[X]

Nasz serwis korzysta z "ciasteczek". Więcej informacji znajdziesz klikając na ten link.

WWW
RSS Youtube


Jesteś tutaj: Strona główna » STRONA GŁÓWNA - newsy » Wiosna pomoże kierowcom?

Wiosna pomoże kierowcom?

04-03-2013 11:38


Wiosna pomoże kierowcom?

Wiosna, przynajmniej ta kalendarzowa, zbliża się do Polski wielkimi krokami. Dłuższe dni i krótsze noce zapewniają kierowcom lepszą widoczność. Nieoblodzone, gładkie jezdnie ułatwiają bezpieczną podróż. Ale czy cieplejsze miesiące tylko sprzyjają zmotoryzowanym. Zdaniem specjalistów z serwisu Korkowo.pl niekoniecznie.

 

Na początek warto zwrócić uwagę na rzecz widoczną gołym okiem. Kiedy śnieg i lód znikają z powierzchni dróg zostawiają po sobie często nieciekawy widok, czyli wiele mniejszych i większych dziur. Powód jest prosty, zamarzająca woda zwiększa swą objętość i po prostu rozsadza asfalt. Uporanie się z tym problemem proste już nie jest, ponieważ naprawa kosztuje. Zniszczone i nierówne drogi nie tylko psują komfort podróżowania, wpływają też negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

– Na kierowców czekają  w zasadzie dwa zagrożenia. Po pierwsze, na nierównej drodze mogą oni uszkodzić swój pojazd. Po drugie, próbując ominąć dziurę mogą zderzyć się z innym pojazdem lub stworzyć inne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu – tłumaczy Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl.

 

Jak wypadek, to latem

Dziury na drogach to jednak wierzchołek góry lodowej. Znacznie bardziej przerażające są policyjne statystyki wypadków. Jak wynika z danych Policji, w roku 2011 najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (9,9 %), wrześniu (9,8 %) i sierpniu (9,7 %). Duża liczba wypadków w tamtym okresie to skutek zwiększonego natężenia ruchu spowodowanego chociażby wyjazdami urlopowymi. Marnym pocieszeniem zdaje się być fakt, że najwięcej śmiertelnych ofiar przypadło jednak na grudzień (10,8 %).

 

Strzeżcie się ładnej pogody

Kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, jaka pogoda towarzyszy ich podróży. Jeśli aura dopisuje, lepiej mieć się na baczności! Najwięcej wypadków następuje w dniach, w których panują dobre warunki atmosferyczne. W roku 2011 ponad 26 tys. wypadków zdarzyło się w czasie ładnej pogody. Dla porównania, podczas opadów śniegu było ich dużo mniej, bo 743. Pozornie ta prawidłowość przeczy zdrowemu rozsądkowi. Przecież słoneczna pogoda zapewnia dobrą widoczność, a śnieg stwarza zagrożenie poślizgiem. Jednak należy brać pod uwagę także zachowanie większości kierowców.

– Dobre warunki atmosferyczne dają zmotoryzowanym fałszywe poczucie bezpieczeństwa i przez to skłaniają ich do dociskania gazu – wyjaśnia Katarzyna Florkowska. – Kiedy warunki pogodowe są złe, to skłaniają uczestników ruchu do większej ostrożności.

 

 

Cały rok w korkach

Oprócz wielu sezonowych trosk, nie wolno zapominać o tych bardziej standardowych. Kierowcy powinni  trzymać się przepisów. Nie tylko zwiększy to ich bezpieczeństwo, ale pozwoli także uniknąć mandatu. Chociaż Najwyższa Izba Kontroli wyraziła wątpliwość, co do miejsca położenia wielu fotoradarów, nie oznacza to, że wraz z nadejściem wiosny znikną one z ulic. Dodatkowo, warto pamiętać o patrolach policji i kontrolach przeprowadzanych przez Inspekcję Transportu Drogowego.

Zmotoryzowanym przyda się także cierpliwość, ponieważ poranne i popołudniowe korki w centrach miast to zjawisko całoroczne. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis Korkowo.pl wynika, że w dużych miastach, m.in. Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdańsku, kierowcy, którzy przebijają się tylko przez samo centrum, tracą rocznie ok. 4-5 dni na stanie w korkach.

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach.

 
/ RF, źródło: creandi.pl /


AUTO   JAZDA   BEZPIECZEŃSTWO   WYPADKI   KRAKSA   KOLIZJA   POLICJA   RANNY   SZPITAL   POGODA   KIEROWCA   HAMULEC   SŁOŃCE   ŚNIEG   WIATR   DESZCZ   MGŁA   

Podoba Ci się ten artykuł? Przekaż go innym:


comments powered by Disqus
NAJNOWSZE KUPIĘ/SPRZEDAM/WYNAJMĘ
Zdjęcie Sprzątanie po zmarłych
Sprzątanie po z... 1.00
Zdjęcie Honda Civic 1,4 z 2002  r. (VII), 90 KM, benzyna, hatchback, srebrny, manualna skrzynia biegów, przebieg 191 689 km.
Honda Civic 1,4... 7500.00
PARTNERZY

 

 

 

 

 

 

       

 

16 lipca 2020 19:56
Imieniny:
Mariki, Benity, Dzierżysława

 
Profil


Zarejestruj się

 
Facebook
Zgłoś info
Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em!

603 216 702

Gdzie najtańsze paliwo


RADOM 
3,79 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
3,77 - stacja przy ul. Czarnieckiego
RADOM
. - .....
RADOM
1,74
 - stacja autogaz przy ul. Czarnieckiego
Uwaga! Ceny podawane są na podstawie własnych obserwacji i zgłoszeń od internautów.

 

Statystyki dnia 15.07.2020
kraj
wypadki drogowe - 90
zabici w wypadkach - 9
ranni w wypadkach - 99
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 265
źródło:  www.policja.pl
 
14.07.2020
wypadki drogowe - 8
zabici w wypadkach - 2
ranni w wypadkach - 8
zatrzymani nietrzeźwi kierujący - 14
źródło:  www.kwp.radom.pl
Województwo mazowieckie (beZ garnizonu stołecznego warszawskiego)
Radom
17.02.2020
wypadki drogowe - 1
zabici w wypadkach - 0
ranni w wypadkach - 1
kolizje -11
ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierujących - 2
zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości na obszarze zabudowanym - 0
źródło:  WRD KMP Radom
 
KALENDARZ DZIAŁAŃ:

"Bezpieczne przejście"  - w codziennej służbie , działania wzmożone raz w miesiącu

"Widoczny na drodze-bezpieczny po zmroku" - w codziennej służbie, działania wzmożone raz w miesiącu

 
 
UTRUDNIENIA W MIASTACH