• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Dzieci i młodzież wracają do szkoły

Dzieci i młodzież wracają do szkoły

28 sierpnia 2014

 

Na początku września patrole Policji będą towarzyszyć najmłodszym, którzy rozpoczynają nowy rok szkolny. Równocześnie ruszy akcja “Bezpieczna droga do szkoły”.

 

Z policyjnych statystyk wynika, że w pierwszej połowie września odnotowuje się wzrost zagrożenia wypadkami i kolizjami z udziałem dzieci i młodzieży, szczególnie w okolicach szkół. I tak, w pierwszych dwóch tygodniach września w 2013 roku doszło na Mazowszu do 17 wypadków z udziałem osób do 14 roku życia (w tym, piesi do 14 roku życia – 8 wypadków). Rannych zostało 18 osób. W 2012 na drogach Mazowsza odnotowano 13 wypadków z udziałem osób do 14 roku życia. W tych zdarzeniach 1 dziecko zginęło na miejscu, a 12 zostało rannych.

Dlatego wzmożone działania Policji w okresie pierwszych dni nowego roku szkolnego są jednym z ważniejszych przedsięwzięć mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom. W trakcie działań, policjanci ruchu drogowego będą kontrolować tzw. gimbusy (autobusy dowożące dzieci do szkoły): sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów, wyposażenie i uprawnienia kierujących tymi pojazdami. Ale kontroli poddane zostaną również pojazdy indywidualne: w jaki sposób rodzice dowożą dzieci do szkół, czy stosowane są foteliki, podwyższenia i pasy bezpieczeństwa.

 

Przez cały okres „Bezpiecznej drogi do szkoły” policjanci będą pełnić służbę przy szkołach, zwłaszcza tam gdzie występuje duże natężenie ruchu drogowego, pomogą najmłodszym przejść przez jednię i pokażą jak najbezpieczniej to zrobić. Odwiedzą też szkoły, gdzie spotkają się z dziećmi, aby nauczyć je bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę policjanci poświęcą tym dzieciom, które po raz pierwszy rozpoczną naukę.

 

– Kierowcy, którzy będą popełniać w tym czasie wykroczenia nie będą mogli liczyć na pobłażliwość policjantów. Wobec osób, które będą wyprzedzać na przejściach dla pieszych, omijać pojazdy, które zatrzymają się przed tymi przejściami lub nie ustąpią pierwszeństwa pieszym, funkcjonariusze będą wyciągać surowe konsekwencje – informuje Rafał Jeżak z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej z siedzibą w Radomiu.

 

Policjanci przypominają, że prowadząc dziecko do szkoły uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolony, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama i tata przechodzą jezdnię na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my dorośli jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia.

Od pierwszych zajęć w szkole należy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna.

 

P A M I Ę T A J !

1. Nie każda droga do szkoły jest bezpieczna. Należy wybrać miejsca uczęszczane, a nie ustronne, tak aby w razie potrzeby nasze dziecko mogło zwrócić się o pomoc.

2. Unikać należy pokazywania dziecku tzw. skrótów, które z reguły wiodą przez miejsca odludne, ustronne, niejednokrotnie bywa, że niebezpieczne, np. tory kolejowe, lasy, itp.

3. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych osób jakichkolwiek rzeczy, prezentów, słodyczy, napojów.

4. Zakaż dzieciom wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych i oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec innych, nieznanych mu osób.

5. Dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku, nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.

6. Chcąc uchronić dziecko przed utratą lub pomyłkową zamianą przyborów szkolnych podpisz: tornister książki, zeszyty, piórnik, niektóre części garderoby np. kurtki, czapki.

7. Dzieci nie powinny przynosić do szkoły cennych rzeczy.

8. Jeśli dziecko w szkole spotka jakaś przykrość powinno wiedzieć, że pomocy może szukać u wychowawcy lub szkolnego pedagoga.

9. Ucz dzieci rozwagi i sam bądź przewidujący.

10. Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę z własnym dzieckiem.

Roman Furciński, źródło: KWP Radom, fot. KWP Radom

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • zurawia_asfalt_920

  Od tygodni czekają na nową nawierzchnię

  Mieszkańcy kilkunastu posesji przy ul. Żurawiej nie mogą się doczekać ułożenia nawierzchni asfaltowej,...

  więcej...
 • dron_maratonska_920

  Dron ujawnia wykroczenia kierujących

  Trzy godziny trwała akcja radomskich policjantów, którzy dzisiaj czuwali nad bezpieczeństwem pieszych...

  więcej...

Kontakt