• Ster_Tiguana_Hybrid_1300x260px-1-
  • Ster_Tiguana_1300x260px-1-_-1-

Aktualności||Główny slider

kolizja_znaczek_290

Sądzili, że mogą bez konsekwencji kierować pojazdami bez prawa jazdy? To się przeliczyli

18 września 2023

Jeden kierowca auta kia został zatrzymany do rutynowej kontroli. Drugi, kierując volkswagenem, za przekroczenie dozwolonej prędkości. Trzeci, motocyklista za jazdę bez kasku. Co ich łączy? Jechali mając orzeczone sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wszyscy trzej kierowcy wpadli na terenie powiatu zwoleńskiego.

Pierwszy mężczyzna został zatrzymany do kontroli w Przyłęku. W trakcie sprawdzania w policyjnej bazie okazało się, że 49-letni kierujący kią nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Do tego, posiada zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Drugi kierowca, volkswagena passata, złamał ograniczenie prędkości w Niwkach. Jechał o 41 km/h za szybko. 57-letni mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania i również ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Za przekroczenie prędkości został ukarany mandatem karnym w wysokości 1 tys. zł. i 11 punktami karnymi.

Trzeci, motocyklista, został zatrzymany za jazdę bez kasku. I może na pouczeniu dla niego by się zakończyło, gdyby podczas rozmowy policjanci nie wyczuli alkoholu od 40-letniego kierującego. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że miał 2 promile. To nie wszystko. Jednoślad nie posiadał badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jakby tego było mało, po sprawdzeniu motocyklisty w policyjnych systemach wyszło na jaw, że również ma zakaz prowadzenia pojazdów – dożywotni.

Mężczyzna odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz jazdę mimo orzeczonego zakazu. Odpowie również za jazdę bez wymaganego przepisami kasku ochronnego.

Wszyscy trzej panowie odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem bez uprawnień oraz za załamanie zakazu sądowego. Grozi za to kara do 5 lat więzienia.

– Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Taki zakaz prowadzenia pojazdów otrzymuje ta osoba, która bardzo poważnie zawiodła jako kierowca na każdej linii, naraziła bezpieczeństwo swoje i innych. Za to jest właśnie taka kara -zakaz wsiadania za kółko. Gdy sprawca przestępstwa czy wykroczenia narusza ten zakaz popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za to kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat 5 – informuje mł.asp. Katarzyna Słyk, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu.

Roman Furciński, źródło: KPP Zwoleń

Zgłoś info!

Zauważyłeś utrudnienia na drogach?
Poinformuj nas sms-em lub mailem!

603 216 702 redakcja@radommoto.pl

Może Cię zainteresować:

  • Logo Jobsora

Kontakt