniczny pojazdów nie stanowi zagrożenia dla osób nimi podróżujących. W tych sytuacjach funkcjonariusze będą stosowali zasadę „Zero tolerancji‿, a w uzasadnionych przypadkach będą zatrzymywać uprawnienia do kierowania – ostrzega Andrzej Lewicki z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. – Policjanci nie zapomną też o pieszych i rowerzystach zwracając uwagę na to, w jaki sposób poruszają się po drogach oraz czy rowery są w odpowiedni sposób wyposażone – zwłaszcza w oświetlenie, w porze wieczorowo nocnej.

 

Jeszcze trwają wakacje i szczególnym nadzorem zostaną objęte autokary, zwłaszcza te przewożące dzieci i młodzież.

 

W tych dniach, ograniczenia w ruchu dotkną samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t. Takie pojazdy będą miały zakaz poruszania się w piątek od godz. 18 do 22 oraz w sobotę i niedzielę w godz. od 8 do 22.

 

Funkcjonariusze będą również nadzorować miejsca, z których korzystają amatorzy letniego wypoczynku, zwłaszcza nad wodą. Nad zbiornikami wodnymi można się spodziewać mnóstwa ludzi.

 

– Trzeba jednak pamiętać, że aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię sami musimy zadbać o to. By zminimalizować ryzyko wypadku wystarczy stosować się do pewnych zasad: pływać tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych – przypomina Andrzej Lewicki.

 

O czym jeszcze, zdaniem policjantów, trzeba bezwzględnie pamiętać wypoczywając nad wodą?

– przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz,

– stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,

– nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr,

– nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego,

– nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy,

– nie skacz do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,

– nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materaców: zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów),

– pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane  koło,

– nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu,

– kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas: może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich  możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby;

– nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku: pływanie po  zachodzie  słońca jest niebezpieczne,

 

Policjanci przypominają, że alkohol, wysoka temperatura oraz niewłaściwie wybrane do kąpieli miejsce to mieszanka najczęściej będąca przyczyną tragedii.

Roman Furciński, źródło: KWP, fot. Roman Furcińśki

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt