• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

S12 Przysucha - Wieniawa

S12: przetarg na odcinek Przysucha – Wieniawa

19 września 2023

W ciągu siedmiu lat ma powstać odcinek drogi ekspresowej S12 między Przysuchą a Wieniawą. Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłasza przetarg na jego wybudowanie. Nowa ekspresówka S12 połączy się z autostradą A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Dwie jezdnie po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 m każdy, oddzielone pasem rozdziału o szerokości co najmniej 5 m, wraz z pasami awaryjnymi na każdej z nich. Przebudowa, w niezbędnym zakresie wszystkich dróg lokalnych (kolidujących z nową trasą) tak, aby przywrócić naruszone połączenia drogowe i przywrócić dojazdy do posesji, nowe elementy infrastruktury drogowej przeznaczone dla pieszych i rowerzystów, obiekty inżynierskie oraz systemy odwodnienia i urządzenia ochrony środowiska. Tak ma wyglądać odcinek nowej drogi ekspresowej S12, który ma być wybudowany od Przysuchy do Wieniawy. Ma mieć długość 14,7 km i przebiegać przez tereny gminy Przysucha. Będzie można dostać się na nią za pomocą dwóch węzłów drogowych: Przysucha i Wieniawa.

S12 do A1

GDDKiA ogłosiła przetarg na wybudowanie wspomnianego odcinka nowej S12. Kierowcy będą mieli komfort podróżowania, ponieważ stan drogi krajowej 12 łączącej Radom z Piotrkowem Trybunalskim (w województwie łódzkim) na kilku odcinkach pozostawia dużo do życzenia, szczególnie wyjazd z Radomia.

S12 pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego (szczególnie ciężkiego) z miast i miejscowości położonej wzdłuż obecnie zatłoczonej drogi krajowej nr 12. To poprawi poziom bezpieczeństwa i komfort życia mieszkańców i zmniejszy hałas w tych miejscowościach.

Odcinek Przysucha – Wieniawa ma być wybudowany do 2030 roku, z perspektywą wydłużenia do 2033 roku.

Dwa tygodnie wcześniej, GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie fragmentu S12 od granicy województwa łódzkiego z mazowieckim do Przysuchy.

Trasa S12 ma połączyć autostradę A1 pod Piotrkowem Trybunalskim  (województwo łódzkie) z istniejącym już i budowanym ciągiem S12 w województwie lubelskim. Będzie wiodła (jadąc od kierunku zachodniego) przez: Sulejów, Opoczno, Przysuchę, Wieniawę, Radom, Zwoleń, Puławy do Lublina i Chełma (w województwie lubelskim już teraz można korzystać z blisko 94 km trasy S12, od Puław do Piask).

Roman Furciński, źródło: GDDKiA

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt