• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Nie parkuj na miejscu dla niepełnosprawnych

Nie parkuj na miejscu dla niepełnosprawnych

19 marca 2015

 

Jeżeli nie jesteś uprawniony, żeby parkować na tzw. kopertach, możesz “zarobić mandat w wysokości 500 zł i 5 pkt karnych. “Zabrałeś moje miejsce – zabierz moje kalectwo”, pod takim hasłem mazowieccy policjanci w piątek, 20 marca, przeprowadzą akcję sprawdzania kto parkuje na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

 

Akcja przeprowadzona zostanie w ramach Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych. Policjanci i strażnicy miejscy będą zwracali uwagę kto parkuje na tzw. kopertach, czy zostawiający tam swoje pojazdy są do tego uprawnieni.

 

– Niestety, wciąż częste są przypadki parkowania pojazdów na miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Osoby w pełni sprawne wjeżdżają na koperty namalowane na parkingach wychodząc z założenia, że przecież to nic takiego. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki może to być problem dla tych ludzi, dla których te miejsca są zarezerwowane – informują mazowieccy policjanci.

 

W akcji pomagać będzie młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie będą wręczać kierującym i przechodniom przygotowane specjalnie na te okazje ulotki.

 

Przypominamy, że obecnie, kierowca, który nie ma uprawnień, a zaparkuje auto na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych (tzw. koperta) musi się liczyć z mandatem w kwocie 500 zł i 5 pkt karnymi. Wysokość mandatu może niedługo wzrosnąć, bo MSW chce zwiększenia mandatu do 800 zł. Może jednak zaparkować samochód na “kopercie” tylko wtedy, kiedy przewozi osobę legitymującą się kartą.

Warto pamiętać o jeszcze jednym, co niestety czasami się zdarza. Zgodnie z art. 96b Kodeksu Wykroczeń, posługiwanie się taką kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną jest zagrożone grzywną do 2 tys. złotych.

Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt