• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Ograniczona widoczność kierowców

Ograniczona widoczność kierowców

24 lutego 2015

 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Radomiu jest skrzyżowanie uli Wernera-Szarych Szeregów-Mireckiego. W ubiegłym roku doszło tam do 11 wypadków i 42 kolizji. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć, gdyby zmieniono tam organizację ruchu.

 

Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków na wspomnianym skrzyżowaniu jest niedostateczna widoczność skręcających w lewo. Zdarza się tak, ponieważ zielone światło świeci się dla aut poruszających się w przeciwnych kierunkach, dla jadących prosto (i skręcających w prawo) oraz na pasach do skrętu w lewo. Jeżeli na pasach do skrętu w lewo równocześnie ustawią się samochody, kierujący mają ograniczoną widoczność. I tak jest z każdego pasa. A jeszcze jak vis-a-vis ustawi duży pojazd skręcający w lewo, może zrobić się naprawdę niebezpiecznie.

 

Przejazd może być mało stresujący przy zmianie organizacji sygnalizacji świetlnej. Wystarczy przecież, żeby uruchomiono zielone światło dla skręcających w lewo. Podobno, takie rozwiązanie rok, albo dwa lata temu, podpowiadało Bractwo Rowerowe. Ale do tej pory nic w tym kierunku nie zrobiono. My sie podpisujemy pod tym pomysłem. Zapytaliśmy w Miejskim Zarządzie Dróg i Komunikacji o możliwość dostosowania zielonego światła tylko dla skręcających w lewo.

Najpierw otrzymaliśmy odpowiedź, że wiąże się to z przebudową sygnalizacji i jej przeprogramowaniem. Jest to w planach, w przyszłym roku. W tym nie ze względu na objazdy w związku z budową wiaduktów w ul. Żółkiewskiego nad torami kolejowymi.

 

– Chcielibyśmy przebudować tę sygnalizację w ramach wdrażania w Radomiu Inteligentnych Systemów Transportowych. Będzie to możliwe po uzyskaniu na ten cel funduszy unijnych – napisał Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK.

 

Plan dotyczący dofinansowania z Unii Europejskiej przebudowy sygnalizacji jest pomysłem dobrym. A jeśli MZDiK nie uzyska pieniędzy na ten cel to co, nie będzie przebudowy? Gdzie w takim razie jest bezpieczeństwo użytkowników dróg?

 

Z policyjnych danych wynika, że w zeszłym roku, na drogach Radomia i powiatu radomskiego zginęło 29 osób. Było 420 wypadków, w których 524 osób zostało rannych.

Roman Furciński, fot. Roman Furciński

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt