• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
 • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności

Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie jeździć

Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie jeździć

16 marca 2014

 

Przyszłe mamy nie powinny bać się siadać za kierownicą. Mogą prowadzić auta nie stresując się o bezpieczeństwo dziecka i swoje. Muszą jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach, żeby zachować bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

 

Zdaniem trenerów Szkoły Jazdy Renault, kobiety w ciąży mogą wsiadać za kółko, również te będące w pierwszych miesiącach ciąży. Powinny jednak zawsze pamiętać o bezpieczeństwie jazdy, czyli np. zwiększona senność, nudności, a nawet ruchy dziecka (w bardziej zaawansowanej ciąży).

 

 

– Przyszła mama musi szczególnie dbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Lepiej nadłożyć drogi, niż skorzystać z trasy wyboistej czy prowadzącej przez centrum miasta, ponieważ stres i spaliny nie są korzystne ani dla matki, ani dla dziecka – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – Ruszając w drogę, należy zdjąć kurtkę, żeby dodatkowo nie ograniczała ruchów. Przyszła mama powinna pamiętać o ustawieniu fotela w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by jej sprawność motoryczna w żaden sposób nie była ograniczona. Plecy muszą mocno przywierać do oparcia, a fotel warto spróbować ustawić tak, żeby zachowana była odległości około 25 cm między kobietą a kierownicą.

 

Panie w widocznej ciąży nie muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa, zezwala na to kodeks drogowy. Mogą jednak zapinać pasy i to beż uszczerbku dla zdrowia. Pasy i poduszka powietrzna zapewnią bezpieczeństwo w podróży, ale bardzo ważne jest, żeby pasy były odpowiednio zapięte, a fotel odsunięty od przedniej poduszki powietrznej.

Żeby zachować bezpieczeństwo dziecka w brzuszku, dolny pas powinien znajdować się nisko pod brzuchem, a górny nad nim, między piersiami.

 

– Dobrym rozwiązaniem jest zakup adaptera do pasów bezpieczeństwa, dzięki któremu dolny pas dobrze się układa nisko na biodrach i miednicy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

 

Można skorzystać ze specjalnych nakładek antyuciskowych na pasy pomagających chronić brzuch i zwiększających komfort podróży.

 

Kobiety w ciąży powinny pamiętać również, żeby zaplanować podróż z postojami, np. co godzinę. Podczas odpoczynku dobrze jest rozluźnić mięśnie szyi i ramion, pospacerować, wykonać kilka ćwiczeń (np. „kreślenie‿ kółek stopami kilka razy w jedną i w drugą stronę). Dzięki temu poprawi się krążenie i zwiększy ruchomość stawów.

 

– Jeśli to możliwe, warto żeby kobieta spodziewająca się dziecka, szczególnie w zaawansowanej ciąży, podróżowała jako pasażer – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Roman Furciński, źródło: Renault, fot. Renault

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

 • policja2_wypadek920

  Wypadki, kolizje, utrudnienia na drodze. Jeździjcie ostrożniej!

  Problemy z przejazdem na wiaduktach w ul. Młodzianowskiej oraz Żeromskiego/Lubelska, wypadki i stłuczki....

  więcej...
 • linia21_920

  Autobusy blokują jeden pas ruchu

  Znowu czynny jest przystanek na al. Wojska Polskiego przed rondem Popiełuszki (kozienickim). Jednak...

  więcej...
 • Logo Jobsora

Kontakt