• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Wymiana kart parkingowych przedłużona do połowy 2015 roku

Wymiana kart parkingowych przedłużona do połowy 2015 roku

13 października 2014

 

Nie do 30 listopada tego roku, ale do końca czerwca przyszłego roku niepełnosprawni będą mogli wymienić karty parkingowe. Tak chce Sejm. Posłowie uznali, że nie wszyscy zdążą wymienić karty.

 

Zdaniem posłów, członków komisji polityki społecznej i rodziny, mimo akcji wymiany kart parkingowych trwającej od kilku miesięcy, nie wszyscy mogą zdążyć to zrobić. Jako powód podano dużą liczbę wniosków. Według parlamentarzystów, zdecydowana większość uprawnionych nie zrobiła tego przed wakacjami, albo w wakacje, ale czeka do ostatnich tygodni.

Resort infrastruktury ocenia, że teraz wydanych ponad 650 tys. kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Z kolei, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że takich kart jest nawet do 1,2 mln sztuk, z czego ogromna większość była używana w sposób nieuprawniony (korzystano z kart członków rodzin, znajomych, były podrabiane).

Po zmianach, pozostanie 200-300 tys. kart. Otrzymają je – na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Uprawnionymi do otrzymania kart są osoby zakwalifikowane do grup: 04-0 (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) i 10-N (choroba neurologiczna).

To oznacza, że niepełnosprawni, którymi usunięto, np., jeden płat płuca ze względu na chorobę nowotworową, nie otrzymają nowej karty parkingowej. Mimo że teraz się nią posługują.

Osoba prywatna otrzyma kartę parkingową na czas nie dłuższy niż 5 lat. Potem trzeba będzie ją przedłużyć.

Kartę parkingową może również uzyskać placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością. Wtedy wydawana jest ona na 3 lata, ale samochód musi być własnością placówki.

Karty parkingowe wydawane są imiennie. Jej posiadacz może zostawiać auto na tzw. “kopertach”.

Jeżeli ktoś nie będzie uprawniony do posługiwania się wspomnianą kartą, będzie musiał się liczyć z grzywną. Kara będzie “słona” – nawet do 2 tys. zł.

Za wydanie karty pobierana jest opłata w kwocie 21 zł.

 

Dokumenty potrzebne do otrzymania karty parkingowej:

– wniosek o wydanie karty parkingowej,

– jedna fotografia o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami,

– dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej,

– składając wniosek, przedstawia się do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień – wraz ze wskazaniem do karty parkingowej.

 

UWAGA! Osoby, które po 1 lipca 2014 r. muszą uzyskać nowe orzeczenie ze wskazaniem do uzyskania karty parkingowej – najpierw muszą stanąć na komisji orzekającej, a dopiero potem, w razie uzyskania uprawnienia do otrzymania karty, uiścić opłatę za jej wyrobienie.

 

Co daje karta parkingowa?

Osoba niepełnosprawna kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych:

B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach
B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
B-3a – zakaz wjazdu autobusów
B-4 – zakaz wjazdu motocykli
B-10 – zakaz wjazdu motorowerów
B-35 – zakaz postoju
B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste
B-38 – zakaz postoju w dni parzyste
B-39 – strefa ograniczonego postoju

 

Przepis ten dotyczy również:

– kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się,

– pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostających pod opieką tych placówek.

 

Wszystkie przepisy dotyczące karty parkingowej stosują się także do osób, które posługują się kartą parkingową wydaną poza granicami Polski.

Roman Furciński, fot. www.niepelnosprawni.pl

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt